خانه | خبر | اخبارایران

شيرين عبادی: دولت عراق مسئول حفظ جان ساکنان اردوگاه مجاهدين خلق است

سه شنبه, 1391-11-24 20:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شيرين عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ حمله موشکی و خمپاره‌ای به اردوگاه مجاهدين خلق در عراق را محکوم کرد و دولت عراق را مسئول جان ساکنان اين اردوگاه دانست.

 

شيرين عبادی امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه در گفت‌وگو با سايت کانون مدافعان حقوق بشر گفت: "تيراندازی و يورش مسلحانه به افراد بی‌پناه، خلاف ضوابط حقوق بشر و مغاير با اصول انسانی است."

 

به‌گفته سازمان مجاهدين خلق ايران اردوگاه آزادی، (کمپ ليبرتی)، اردوگاه هزاران تن از فعالان اين سازمان صبح شنبه ۲۱ بهمن‌ماه هدف حمله ۳۵ موشک و خمپاره قرار گرفت.

 

در اثر اين حمله پنج نفر کشته و حدود ۴۰ تن مجروح شدند که سه پليس عراقی در ميان زخمی‌شدگان بودند.

 

شيرين عبادی با بيان اين‌که "اقدامات يک سازمان در گذشته نمی‌تواند مجوز يورش به پناهجويان غيرمسلح باشد"، تأکيد کرد: "اين‌گونه اعمال که امنيت و جان تعدادی از شهروندان ايرانی را نشانه رفته است، افرادی که قبلا نيز مورد قهر حکومت عراق قرار گرفته بودند، دليلی بر بی‌ثباتی کشوری است  که اين اردوگاه در آن قرار دارد."

 

رسانه‌های ايران گروهی موسوم به ارتش مختار را که معتقدند بازوی نظامی حزب‌الله (نهضت اسلامی در عراق) است به‌عنوان مسئول حمله موشکی بر اردوگاه عنوان کردند اما سازمان مجاهدين خلق ايران مسئول مستقيم اين حمله را حکومت ايران می‌داند

شيرين عبادی نخستين وظيفه هر حکومتی از جمله دولت فعلی عراق را "حفظ نظم و برقراری امنيت" عنوان کرد و گفت: "متأسفانه ما هر روز در عراق شاهد عمليات تروريستی هستيم و اين امر نشان از آن دارد که دولت نوری مالکی از برقراری نظم و آرامش در اين کشور ناتوان است."

 

وی گفت: "اگر اين امر [حمله موشکی به اردوگاه مجاهدين خلق] به دستور و اشاره حکومتی غير از حکومت عراق صورت گرفته باشد، مسئوليت کابينه نوری مالکی دو چندان می شود، زيرا به ساير کشورها اجازه دخالت در امور داخلی کشور خود را داده است، آن هم به اين صورت وحشيانه."

 

حسن دانايی‌فر، سفير ايران در عراق در گفت‌وگو با تارنمای اشرف‌نيوز اين حمله را " تلاشی برای شعله‌ور کردن بحران و ايجاد جنجال رسانه‌ای و متهم کردن ايران به دست داشتن در اين حادثه" دانست و آن را محکوم کرد.

 

رسانه‌های ايران گروهی موسوم به ارتش مختار را که معتقدند بازوی نظامی حزب‌الله (نهضت اسلامی در عراق) است به‌عنوان مسئول حمله موشکی بر اردوگاه عنوان کردند.

 

سازمان مجاهدين خلق ايران اما مسئول مستقيم اين حمله را حکومت ايران می‌داند.

 

مسئوليت حفاظت از اردوگاه محل استقرار اعضای سازمان مجاهدين خلق در سال ۲۰۰۹ ميلادی به دولت عراق واگذار گرديد و اين کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانين عراق رفتار کند.

 

به همين خاطر شيرين عبادی توجه مقام‌های مسئول حکومت عراق را به اين نکته جلب کرد که مسئوليت حفظ جان ساکنان اردوگاه ليبرتی برعهده دولت عراق است که بايد به درستی انجام پذيرد.

 

بان کی‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد نيز دو روز پيش حمله مرگبار به مقر سازمان مجاهدين خلق را در عراق محکوم کرد و خواهان رسيدگی مقامات عراقی به اين موضوع شد.

 

اردوگاه آزادی که حريه يا ليبرتی نيز خوانده می‌شود، در نزديکی ميدان هوايی بغداد قرار دارد و تا پيش از انتقال اعضای سازمان مجاهدين خلق، محل استقرار گروهی از نيروهای نظامی آمريکا در عراق بوده است.

 

دولت عراق و مسئولان سازمان مجاهدين خلق در دسامبر سال ۲۰۱۱ ميلادی توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر پايه آن قرار بود اعضای اين سازمان به تدريج از اردوگاه اشرف به اردوگاه ليبرتی منتقل شده و سپس مقدمات انتقال آن‌ها به کشورهای ديگر فراهم شود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما