خانه | خبر | اخبارایران

محمد خاتمی: حقوق ملت ۸۰ ميليونی نبايد به سه ميليون نفر محدود شود

پنجشنبه, 1391-11-19 09:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران گفت: "حقوق ملتی که ۸۰ ميليون نفر است، نبايد به سه ميليون نفر محدود شود."

 

تارنمای رسمی خاتمی روز چهارشنبه ۱۸ بهمن‌ماه که سخنان رئيس‌جمهور پيشين ايران در جمع اعضای بنياد باران کرمانشاه را منتشر کرده به نقل از وی افزود: "انتخابات جايگاه بروز آزادی و اختيار انسان‌ها است و لازمه کرامت انسان اين است که انتخابات، انتخابات مطلوبی باشد که همه بتوانند در آن شرکت کنند و کانديدا داشته باشند."

 

منتقدان جمهوری اسلامی ايران می‌گويند حکومت اين کشور تنها به "عده‌ای خاص" اجازه می‌دهد نامزد انتخابات‌ مختلف در کشور شوند.

 

در ايران، شورای نگهبان قانون اساسی کار بررسی "صلاحيت" نامزده‌های انتخاباتی را بر عهده دارد. اين نهاد همواره از سوی منتقدان به "حذف نامزدهای مخالف و منتقد" از جريان انتخابات متهم می‌شود.

 

محمد خاتمی کشور ايران را يک "مملکت کثير الاقوام" دانست که "هم مذاهب و هم اقوام مختلف" دارد.

 

محمد خاتمی: خواست اکثريت به اين معنا نيست که خواست ديگران ناديده انگاشته شود، بايد حقوق شهروندی برای همه شناخته شود و همگان در اعمال حقوق شهروندی مساوی باشند

وی افزود: "بالاخره بايد مشخص کنيم اين انقلاب و نظام متعلق به يک قوم، يک جريان و يک گرايش و يک طائفه هست و يا متعلق به همه است؟"

 

خاتمی گفت: "البته اين هيچ منافاتی ندارد که چارچوب‌ها مطابق با خواست اکثريت باشد ولی خواست اکثريت به اين معنا نيست که خواست ديگران ناديده انگاشته شود، بايد حقوق شهروندی برای همه شناخته شود و همگان در اعمال حقوق شهروندی مساوی باشند."

 

نهادهای حقوق بشری، ايران را به "نقض حقوق انسانی اقليت‌های قومی و دينی" متهم می‌کنند.

 

سازمان‌های حقوق بشری می‌گويند: "جوامع اقليت قومی ايران شامل عرب‌های اهوازی، آذربايجانی‌ها، بلوچ‌ها، کُردها و ترکمن‌ها، با تبعيض ادامه‌دار در عمل و قانون مواجه هستند، استفاده از زبان‌های اقليت در اداره‌های دولتی و برای تدريس در مدارس هنوز ممنوع است و فعالانی که برای حقوق اقليت‌ها فعاليت می‌کنند مورد تهديد قرار می‌گيرند، دستگير می‌شوند و به زندان می‌افتند."

 

به گفته اين سازمان‌ها "اعضای اقليت‌های دينی، شامل نوکيشان مسيحی، بهائيان، مسلمانان اهل سنت، روحانيان منتقد شيعه و اعضای جوامع اهل حق و دراويش نيز مورد آزار و اذيت قرار می‌گيرند."

 

حکومت ايران اين اتهامات را رد می‌کند.

 

شيرين عبادی، برنده ايرانی جايزه صلح نوبل نيز چند هفته پيش در گزارشی از "تحت فشار بودن اقليت‌های قومی" در ايران گفت.

 

به‌گفته وی اقليت‌های قومی که اکثرا در استان‌های مرزی ايران به‌سر می‌برند، "از تبعيض اقتصادی و اداری نيز گله‌مند هستند که پاسخ درخواست‌های بر حق آنان گلوله و زندان بوده است."

 

حکومت ايران ضمن رد اين اتهامات می‌گويد اين موارد جزو مسائل داخلی‌اش است.

Share this
Share/Save/Bookmark

همه بدبحتی ایران از اسلام است. اسلام خوب و بد ندارد اسلام اسلام است. قرآن دستورالعمل قتل و آدمکشی ست. درستوالعمل جهل و جعل و خرافات است زمان شاه هم مشکل شاه دین بود و ایمان حتا خودش امروز هم همین است. اما یگ موضوع را در نظر داشته باشیم و آن این است که جهان دیگرگونه شده است و نه آمریکا آمریکای آن روزگار است و نه اسلام دیگر می تواند خودش را رحمانی جا بزند و روحانیون سارق و قاتل و جاعل و باطل می توانند خودشان را کاتبان وحی جلوه دهند. چرا که خون شور مردم و پول شرین نفت چنان مستشان کرد که پوست غلابی رحمانیت اسلام را دریدند و اصل آنرا که کفتاری خونآشام بود را با دندانها پر از پر از خون و چنگاهای پر از گوشتآدمیزاد را نمایان کردند. اسلام کفتار خونآشامی ست که هر کجا رفته غیر از کشتار به ارمغان نیاورده است. همین.

صلاحیت خودِ شورای نگهبان ار کجا می آد ؟

آپارتاد ولایت فقیه, نظام طبقاتی شهید, جانباز, ایثارگر, پاسدار و بسیجی, صنعت مقدس سازی و ترویج "جنازه پرستی", شستشوی مغزی و تهدید و ارعاب, استخدام گذینشی, کنکور گذینشی, سربازی "اجباری و مقدس".
در یک جمله هر چیز خوب مال نظام هر چیز بد مال مردم و لازم الاجراء.

نظام اسلامی ختاب به مردم: حضور و حماقت از شما اختلاس و دزدی از ما

به چه حسابي اينها خود را ولي مردم ميدانند و نکبت استبدادديني فاسد چماقدار براه انداخته اند ؟!

تو اگر بیل زن بودی اول باغچه خودت را بیل می زدی. هشت سال بی عرضه گی تو را دیدیم که چگونه ملت را فریب دادی و وقت کشی کردی و هنوز هم دست از نظام بر نمی داری

آقای خاتمی به جدت قسم راستش را بگو شما جزء 3 میلیون هستید یا 73 میلیون,
سید آبرو برای روحانیت و اسلام و انسانیت نگذاشته اید.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما