خانه | خبر | اخبارایران

گسترش کم‌سابقه بيماری سالک در ايران

پنجشنبه, 1391-12-10 15:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران، بیماری سالک را یک معضل بزرگ اجتماعی در این کشور دانست و گفت نامناسب بودن دفع زباله، سالانه ۲۵هزار تن را به بیماری سالک مبتلا می‌کند.

 

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) به نقل از علی‌رضا مصداقی نیا، رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران نوشت: "مدیریت و دفع مطلوب زباله از ابتلای سالانه ۲۵ هزار تن به سالک جلوگیری می‌کند."

 

وی سالک را یک معضل بزرگ اجتماعی در ایران دانست و افزود: "اگر بهداشت محیط با دفع مطلوب زباله‌ها رعایت شود این بیماری قابل پیشگیری است."

 

در یک سال اخیر مسئولان وزارت بهداشت ایران نسبت به افزایش شیوع بیماری سالک در شهرهای مختلف ایران هشدار داده‌اند.

 

محمد شیرزادی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت ایران تیرماه سال جاری در سخنانی از افزایش بیماری سالک در مناطق شرقی استان گلستان خبر داد.

 

بر اساس آمارهای غیررسمی، از هر ۱۰ نفر یک نفر به سالک مبتلا شده است. حتی گفته می‌شود در استان اصفهان ۷۰ درصد مردم به بیماری سالک مبتلا هستند اما به دلیل نداشتن علایم پوستی، از بیماری خود آگاه نیستند

علی‌رضا شریف‌زاده، شهردار شهرستان زواره نیز آبان‌ماه سال جاری از شیوع دوباره سالک در زواره اصفهان پس از گذشت ۵۰ سال خبر داده و مهم‌ترین عامل شیوع این بیماری را وجود نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها دانسته بود.

 

به گفته مردم محلی این منطقه به‌طور متوسط از هر ۱۰ نفر یک نفر به سالک مبتلا شده است.

 

همان ماه، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از اردشیر شیخ آزادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از افزایش موارد سالک در این استان خبر داد.

 

خبرگزاری مهر نیز یک ماه بعد در گزارشی از آغاز "سونامی سالک" در برخی مناطق جنوبی ایران نام برده و نوشت، برخلاف گفته‌های مسئولان وزارت بهداشت، بیماری سالک در ایران کنترل نشده است و گزارش‌ها بیانگر افزایش ابتلای افراد به این بیماری طی ماه‌های اخير است.

 

بنابر این گزارش سونامی سالک پس از ۵۰ سال در زواره، اصفهان، کاشان، آران‌وبیدگل و مناطق جنوبی کویر نمک ایران شایع شده است.

 

بر اساس آمارهای غیررسمی، از هر ۱۰ نفر یک نفر به سالک مبتلا شده است. حتی گفته می‌شود در استان اصفهان ۷۰ درصد مردم به بیماری سالک مبتلا هستند اما به دلیل نداشتن علایم پوستی، از بیماری خود آگاه نیستند.

 

خبرگزاری فارس نیز دی‌ماه به نقل از علی خامسی‌پور، عضو کمیته کشوری سالک نوشته بود، ۹۰ درصد سالک دنیا در ۱۰ کشور جهان است که ایران جزو این ۱۰ کشور است.

 

سالک یا لیشمانیوز یک عفونت انگلی پوست است که ازسوی پشه خاکی منتقل می‌‌شود و ضایعه پوستی ایجاد می‌‌کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما