خانه | خبر | اخبارایران

"ايران در معرض گسترش سرطان قرار دارد"

پنجشنبه, 1391-11-05 08:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی‌رضا فروتن، دبير همايش سرطان می‌گويد به دليل "افزايش آلودگی‌های زيست‌محيطی، شيوع اضافه وزن، کم‌تحرکی و دور شدن از زندگی سالم"، ایران در معرض گسترش سرطان قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر فروتن در اين همايش که در ایران برگزار شده است، گفت سالانه بيش از ۷۰ هزار نفر در این کشور به بيماری سرطان دچار می‌شوند.

 

به گفته وی اين آمار تا ۲۰ سال آينده تا ۹۰ درصد افزايش خواهد يافت. افزايش شمار بيماران مبتلا به سرطان در ايران باعث بروز نگرانی‌هايی درباره وقوع پديده‌ای شده که از آن با نام "سونامی سرطان" ياد می‌شود.

 

سرطان پس از بيماری‌های قلبی و تصادفات، سومين علت مرگ در ايران است.

 

دبير همايش سرطان می‌گويد: "بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی با زندگی سالم، تغذيه صحيح، فعاليت بدنی مناسب و همراه با پيشگيری از ساير بيماری‌های غير واگير مانند ديابت و بيماری‌های قلبی عروقی می‌توان از ۴۰ درصد موارد ابتلا به سرطان جلوگيری کرد."

 

در هفته‌های اخير تحليلگران و نمايندگان مجلس ايران درباره افزايش سرطان در اين کشور به دليل آلودگی هوا و مصرف "بنزين غير استاندارد" نيز هشدار داده‌اند

به گفته فروتن "بيش از ۷۰ درصد تمام مرگ‌ومير ناشی از سرطان در کشورهايی با درآمد کم و متوسط رخ می‌دهد که در اين کشورها، منابع در دسترس برای پيشگيری، تشخيص و درمان سرطان بسيار محدود است."

 

ایران به دلیل تحریم‌های بین‌المللی به سادگی نمی‌تواند تجهیزات مورد نیاز برای درمان سرطان را خریداری و وارد کند. این تحریم‌ها با هدف وادار کردن ایران برای توقف برنامه هسته‌ای برقرار شده است.

 

به گمان غرب برنامه هسته ای ایران ممکن است اهداف نظامی داشته باشد اما تهران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید در برنامه هسته‌ای صرفا اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

 

در هفته‌های اخير تحليلگران و نمايندگان مجلس ايران درباره افزايش سرطان در اين کشور به دليل آلودگی هوا و مصرف "بنزين غير استاندارد" نيز هشدار داده‌اند.

 

محمدرضا تابش، يکی از نمايندگان مجلس ايران چند هفته پيش هشدار داد بنزينی که در اين کشور توليد می‌شود نسل کودکان ايرانی را "تباه می‌کند" و آن‌ها را تا ۱۰ سال آينده به "بيماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان" دچار می‌سازد.

 

ايران به دنبال اعمال تحريم‌ها و ناتوانی از واردات بنزين، چند سال پيش شماری از مجتمع‌های پتروشيمی را موظف کرد که بنزين توليد کنند. پيش از اين در ايران فقط پالايشگاه‌ها، بنزين توليد می‌کردند.

 

کارشناسان می‌گويند بنزين توليدشده در مجتمع‌های پتروشيمی ايران از استاندارد لازم برخوردار نيست اما شرکت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی ايران می‌گويد: "کيفيت بنزين توليد پتروشيمی‌ها مطابق استانداردهای پالايشگاهی است."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

همه ی ما اگر بمیریم حقمان است. این مرگ را بهتر از بیرون آمدن از خانه و انقلابی میدانیم که این حکومت اسلام ناب آمخوار را سرنگون نیم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما