خانه | خبر | اخبارایران

پايان سی‌ويکمين جشنواره فيلم فجر با موفقيت فيلم "استرداد"

دوشنبه, 1391-11-23 14:17
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سی‌ويکمين جشنواره فيلم فجر با معرفی "استرداد" به عنوان بهترين فيلم و حميد فرخ‌نژاد و هانيه توسلی به عنوان بهترين بازيگر به کار خود پايان داد.

 

به گزارش منابع خبری ايران، شب گذشته مراسم پايانی سی‌ويکمين جشنواره  فيلم فجر در برج ميلاد تهران با معرفی فيلم "استرداد" ساخته علی غفاری و محصول بنياد سينمايی فارابی به عنوان بهترين فيلم و نيز با برگزيدن حميد فرخ‌نژاد به عنوان بهترين بازيگر نقش اول مرد برای بازی در همين فيلم و هانيه توسلی به عنوان بهترين بازيگر نقش اول زن برای ايفای نقش در فيلم "دهليز" اثر بهروز شعيبی پايان يافت.

 

همچنين جايزه و سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد برای رامبد جوان، بازيگر فيلم "گناهکاران" ساخته فرامرز قريبيان، و سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل زن به پگاه آهنگرانی برای بازی در فيلم"دربند" ساخته پرويز شهبازی رسيد. پرويز شهبازی جايزه بهترين کارگردانی را به خاطر همين فيلم دريافت کرد.

 

خبرگزاری فارس در واکنش به اهدای اين جايزه به پگاه آهنگرانی، وی را يکی از "تابلودارهای جريان فتنه" معرفی کرد و نوشت: "[پگاه آهنگرانی] بعد از اين اتفاقات نيز به جهت ساخت مستندی برای بی‌بی‌سی مدتی را نيز بازداشت بود. جالب اين‌که همين پگاه آهنگرانی سيمرغ بلورين جشنواره انقلاب را دريافت می‌کند."

 

جايزه و سيمرغ بهترين فيلمنامه نيز به بهنام بهزادی برای فيلنامه فيلم "قاعده تصادف" اهدا شد.

 

خبرگزاری فارس در واکنش به اهدای جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل زن به پگاه آهنگرانی، وی را يکی از "تابلودارهای جريان فتنه" معرفی کرد

خبرگزاری فارس همچنين در انتقاد به اهدای اين جايزه به فيلنامه "قاعده تصادف" نوشته است، در اين فيلم گروهی از جوانانی که قصد دارند برای اجرای تئا‌تر به خارج بروند با "دروغ گفتن" به خانواده خود مبنی بر اين‌که قرار است جای ديگری بروند در يک خانه دور هم جمع شده‌اند تا فردای آن روز به سفر بروند.

 

اين خبرگزاری افزوده است: "همين دختر و پسرهايی که بدون اجازه پدر و مادر قرار است شب را در يک خانه سر کنند دور هم جمع می‌شوند و هرکدام با خاطره‌ای به تمسخر خانواده خود می‌پردازند و اين‌که چگونه خانواده خود را سرکار گذاشته‌اند. جالب اين‌که سيمرغ بهترين فيلمنامه جشنواره انقلاب هم به اين فيلم می‌رسد."

 

خبرگزاری فارس با اعلام اين‌که مسئولان سينمايی بايد مشخص کنند که جشنواره فجر، "جشنواره انقلاب است يا خير" افزوده است: "اگر جشنواره انقلاب است (که در اين سی دوره نبوده و اختتاميه امسال هم نشان داد که نيست) نمی‌توان با آن، همه اعم از اهالی فتنه و تابلوداران مخالفت را با نظام راضی نگه داشت و کل سياست‌گذاری و صفر و صد انتخاب‌ها را به دست يک گروه سپرد. اگر هم جشنواره انقلاب نيست بفرماييد تا ما هم تکليفمان را بدانيم."

 

اين دوره از جشنواره فيلم فجر با صدور يک بيانيه از سوی هيئت داوران بخش مسابقه همراه بود.

 

در بخشی از اين بيانيه آمده است: "نهادها و مؤسسات فرهنگی و هنری که وظيفه حمايت از رشد و اعتلای سينمای ايران را برعهده دارند از نمايش فيلم‌هايی که اجازه نمايش داشتند سر باز زدند و نه تنها سينماها را سوت‌وکور کردند بلکه موجب بی‌اعتباری نهادهای قانونی نظام و تشويش اذهان عمومی و بی‌اعتمادی اهل سينما به اقتدار مسئولين و مديران دولتی شدند."

 

از سوی ديگر سيزده منتقد سينما در روزهای پايانی دی‌ماه با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به دبير سی‌ويکمين جشنواره فيلم فجر خواستار نمايش چند فيلم بيرون‌مانده از بخش مسابقه جشنواره، برای منتقدان و اهالی رسانه شدند.

 

در اين نامه آمده بود، امکان نمايش هشت فيلم حذف‌شده از جشنواره فجر (زندگی مشترک آقای محمودی و بانو، پرويز، همه چيز برای فروش، مهمونی کامی، لرزاننده چربی، گس، اين يک روياست .. و تجريش ... ناتمام) را برای اهالی رسانه را فراهم کنيد.

 

از تغييرات سی‌و‌يکمين جشنواره فيلم فجر حذف بخش جنبی يا بخش خارج از مسابقه سينمای ايران، حذف سيمرغ بلورين فيلمنامه اقتباسی و جايزه ويژه دبير جشنواره بود.

 

جايزه ويژه هيئت داوران اين جشنواره به علی رضا داودنژاد، کارگردان "کلاس هنرپشگی" اهدا شد.

 

جايزه بهترين فيلم از نگاه تماشاگران (سودای سيمرغ) به منوچهر محمدی به خاطر فيلم "حوض نقاشی" و جايزه بهترين فيلم از نگاه تماشاگران (سودای سيمرغ) به پوران درخشنده به خاطر فيلم "هيس... دختر‌ها فرياد نمی‌زنند" رسيد.

 

جايزه بهترين فيلم از نگاه تماشاگران بخش بين‌الملل به بهنام بهزادی به خاطر فيلم "قاعده تصادف" و جايزه ملی به انسيه شاه‌حسينی و سعيد سيد‌زاده به خاطر فيلم زيبا‌تر از زندگی اهدا شد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما