خانه | خبر | اخبارایران

بان کی‌ مون: ايران بايد اعتماد بين‌‌المللی را درباره برنامه هسته‌ای به‌دست آورد

پنجشنبه, 1391-12-10 10:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بان کی ‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد در ديدار با علی‌اکبر صالحی، وزير خارجه ايران گفت تهران بايد در مورد برنامه هسته‌ای‌اش، اعتماد بين‌المللی را به‌دست آورد.

 

به گزارش رويترز، بان کی‌ مون در اين ديدار که روز چهارشنبه ۹ اسفند انجام شد، از توافق ايران و گروه ۱+۵ برای ادامه يافتن مذاکرات هسته‌ای در آينده استقبال کرد.

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای بين ايران و گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هشتم و ۹ اسفند در قزاقستان برگزار شد.

 

طرفين در پايان اين مذاکرات توافق کردند که گفت‌وگوها را مارس و آوريل سال جاری ميلادی ادامه دهند.

 

جمهوری اسلامی ايران در بيانيه خود اين مذاکرات دو روزه را "گام مثبت" ارزيابی نموده و اظهار اميدواری کرده است اين گفت‌وگوها با "رويکردی سازنده و برداشته شدن گام‌های متقابل تکميل شود."

 

محمدحسن آصفری، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس: اين دور از مذاکره هيچ خروجی نداشته است

اما محمدحسن آصفری، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران گفته است: "اين دور از مذاکره هيچ خروجی نداشته است."

 

به گفته وی "رويکرد ۱+۵ نشان می‌دهد که از قبل هيچ رويکردی برای حل مسئله هسته‌ای ايران از راه گفت‌وگو وجود نداشته است و آن‌ها صرفا می‌خواهند که پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ايران از طريق شورای امنيت پيگيری شود."

 

آصفری افزود: "پيشنهاد ايران اين است که اگر آن‌ها توقع توقف غنی‌سازی را دارند، بايد ضمن لغو تحريم‌های يک‌جانبه، سوخت رآکتورهای تهران را تأمين کنند."

 

غنی‌سازی اورانيوم توسط ايران اصلی‌ترين موضوع مورد اختلاف جمهوری اسلامی و کشورهای غربی است.

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی تاکنون چندين بار خواهان توقف غنی‌سازی در سايت فردو شده اما ايران می‌گويد نيروگاه فردو را تعطيل نخواهد کرد.

 

گروه ۱+۵ نیز در اين دور از مذاکرات هسته‌ای به ايران پيشنهاد کرد غنی‌سازی اورانيوم در سايت فردو را متوقف کند تا در ازای آن بخشی از تحريم‌ها عليه اين کشور لغو شد.

 

اما سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و سرپرست گروه مذاکره‌کننده اين کشور روز چهارشنبه در يک نشست خبری گفت: "توليد سوخت ۲۰ درصد برای تأمين نيازهای جمهوری اسلامی ايران حق مسلم ماست که طبق ان‌.پی‌.تی اين حق به ما داده شده است که اين کار را انجام دهيم."

 

وی در مورد امکان اين‌که ايران سايت فردو را تعطيل کند، گفت: "سايت فردو يک سايت قانونی و کاملا شناخته‌شده برای آژانس است و زير نظر آژانس کار می‌کند. آژانس فعاليت‌های آن را بررسی می‌کند و کاملا طبق ضوابط آژانس فعاليت‌هايش را انجام می‌دهد و بسته شدن آن هيچ توجيهی ندارد."

 

جليلی افزود درخواست تعطيلی سايت فردو از سوی گروه ۱+۵ نيز مطرح نشده است.

 

کشورهای غربی و اسرائيل، ايران را متهم می‌کنند که تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را صلح‌آميز می‌نامد در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، اما ايران اين اتهام را رد می‌کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

دلیلی برای اعتمادسازی بیشتر نمی بینیم

بازی بازيه ! بشکن ! اعتماد سازی چيه ؟ اعتماد بدهند بمب ميخواهند؟

جان کری وزیر خارجه جدید آمریکا که در نخستین تور اروپایی و خاورمیانه ای خود به سر می برد روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در پاریس با مفید خواندن مذاکرات دو روزه اخیر ایران و 1+5 در آلماتی قزاقستان، گفت که ایران دارای یک دولت منتخب است !!!.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما