خانه | خبر | اخبارایران

وارادات کالاهای دارای نشان والنتاین به ایران ممنوع شد

شنبه, 1391-11-07 21:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای ورود کالاهای دارای نشان و مرتبط به فرهنگ والنتاین را ممنوع اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز، شنبه هفتم بهمن ماه، مدیریت مرکز واردات و امور مناطق آزاد ویژه گمرک ایران در تازه‌ترین بخشنامه خود خطاب به گمرک‌های این کشور اعلام کرد که از ورود و ترخیص کالاهایی که به نوعی دارای نماد یا در ارتباط با اشاعه "فرهنگ والنتاین" هستند جلوگیری شود.

 

در این بخشنامه آمده است: "با توجه به نامه ۱۹ دی ماه سال جاری شورای فرهنگ عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص توجه لازم در جلوگیری از ورود و ترخیص کالاهایی که به نوعی دارای نماد و یا در ارتباط با اشاعه فرهنگ ولنتاین مصادف با ۱۴ فوریه (۲۶بهمن ماه) است، گمرک‌های کشور تلاش لازم را برای جلوگیری از ورود این کالاها داشته باشند."

 

مدیریت مرکز واردات و امور مناطق آزاد ویژه گمرک ایران در تازه‌ترین بخشنامه خود خطاب به گمرک‌های این کشور اعلام کرد که از ورود و ترخیص کالاهایی که به نوعی دارای نماد یا در ارتباط با اشاعه "فرهنگ والنتاین" هستند جلوگیری شود.

۱۹ دی ماه سال جاری منصور واعظی، دبیرشورای فرهنگ عمومی با صدور نامه‌ای خطاب به عباس معمارنژاد، رئیس کل گمرک ایران روز والنتاین را "نماد روشن تهاجم فرهنگی ضد دینی" عنوان کرده و افزوده بود: "این روز با اهداف تضعیف ارزش‌های بنیادین خانواده در جامعه اسلامی ایران از سوی نظام سلطه‌جویانه سرمایه‌داری در حال ترویج است."

 

واعظی روز والنتاین را یکی از "آداب و رسوم منحط غربی" توصیف و تاکید کرده بود: به استناد مصوبه جلسه ۵۳۹ شورای فرهنگ عمومی تدابیر لازم برای جلوگیری از واردات، ترخیص و فروش نماد‌ها و کالا‌ها و محصولات مرتبط با این روز (والنتاین) اتخاذ شود.

 

روز والنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی) در فرهنگ مسیحی سده‌های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است. این مناسبت هر سال در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها ۲۶ بهمن‌ماه) برگزار می‌شود.

 

سابقه تاریخی روز والنتاین  که برگرفته از سنت های روم باستان و مسیحیت است، به جشنی که به افتخار قدیس والنتین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد.  

 

از چند سال پیش مسئولان جمهوری اسلامی این روز را به عنوان یکی از نمادهای مبتذل غربی دانسته‌اند و از تهیه و توزیع کالاهای مرتبط با این روز جلوگیری کرده‌اند. با این وجود برگزاری روز والنتاين (روز عشاق) همچنان در ميان جوانان اقشار متوسط و مرفه شهرهای بزرگ ايران رایج است.

Share this
Share/Save/Bookmark

ولي محدوديت در ها لوين و اسکلت و مرگ نيست !

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما