خانه | خبر | اخبارایران

آمريکا: شکست مذکرات هسته‌ای ايران و آژانس اتمی، نااميدکننده است

شنبه, 1391-10-30 10:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آمريکا "شکست" مذاکرات هسته‌ای بين ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را "نااميد کننده" خواند.

 

دور تازه مذاکرات ايران و آژانس روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته در تهران برگزار شد. آژانس می‌گويد اين مذاکرات بدون نتيجه پايان يافته اما ايران، مذاکرات را "رو به جلو" ناميده است.

 

به گزارش خبرگزاری شينهوا، ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا روز جمعه ۲۹ دی گفت: "ايران بار ديگر فرصت همکاری با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی را از دست داد."

 

نولاند افزود: "ما به‌وضوح عميقاً نااميد شده‌ايم که ايران يک بار ديگر فرصت همکاری با آژانس را از دست داد."

 

به گفته وی ايران فرصت داشت تا با شفافيت به نگرانی‌های جامعه بين‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه اتمی‌اش پاسخ دهد و به حل و فصل آن کمک کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت ایران اجازه نمی‌دهد بازرسان سازمان بين‌المللی انرژی اتمی به سايت پارچين دسترسی داشته باشند

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت ایران اجازه نمی‌دهد بازرسان سازمان بين‌المللی انرژی اتمی به سايت پارچين دسترسی داشته باشند.

 

اما علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در سازمان بين‌المللی انرژی اتمی به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) گفته است: "زمانی درباره پارچين بحث می‌کنيم که طرفين به ضابطه‌ای در اين‌باره برسند؛ چرا که اين مذاکرات فراتر از تعهدات ان‌پی‌تی است، بنابراين به ضابطه‌ای نياز دارد و پس از آن می‌توان درباره مسائلی همچون پارچين گفت‌وگو کرد."

 

پارچين سايتی است که به اعتقاد آژانس بين‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقيقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جريان باشد. دولت ايران اين موضوع را رد کرده است.
سايت نظامی پارچين در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

در پايان مذاکرات دو روزه تهران و آژانس قرار شده است که دور بعدی مذاکرات ايران و آژانس ۲۴ بهمن‌ماه (۱۲ فوريه) در تهران برگزار شود.

 

مذاکرات پيشين ايران و آژانس ۲۳ آذرماه امسال در تهران برگزار شده بود و دو طرف توافق کرده بودند گفت‌وگوها را ۲۷ دی‌ماه در تهران برای رسيدن به توافق از سر گيرند.

 

در حالی هفتمين دور مذاکرات ايران و آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به پايان رسيد که يوکيا آمانو، مديرکل آزانس چند روز پيش گفته بود به آينده مذاکرات با ايران خوش‌بين نيست.

 

به‌گفته مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی مذاکرات آينده ايران و آژانس در مورد بازديد از تأسيسات نظامی پارچين خواهد بود که هنوز جمهوری اسلامی اجازه بازديد از آن را نداده است.

 

اين مذاکرات با هدف توقف برنامه هسته‌ای ايران انجام می‌شود.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ايران زير پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند، در صدد دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران بارها اين اتهام را رد کرده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

صد شب هم با اينها مذاکره کنند به نتجه نميرسند...

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما