خانه | خبر | اخبارایران

سخنگوی قوه قضائيه: حکم اعدام دو جوان کاملا قانونی بود

دوشنبه, 1391-11-02 18:47
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

غلام‌حسين محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه گفت حکم اعدام دو جوانی که روز گذشته در برابر ديدگان مردم اعدام شدند کاملا قانونی بود.

 

به گزارش منابع خبری ايران، سخنگوی قوه قضائيه امروز دوشنبه دوم بهمن‌ماه در نشست رسانه‌ای خود در مورد اعدام دو جوان ۲۰ و ۲۴ ساله به نام‌های علی‌رضا مافی‌ها و محمدعلی سروری که روز گذشته در پارک هنرمندان تهران اجرا شد سخن گفت و از اين حکم دفاع کرد.

 

اين دو جوان به اتهام زورگيری در خيابان اعدام شدند و دو نفر از همدستانشان نيز به زندان و شلاق محکوم شدند.

 

در آذرماه سال جاری یک دوربین مداربسته وقوع اين زورگیری را ثبت کرده بود. در این فیلم چند موتورسوار با سلاح سرد اموال یک شهروند ایرانی را در روز روشن و در برابر دیدگان مردم به زور می‌گیرند.

 

محسنی ‌اژه‌ای در پاسخ به اين سئوال که اگر تصوير فيلم زورگيری اخير پخش نمی‌شد آيا باز هم به اين افراد حکم اعدام داده می‌شد و يا اين‌که ساير پرونده‌ها نيز به همين صورت رسيدگی می‌شود، گفت: "در هفته‌های اخير تنها اين پرونده حکمش اجرا نشد و پرونده‌های ديگری در مشهد، پاکدشت، شهرکرد نيز احکام آن‌ها اجرا شد که هيچ کدام دارای تصوير نبودند."

 

سخنگوی قوه قضائيه در پاسخ به سئوال ديگری مبنی بر اين‌که آيا رسيدگی به پرونده دو زورگير در چارچوب قانون بوده است، گفت: "پرونده پس از تشکيل در چارچوب آئين دادرسی رسيدگی شده است. اين افراد دارای وکيل بوده‌اند. پرونده پس از صدور کيفرخواست به دادگاه رفت که در دادگاه اين دو نفر به اعدام محکوم شدند که با اعتراض متهمان پرونده به ديوان عالی کشور ارسال و حکم تأييد شد. همه موارد در اين پرونده بر اساس قانون رسيدگی شده است."

 

اعدام اين دو جوان در حالی به اجرا در آمد که اين دو مرتکب قتل هم نشده بودند اما به‌گفته سخنگوی قوه قضائيه "کسی که سلاح سرد و گرم بکشد و اخافه ايجاد کند طبق قانون محارب است و اين افراد در روز روشن اسلحه سرد کشيده بودند"

اعدام اين دو جوان در حالی به اجرا در آمد که اين دو مرتکب قتل هم نشده بودند اما به‌گفته سخنگوی قوه قضائيه "کسی که سلاح سرد و گرم بکشد و اخافه ايجاد کند طبق قانون محارب است و اين افراد در روز روشن اسلحه سرد کشيده بودند."

 

صادق لاريجانی، رئيس قوه قضائيه ايران نيز چندی پيش همين حکم حمل سلاح سرد و گرم را اعدام دانسته بود. بدين ترتيب دايره جرم‌های منجر به صدور حکم اعدام در ايران هر روز گسترده‌تر می‌شود.

 

محسنی اژه‌ای تأکيد کرد: "در پرونده دو زورگير خشن نه موضوع محاربه و نحوه رسيدگی و نه مجازات آن‌ها خلاف قانون بوده است و اين پرونده با کمال احتياط رسيدگی شده است."

 

اين در حالی است که از زمان ارتکاب جرم تا اعدام اين متهمان کمتر از هفت هفته طول کشيده است. نهم دی‌ماه جاری تنها يک جلسه دادگاه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به رياست قاضی ابوالقاسم صلواتی برای اين متهمان برگزار و به صدور حکم منجر شد.

 

خبرنگار ديگری از محسنی اژه‌ای پرسيد چرا پرونده چهار پسر زورگير خيلی سريع در قوه قضائيه رسيدگی شد اما زمان رسيدگی به پرونده ستار بهشتی طولانی شده است.

 

ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نويسی بود که ظهر روز ۹ آبان امسال در منزلش در رباط کريم تهران بازداشت شد و ۱۳ آبان در مقر پليس توليد و تبادل اطلاعات تهران (فتا) درگذشت.

 

وی به اتهام "فعاليت تبليغی عليه نظام جمهوری اسلامی ايران، توهين به ارزش‌های نظام و اجتماع و تبانی به قصد انجام عليه امنيت کشور" بازداشت شده بود.

 

محسنی اژه‌ای با بيان اين‌که اين دو پرونده با هم تفاوت دارند، گفت: "اگر در پرونده زورگيران فيلمی وجود نداشت تحقيقات طولانی می‌شد اما در پرونده فوت ستار بهشتی تحقيقات صورت گرفته نشان می‌دهد هيچ اقدام فيزيکی يا غيرفيزيکی که باعث مرگ وی شده باشد تاکنون ديده نشده است."

 

وی همچنين گفت رسيدگی به تخلفات مأموران در رابطه با مرگ ستار بهشتی "زمان‌بر" بوده است و بازپرس "۴۰ تا ۵۰ روز منتظر نظريه پزشکی قانونی بود که هنوز در اين زمينه از پزشکی قانونی سئوال‌هايی دارند."

 

اين در حالی است که دو روز پيش گيتی پورفاضل، وکيل خانواده ستار بهشتی ضمن انتقاد از تأخير در رسيدگی به پرونده اين وبلاگ‌نويس، گفته بود: "حدود سه ماه از مطرح شدن اين پرونده می‌گذرد و پرونده همچنان در دادسراست، در حالی که پرونده افرادی که آن‌ها را اراذل و اوباش می‌نامند ظرف يک ماه منجر به صدور حکم شد."

 

با وجود انتشار موارد متعددی از سرقت، زورگيری، آزار و اذيت و حمله‌ شبانه‌ اراذل و اوباش به شهروندان در طول چند سال اخير، برخورد پليس ايران با کسانی که متهم به زورگيری بوده‌اند با انتقادات بسياری همراه بوده است.

 

افزايش چنين مواردی نشان‌دهنده آن است که "برخورد شديد" و اعدام بزهکاران اجتماعی نتوانسته است مسئله جرايم اجتماعی در ايران را حل کند.

 

شمار بالای اعدام‌ها و اعمال اين مجازات در ايران همواره مورد اعتراض فعالان و نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است اما مقام‌های جمهوری اسلامی تعيين نوع مجازات برای متهمان را "مسئله داخلی" اين کشور می‌دانند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این احکام کاملا اسلامی بوده و طبق قوانین عصر حجر بوده و بنابراین ضد انسانی. حکومت ضد بشری اسلام ناب محمدی وقتی از پس تعلیم و تربیت جوانان برنمی آید و پول این ملت را خرج *** سوریه ای و ***حزب الله لبنان و فلسطین می کند و تمامی تروریستهای اسلامی را تغذیه می دهد دیگر فرصتی برای تعلیم و تربیت ایرانیان باقی نمی ماند. برای همین است روحانیون و دوستان پاسدار و بسیجی و پولدارهای نزدیک به حکومت ضد انسانی همچون زالو لبهایشان را بر رگهای گردن ملت ستم دیده ی ایران دوخته اند و آنها را به دریوزگی و دله دزدی واداشته اند. بدبختی این جوانان در این است که در خانواده های اسلامی نزدیک به حکومت زاده نشده اند. همین. برای همین هم آنها رفتند و قمه کش و چاقو کش شدند و پیرو قمه کش بزرگ تاریخ تشیع و اما فقط از حکومت دوربوده اند. اگر پ.لهای هاشمی رفسنجانی و خامنه ای و دوستانشان را بین مردم ایران تقسیم کنند دیگر کسی فقیر نمی ماند و همه ی مردم از تعلیماتی برخوردار شده و هم فقر مادی و هم فقر فرهنگی از بین می رود. ولی متاسفانه دزدان و سارقین مسلح بدین ضدبشری اسلام بر ایران حکومت می کنند. بدبختانه در ذهن هر ایرانی یک امام علی شمشیر بدست خفته است که همچون بیماری ملیخولیا با یک جرقه بیدار خواهد شد. آری این جوانان نیز قربانی آن آدمکش بزرک *** پس این مردک عمامه بسر راست می گوید که اینان طبق قوانین قرآن به قتل رسیده اند. آری راست می گوید.

سخنگوی قوۀ قضائيه شکر خورد، ما قانون عصره حجريتان، امامتان، دينتان و خدايتان را قبول نداريم! شما در لباس روحانيت برای عوامفريبی جنايت ميکنيد!

اژه ای چون سواد قضائی ندارد نمی تواند به درستی توضیح دهد در قضای اسلامی هر کس که با سلاح ( سرد یا گرم ) باعث رعب و وحشت مسلمانی شود حکمش حکم باقی ست به همین دلیل محاربه بوده و باید به دار سپرده شود .
از اینرو این اعدام یک حکم اسلامی ست و مغایرتی با قضای اسلامی ندارد .
و همانطور که شاهد بودیم علیرغم میل شاهدین و شاکیان حکم اعدام با طناب دار جاری شد .
دین و مذهب چون به علتها کاری ندارد به همین دلیل احکامش نیز سطحی بوده و حالت بدوی و انتقام جویانه داشته که باعث وحشت بیشتر جامعه از وحشی گری اسلامی می شود که البته برای قبائل بدوی که همیشه با زبان شمشیر با هم برخورد می کردند و دولتی که مسئولیت اجتماعی را به عهده داشته باشد و زمینه های آرامش اجتماعی را فراهم نماید وجود نداشته است و چون جمهوری اسلامی هنوز تصور می کند ایران هم مانند عربستان قبیله ایست چنین احکامی را صادر می نماید .

رقص مرگ بر سر دار فقر، مقصر کيست؟ گويا نيوز علي کلاني
حضرات! آقايان دستاربند مدعی! اگر اين جوان دزدی می‌کند، آن هم برای ۷۰ هزار تومان مقصر کيست؟ آيا جز شما؟ جز
شمای حاکمان معممی که ۳۴ سال است بر ايران‌مان خيمه زده‌ايد. چه می‌شود که تنها برای ۷۰ هزار تومان دزدی می‌کند؟ .......
تنها برای ۷۰ هزار تومان؟! دستتان به خاوری نرسيد؟ آقايتان برای اين جوانان نگفت "کِش" ندهيد؟ کش نداديد که با يکی از سريعترين روند های دادرسی جنايی، جوانان مردم را اعدام می کنيد؟ به کجا می رويد؟ از کجاييد؟
انصافتان کجاست؟ اين همه خباثت و جنايت را از کجا آورده ايد؟
جوان اند. بين ۲۰ تا ۲۴ سال. کلا از زورگيريشان نفری حداکثر ۷۰ هزار تومان برده اند. چيزی حدود ۲۰ دلار با دلار الان. اعدام می شوند. در جامعه ای که فقر در آن ريشه دوانده است. در جامعه ای که اعدام به تفريح مردمان بدل شده است. در جامعه که ديگر نمی توان آن را جامعه آدمها گذاشت.
والله حيوانات هم با هم چنين نمی کنند. .....
چگونه است که اينان محارب می شوند و بعد شمايی که چپ و راست بوی گند اعمالتان و دزدی هايتان (خاوری رفيقتان بود. در حکومت شما بود. رحيمی هم همينطور. خود آقای احمدی نژاد هم زمان حضورش در اردبيل پرونده خوبی ندارد
و بسياری ديگر در اين نظام) محارب نيستيد؟ خدا هم شده است ملک طلق شخصی شما؟ اينان محارب بودند. اما محارب با سيطره فقر و جهلی که شما بر ايرانمان مستولی کرده ايد. اما شما نيز محاربيد. محاربيد چون مسبب فقريد.
مسبب جنايت ايد .....
دو پيکر به مدت ۲۰ دقيقه بر سر دار تاب می خورد و می رقصد. رقص مرگ.
اينان را نيز کشتيد. اما بدانيد اين خونها زمانی تاوانی دارد. تاوانی سخت. تا آن روز بتازيد. تا روزی که مردمان با شما همان کنند که با ديگران کردند. آن روز ديگر راه فراری برايتان نمی ماند. ديگر گريه بر سر پلکان هم دوای دردتان نيست. اليس الصبح بقريب؟

واقعا شرم آور، دیگه هیچ آبرویی واسه ما ایرانیها نذاشتن تو دنیا، چپ و راست مردمو میکشن، من این فیلم زورکشی رو دیدم، کار این ۴ تا جوان خیلی‌ زشت بود، ولی‌ یه نفر فقط تو این فیلم اسلحه سرد کشید(چیزی شبیه کارد آشپزخانه!) ولی‌ به کسی‌ که صدمه نزد. مگه همینجوری آدمو اعدام می‌کنن، بخاطر ۷۰۰۰۰ تومن پول...خوب اینرو ببرین حبس ابد یا هر کار دیگه که میخواین بکنین، جون مردم از سر راه نیومده که...خیلی‌ بده...خیلی‌ وحشیانه بود کار این قوه قضائیه، شرم واقعا...اونایی که میریزین جوانهای مردمو روز روشن تو دانشگاها میزننن میکشن هیچ مجازاتی نمیشن...

در آمریکا اگر کسی با مسلسل وارد سینمایی بشود و 10 الی 20 نفر را بکشد چقدر طول می کشد تا مجازات شود؟
آیا بررسی تمام جانبه ای صورت می گیرد تا معلوم شود که آیا از هر لحاظ مشکلی مثلا مشکل روانی دارد یا نه؟
آیا حتی اگر معلوم شود که مشکلی نداشته حکم اعدام او به راحتی صادر می شود؟ و اگر صادر شد آیا بدون هیچ مخالفت اجتماعی از طرفین فعالان مخالف اعدام که از قضا صدایی هم دارند انجام می شود؟
اگر فرضا حکم اعدام برای او صادر شود و حکم تایید نهایی شود نحوه اعدام و محل آن کجاست؟
راستی اگر اعدام شود چندمین اعدام در ایالت محل وقوع جرم خواهد بود؟
اگر به همه این سوال ها جواب منصفانه داده شود تفاوت تمدنی که ما بعد از چند هزار سال به آن رسیده ایم و تمدنی که ظرف چند صد سال آمریکایی ها برساخته اند مشخص می شود.
راستی یک سوال یادم رفت. زورگیری و دزدی پول با سلاح سرد بدون ارتکاب قتل چقدر با کشتن 10-20 نفر با سلاح گرم از دید تمدن های مختلف فرق دارد؟
یاد جمله ای از ویل دورانت افتادم: کشورهای ما که از مای بی شمار تشکیل شده اند سرشت ما را با حروفی درشت تر رغم می زنند و خیر و شر ما را در مقیاسی غول آسا مرتکب می شوند.

20 دلار دزدي و اعدام ؟ کجاي دنيا اينکاررا ميکنند؟
شما خود باعث بيکاري و بي پولي و اين جوانان هستيد که کشورشان بر درياي نفت و گاز قراردارد .
يکی از اينها برای درمان مادرش دست بدزدی زده بوده ، خوداين آقايان که صاحب ثروت و ويلا و ماشين و راننده و محاقظ هستيد، عامل هزاران اعدام و صدها ميليارد اختلاس و شکنجه و تجاوز هستيد....

واقعا که دلم گرفته از همه از اون مردمی که به دیدن دار زدن دوتا جون میرن ای کاش یکم فکر میکردن اگه پسر خودشون بود نمیگفتند که نکشید اشتباه کرد یه فرصت دیگه بهشون بدید اخه چرا باید اینقد از انسانیت دورمون کنن اونها میخواستن مارو از انسانیت دور کنن ما هم پشت سرشون راه افتادیم ای خدایی که دیگه میدونم وجود نداری کاشکی من اشتباه کنم و وجود داشتی اینهارو از سر ایرانم بر میداشتی

من کاری به رژیم و این جور چیزها ندارم هر بلایی که سرمان بیاید تقصیرخود ما ملت ناراضی از همه چیزه . تا زمانی که با این معظل زورگیری و خفت گیری و تجاوز به عنف این حور چیزها مواجه می شیم میگیم ایران پلیسش اینطوریه انطوریه قوه قضائیه اینطوری نمیرسه از این حرفها حالا که دو نفر تو روزه روشن دست به جنایت زدن با چاقو و قمه حمله کردن به یه بنده خدای مظلوم چون خودمون در معرض این زورگیری قرار نگرفتیم شدیم کاسه داغتر از آش که اقا حقوق رعایت نمیشه اسلام اینجوریه قوه قضائیه غیرقانونیه یادمون باشه ادمی که با این وقاحت در روز روشن دزدی می کنه اگه ناموس من و تو هم گیرش بیاد تو روز روشن تجاوز می کنه اینا برای مطامع خود هر کار ی میکنن پس دست افرادی که این احکام و صادر می کننن درد نکنه ضمنا با انهائی که در اسیب شناسی اجتماعی مسئول بودن و کاری نکردن که این جوان به این راه کشیده شده باید به شدیدترین وجهی برخورد بشه تا این افراد که از هر لحاظ ***تر از ان دو نفر زورگیر هستن به سزای اعمالشان برسند یادمان نرود روزی این افراد را هم مثل این زورگیران بایدبه سزای اعمالشان برسانیم به امید انروز

Nمجازات متناسب با جرم رو هيچ كس رد نميكنه ، خوبه تو جاي شاكي نبودي ،شاكي خودش گفته راضي نيستم اعدام بشن
تو غصه ي شاكي رو نخور عزيز جان برادر.

خانم سحر مگه ایرانی مسلمان پیش از این آبرو داشت. اسلام هزار و چهارصد سال است که جنایت می کند و آدم می کشد و دست و پا می برد و چشم در می آورد و ازاله بکارت می کند و سنگسار می کند و تجاوز می کند و.... حالا تو مدعی هستی که فقط آبروی ما همین دو سه روزه رفته است. ای چهارده قرن رفت و در خوابی٬ بیدار شو بلکه خودتو دریابی.

نعلت خدا بر کسایی که اعدام صادر کردن مگه شما خدایین خدایا جوابشونو زود بدههههه خیلی زود نامردا با این همه گرونی که ایجاد کردین ای مردم be pa khzid

هم زادِ «بالا» نشینیِ خامنه ای بر «بالا»یِ دار، -- مجتبی واحدی
متهم ردیف اول پرونده که روز شنبه درعنفوان جوانی اعدام شد متولد سال ۱۳۶۸ بود؛ همان سالی که خامنه ای با همدستی احمد خمینی و اکبر هاشمی رفسنجانی تاج ولایت فقیه بر سر نهاد. به عبارت دیگر این جوان، تمام بیست
و سه سال عمر خود را درفضایی تنفس کرده که خامنه ای و مزدوران فاسد او بر ایران عزیز ما تحمیل کرده اند .
او هنوز به مدرسه نمی رفت که چماقداران خامنه ای «به دستور»، حملات به جلسات سخنرانی دگر اندیشان را آغاز کردند و بی رحم ترین ایشان، داریوش و پروانه فروهر را « کارد آجین » نمودند.
این جوان در آستانه ده سالگی خویش، صحنه های حمله اراذل و اوباش حکومتی به کوی دانشگاه را شاهد بود که به بهانه اهانت به تصویر ناپاک خامنه ای، جوانان بی گناه مردم را از طبقه سوم به پایین پرتاب می کردند. بیست سالگی
این جوان هم مصادف با اعتراضات انتخاباتی سال ۸۸ و حملات عقده گشایانه اراذل و اوباش رهبر به دختران و پسرانی بود که تنها جرم ایشان، پرسش در خصوص سرنوشت رأی خویش بود . او در همین سن، اخبار مربوط به تجاوز «فداییان رهبر » به جوانان زندانی در کهریزک را شنید و اندکی بعد، از ارتقای مقام فرماندهان آن تجاوزات ـ سعید مرتضوی و احمد رادان ـ مطلع شد.
این جوان، در چنین فضایی رشد کردو تربیت شد. البته ممکن است کسی بگوید در هر رژیم حکومتی، عده ای قانون گریز، امنیت مردم رامختل می کنند و نمی توان رفتار اینچنینی را به سیستم حکومتی و سران کشور نسبت داد. اما
برخورد قوه قضائیه با حادثه اخیر، ثابت می کند رفتار این دو جوان، نه یک استثنا بلکه در حال تبدیل به جریان غالب در میان گروههایی از جوانان ایرانی است .
لذا سران جمهوری اسلامی که در هیچ زمینه ای مایل به خردورزی وریشه یابی واقعی پدیده ها نیستند برای کنترل نسبی این روند، راهی ندارند جز ارعاب سایر جوانان از طریق اجرای غیر انسانی ترین مجازات یعنی اعدام.

دوست عزیز اولا بهتر بود بجای لفظ تو ازشما استفاده می کردین دوما شاکی مجازات را تعیین نمی کنه شاکی فقط شکایت می کنه و قانون میزان جرم ومجازات را تعیین میکند سوما اگر توجه کرده باشین من عرض کردم این مسئولین که باعث این اسیبهای اجتماعی شدن جرمشان به مراتب سنگینتر از اون افراد می باشد که متاسفانه در مملکت ما ازادانه می گردند و کسی کار به کارشون نداره دوست عزیز من که امیدوارم هیچوقت درمعرض این افراد قرار نگیری چه جرمی بالاتر از این که در روز روشن عده ای واقعا جانی جلوی چشم همه حمله می کنن و امنبت شهروندان را به حطر می اندازن جه جرمی بالاتر از اینکه یک عده به خودشان اجازه میدن افراد را تحقیر کنن و اموال انها را براحتی به چنگ بیاورندعزیز جان برادر شما در معرض تهاجم این افراد قرار نگرفته اید و شاید احساس نمی کنید چه دردی است در خانه ات را باز کنی و ببینی همسرت یا برادرت یا خواهرت و یا فرزندت با سروصورت خونی ظاهر بشن و بگن همه وسایلم و بردن و خودمو هم به این روز انداختن پس بیایین اینقدر از بی قانونی با استدلالهای واهی و من در اوردی حمایت نکنیم

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما