خانه | خبر | اخبارایران

تهران: سخنان بان کی‌مون درباره برنامه هسته‌ای ایران مايه تاسف است

شنبه, 1391-11-28 11:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران سخنان بان کی‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد را که گفته بود تهران از مذاکرات هسته‌ای به عنوان پوششی برای توليد بمب اتمی استفاده می‌کند، "مايه تأسف خواند" و از وی خواست "بی‌طرفی" خود را حفظ کند.

 

روزنامه واشنگتن‌پست روز جمعه ۲۷ بهمن به نقل از بان کی‌مون نوشت: "سازمان ملل يا بايد درباره تأثير ديپلماسی برای برطرف شدن نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد ماهيت برنامه هسته‌ای ايران داوری کند يا اين‌که اين خطر را که ايران از مذاکرات هسته‌ای، به‌عنوان پوششی برای توليد بمب استفاده می‌کند، بپذيرد."

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد خزاعی، سفير ايران در سازمان ملل يک روز پس از انتشار اين سخنان بان کی‌مون در نامه‌ای، اظهارات دبيرکل سازمان ملل را "در تناقض با وظايفش و بر خلاف اصول مسلم بين‌المللی درباره ماهيت فعاليت‌های هسته‌‌ای" ناميد.

 

محمد خزاعی: سخنان دبيرکل سازمان ملل مغاير با روح حاکم بر فضای قبل از مذاکرات است که بايد به طرف‌ها برای پيشرفت و حل اختلاف‌نظرها کمک کرد

وی گفته است: "همچنين روزنامه واشنگتن‌پست از بخش ديگری از سخنان دبيرکل سازمان ملل اين‌گونه برداشت نموده که شورای امنيت سازمان ملل بايد پاسخی محکم، قاطعانه، مؤثر و سريع در قبال برنامه هسته‌‌ای ايران نشان دهد؛ اگر اين روايت درست باشد، از دبيرکل سازمان ملل انتظار می‌رود که مراقب اصول عدالت و اعتماد بوده و از مساعی خود در حل مناقشات و بحران‌های بين‌المللی از طريق ديپلماسی، گفت‌وگو و راه‌های صلح‌آميز استفاده کند."

 

به گفته خزاعی، اين سخنان دبيرکل سازمان ملل در آستانه دور تازه مذاکرات هسته‌ای ايران و شش قدرت جهانی، "مغاير با روح حاکم بر فضای قبل از مذاکرات است که بايد به طرف‌ها برای پيشرفت و حل اختلاف‌نظرها کمک کرد."

 

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ايران و گروه ۱+۵، شامل آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه و آلمان هشتم اسفند سال جاری خورشيدی (۲۶ فوريه) در آلماآتی، پايتخت قزاقستان برگزار می‌شود.

 

کشورهای غربی معتقدند ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين اتهام را همواره رد کرده است.

 

اصرار ايران به ادامه برنامه اتمی‌اش باعث شده تا شورای امنيت سازمان ملل تاکنون با صدور چهار قطعنامه، به تحريم‌ها عليه برنامه اتمی ايران و افراد و سازمان‌های مرتبط به آن رأی بدهد. افزون بر اين، آمريکا، اتحاديه اروپا و برخی ديگر از کشورها نيز تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه ايران برقرار کرده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

برادر خزاعي ، چند صد دفعه مذاکره ؟!

احمدي نژاد: درباره مذاکرات ايران و ۱+۵ گفت: من همه صحبت هايم را در سخنرانی ۲۲ بهمن گفته ام و ما ديگر هسته ای شده ايم و بايد حقوق ما را به رسميت بشناسند و برگشتی وجود ندارد!!!.
فریدون عباسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که بازرسان آژانس و تعدادی از دیپلمات‌های غربی قصد بازدید از سایت پارچین را مطرح کرده‌اند، گفت: پارچین یک سایت هسته‌یی نیست و ما این را بارها تکرار کرده‌ایم. !!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما