خانه | خبر | اخبارایران

رأی نمايندگان مجلس ايران برای تحقيق و تفحص از بانک مرکزی

یکشنبه, 1391-11-01 13:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نمايندگان مجلس ايران با ۱۷۱ رأی موافق در برابر ۳۶ رأی مخالف و ۲۱ رأی ممتنع به تحقيق و تفحص از بانک مرکزی اين کشور رأی دادند.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، طرح تحقيق و تفحص از بانک مرکزی ايران، امروز يکشنبه يکم بهمن‌ماه مورد تصويب نمايندگان مجلس قرار گرفت.

 

تحقيق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی درباره "ساماندهی بازار پول، بازار ارز، تعيين نرخ سود و نرخ تسهيلات" خواهد بود.

 

محمد علی‌پور، يکی از نمايندگان مجلس گفت: "علت درخواست اين تحقيق و تفحص عملکرد بانک مرکزی و جايگاه آن می‌باشد، چرا که تا به‌حال به دليل نوسانات ارزی شمس‌الدين حسينی، وزير اقتصاد چندين بار به مجلس فرا خوانده شده و از خود سلب مسئوليت کرده است."

 

رئيس بانک مرکزی ايران به پيشنهاد رئيس‌جمهور و تأييد مجمع عمومی و با حکم رئيس جمهور منصوب می‌شود.

 

طرح تحقيق و تفحص از بانک مرکزی ايران در حالی به تصويب رسيده که گفته می شود، محمود بهمنی، رئيس کل اين بانک تقاضای بازنشستگی کرده است

به گفته وی "نمايندگان مجلس نمی‌توانند از جايگاه نظارتی خود برای سئوال و استيضاح استفاده کنند."

 

علی‌پور افزود: "در اين ميان يا بايد از رئيس‌جمهور سئوال شود يا از وزير مربوطه که نمايندگان هم از اين موارد جوابی نگرفتند و راه باقی مانده تنها تحقيق و تفحص از بانک مرکزی است که می‌تواند اعمال نظارت شود و حقيقت روشن شود."

 

بازار ارز از اواخر شهريور در ايران با نوسانات شديدی روبه‌رو شد که در پی آن مقام‌ها قضايی در چند نوبت اقدام به بازداشت شماری از فروشندگان ارز کردند.

 

برخی نمايندگان مجلس ايران می‌گويند دولت به‌طور "عمد" بازار ارز را "آشفته نگه می‌دارد" تا از اين طريق کمبود نقدينگی خود را جبران کند. اين اتهام از سوی دولت رد شده است.

 

طرح تحقيق و تفحص از بانک مرکزی ايران در حالی به تصويب رسيده که به گزارش خبرگزاری مهر، محمود بهمنی، رئيس کل اين بانک تقاضای بازنشستگی کرده است.

 

در همين حال به دليل گسترش تحريم‌ها عليه ايران نقل و انتقال ارز از خارج کشور به داخل ايران با مشکلاتی مواجه شده است. کاهش ذخاير ارزی ايران باعث افزايش نرخ انواع ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ايران شده است.

 

  کارشناسان اقتصادی می گويند نرخ غيررسمی ارز در ايران طی چهار سال گذشته ۱۰۰ درصد افزايش يافته است، در حالی که ارزش ريال در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است. در سه ماهه نخست سال ۸۸ نرخ دلار در ايران ۹۹۲ تومان بود که در چند ماه اخير به سه هزار و ۵۰۰ تومان رسيد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بیچاره این بنده گان خدا "نماینده گان" بعد از چند سالی که حقوق های کلان و مواجب علی آقا خامنه ای رو نشخوار کردن و صاحب هکتارها زمین و آپارتمان و.....شدند حالا دور رو بر یه سوراخ در گاوصندوق بانک مرکزی شدن که کی موشه از سوراخش بیرون میاد؟ ...دیدی حوج اوقوه؟ دیدی شما ؟ کجا ؟ چی ؟ چی شده ؟ اونجا رو میگم ..حوج اوقوه.....اونجا ..سوراخه رو میبینید الان یه موشه چاق چله می آد از بیرون .. بله دیدم ...بله متوجه هستم پس موشه بوده که میلیارد دلارها رو می خورده ....و تقصیر کسی و آقا زاغده ها و خالد مشعل و دزده دیگه ای نیست ....یه چند روز بعد هم علی آقوه خامنه ای از لابلای عبا و ریشش ...نیشش رو باز می کنه و فتوا میده که دشمن داره نگاه می کنه از موشه و موش ها چیزی نگید..!!

صدها ميليارد دلار دود شده تازه بع بع کنان دنبال علل ميگردند؟! جيب خود را چک کنند متوجه ميشوند!....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما