خانه | خبر | اخبارایران

شيرين عبادی و ٢٩ نهاد حقوق بشری: پنج عرب اهوازی را اعدام نکنيد

پنجشنبه, 1391-11-05 12:56
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در يک بيانيه مشترک، شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل و ٢٩ سازمان و نهاد ايرانی و خارجی مدافع حقوق بشر خواهان توقف حکم اعدام پنج زندانی عرب اهوازی شدند.

 

در اين بيانيه که چهارم بهمن‌ماه منتشر شده با ابراز نگرانی شديد از اعدام نزديک پنج فعال مدنی و فرهنگی اهوازی، از مجامع بين‌المللی و نهادهای حقوق بشر خواسته‌ شده است تا فورأ تمامی تلاش‌های خود را برای توقف اجرای حکم اعدام و نجات جان اين زندانيان به عمل آورند.

 

جابر آلبوشوکه ۲۸ ساله، مختار آلبوشوکه ۲۶ ساله، هادی راشد ۳۹ ساله، هاشم شعبانی‌نژاد ۳۲ ساله و محمدعلی عموری نژاد ۳۴ ساله، پنج زندانی عرب اهوازی اهل خلفيه (رامشير) هستند که هم اعدامشان تأييد شده و نيروهای امنيتی آن‌ها را روز جمعه ۲۹ دی‌ماه از زندان کارون اهواز به مکان نامعلومی انتقال منتقل کرده‌اند.

 

خانوادەهای اين پنج زندانی بيم آن دارند که آن‌ها را جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان کارون خارج کردە باشند.

 

احکام اعدام اين پنج فعال مدنی و فرهنگی عرب اهوازی، روز چهارشنبە ۲۰ دی‌ماه (نهم ژانویە) به خانوادە آنان ابلاغ شد.

 

امضاکنندگان بيانيه گفته‌اند، افزون بر پنج زندانی يادشده در حال حاضر بيش از ۳۰ زندانی وابستە به گروەهای اتنيکی و مذهبی در زير حکم اعدام هستند

اين پنج زندانیهمگی از اعضای فعال مؤسسه علمی- فرهنگی الحوار (بە معنای گفت‌وگو) بوده‌اند که در بهمن و اسفند ۱۳۸۹ دستگير شدند.

 

در بيانيه مشترک آمده است: "محمدعلی عموری نژاد در آن زمان در زندان بصره عراق به‌سر می‎برد و در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ از مرز شلمچه مستقيما به مقامات اطلاعات جمهوری اسلامی ايران تحويل داده شد."

 

به‌گفته نهادهای مدافع حقوق بشر اين پنج زندانی پس از اين‌که ماه‌ها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت شکنجه شديد بوده‌اند، به محاربه و انجام عمليات تروريستی متهم شدند.

 

اين در حالی است که تمامی آن‌ها، در جلسه دادگاه اعلام کرده‌اند اعترافاتی که از آنان اخذ شده تحت شکنجه بوده و به هيچ‌وجه صحت ندارد.

 

امضاکنندگان بيانيه افزوده‌اند، افزون بر پنج زندانی يادشده در حال حاضر بيش از ۳۰ زندانی وابستە به گروەهای اتنيکی و مذهبی در زير حکم اعدام هستند.

 

در ارديبهشت ۱۳۹۰، دست‌کم هشت عرب در اهواز اعدام شدند و در خرداد ۱۳۹۱ نيز چهار زندانی سياسی عرب، شامل سه برادر به‌شکل مخفيانه اعدام شدند.

 

همچنين ۱۰ زندانی کُرد سلفيست به اتهام شرکت در ترور يک روحانی در تيرماه ۱۳۹۰ محاکمه و به اعدام محکوم شدند. شش تن از اين عده در اوايل دی‌ماه ۱۳۹۱ اعدام شدند. از سرنوشت چهار نفر ديگر خبری در دست نيست.

 

زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی کرد ديگر نيز در خطر اعدام قرار دارند.

 

در حال حاضر بيش از ۴۰ زندانی عقيدتی محکوم به اعدام هستند. در ميان اين عده، چهار عرب ديگر که به اتهام محاربه و اتهام‌های مبهم ديگر محکوم شده‌اند، ۱۵ ـ ۲۰ کُرد و چند بلوچ، چند نفر متهم به ارتباط با گروه‌های مخالف در خارج و چند کارشناس اينترنتی و برنامه‌نويسی وجود دارند.

 

بيانيه مشترک در دفاع از جان پنج زندانی عرب اهوازی را نهادهايی چون کميتە گزارشگران حقوق بشر، بنياد عبدالرحمان برومند، عدالت برای ايران، عرصه سوم، مرکز اسناد حقوق بشر ايران، حاميان مادران پارک لاله در شهرهای دورتموند، کلن، لس آنجلس و لندن، سازمان اروپايی - احوازی حقوق بشر، شبکە حقوق بشر کرد و سازمان حقوق بشر بلوچستان و... امضا کرده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما