خانه | خبر | اخبارایران

هشدار انجمن خودروسازان ايران: بنزين جديد باعث آتش‌سوزی خودروها می‌شود

پنجشنبه, 1391-10-28 10:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

انجمن خودروسازان ايران در نامه‌ای اعلام کرد بنزين توليدی جديد در اين کشور می‌تواند باعث آتش‌سوزی خودروها شود.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاين، انجمن خودروسازان روز چهارشنبه ۲۷ دی در نامه‌ای به سازمان محيط زيست ايران اعلام کرد: "در حالی که در اغلب کشورهای جهان برای ارتقاء کيفيت سوخت، از پنج تا ۱۵ درصد اتانول استفاده می‌کنند متأسفانه ما به دنبال استفاده از متانول آن هم با ترکيب ۳۵ درصدی (در بنزين) هستيم که حتی بخار آن باعث کوری چشم می‌شود."

 

رستم قاسمی، وزير نفت ايران چند روز پيش گفت به‌زودی از شش تا هفت ميليون ليتر بنزين با ترکيب ۳۵ درصدی متانول در ايران "رونمايی می‌شود."

 

به گفته انجمن خودروسازان اين بنزين باعث "خوردگی شديد" سيستم سوخت‌رسانی، باک، فيلتر و پمپ بنزين، لوله‌های فلزی، واشرها و قطعات پلاستيکی و در نتيجه نشت بنزين می‌شود که خطر آتش‌سوزی خودروها را تشديد می‌کند.

 

انجمن خودروسازان می‌گويد: "بخارات متصاعده از متانول به شدت سمی بوده و علاوه بر صدمات ريوی، حتی ممکن است باعث کوری چشم شود."

 

کيفيت بنزين توليد مجتمع‌های پتروشيمی ايران از همان ابتدا مورد مناقشه بود. به گونه‌ای که شماری از نمايندگان مجلس پيشين ايران درباره "سرطان‌زا" بودن اين نوع بنزين هشدار می‌دادند

در اين نامه آمده است اين نوع بنزين باعث می‌‌شود که "مصرف سوخت به شدت بالا رود و لذا باک خودروها بايد تعويض شده و بزرگ‌تر شوند."

 

انجمن خودروسازان ايران از سازمان حفاظت محيط زيست خواسته است تا از توليد بنزين متانولی جلوگيری کند.

 

ايران به دنبال اعمال تحريم‌ها و ناتوانی از واردات بنزين، چند سال پيش شماری از مجتمع‌های پتروشيمی را موظف کرد که بنزين توليد کنند. پيش از اين در ايران فقط پالايشگاه‌ها، بنزين توليد می‌کردند.

 

سه شرکت‌ سوئيسی ويتول، گلنکور و ترافيگورا که بخش عمده‌ای از بازار جهانی فرآورده‌های نفتی را در اختيار دارند، صدور بنزين به ايران را از سال ۱۳۸۹ متوقف کردند.

 

اين سه شرکت در مجموع، نيمی از بنزين صادراتی به ايران را تأمين می‌کردند.

 

کيفيت بنزين توليد مجتمع‌های پتروشيمی ايران از همان ابتدا مورد مناقشه بود. به گونه‌ای که شماری از نمايندگان مجلس پيشين ايران درباره "سرطان‌زا" بودن اين نوع بنزين هشدار می‌دادند.

 

دو هفته پيش نيز محمدرضا تابش، يکی از نمايندگان مجلس ايران هشدار داد بنزينی که در اين کشور توليد می‌شود نسل کودکان ايرانی را "تباه می‌کند" و آن‌ها را تا ۱۰ سال آينده به "بيماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان" دچار می‌سازد.

 

افزايش شمار بيماران مبتلا به سرطان در ايران باعث بروز نگرانی‌هايی درباره وقوع پديده‌ای شده که از آن با نام "سونامی سرطان" ياد می‌شود.

 

در همين حال کارشناسان، بنزين "غيراستاندارد" را که در مجتمع‌های پتروشيمی ايران توليد می‌شود به عنوان علت اصلی افزايش آلودگی هوا در اين کشور به‌ويژه در تهران اعلام کرده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اسلام بازی کردن و فلسفه قلدری پرونی کردن و آلت دست عمامه بسران شدن چه حالی داره !!!نکنه خدا نکرده در ماشین هاتون بسوزید و روزی که اسرائیل از کره محو میشه نبینیدها...!!!بخاری های چکه ای مدرسه های جمهوری اسلامی آتیش می گیرن و کلی بچه مدرسه هم باهاش می سوزن ....ایران نشینان رو میگی ماشالله ماشالله اینقدر با وقارن و خودارکه کسی بروی خودش هم نیاورد " بجز والدین سوختگان" که نکنه یه وقتی اسلام بازی کردنشون ضربه وارد بشه و یه شاهی صنار یارانش قطع بشه ...!!!اگه روزی مقامات دولتی بگن که موتور اتومبیل های ساخت ایران با سوزوندن پشم گوسفند هم کار می کنن ...ایران نشینان میگن باشه ....حوج اوقوه اون پشم گوسفندت کیلوئی چنده؟
اتومبیل و اتومبیل ها آتیش بگیره و بگیرن و بسوزه و بسوزن وحاکستر بشه فدای سرت و فدای سر میلیون ها ....بی خیال حوج اوقوه و جوج اوقوه ها ....آب که از سر و سرها گذشت چه یه وجب چه صد وجب ....و غیرت ها و وطن پرستی ها در اون آب عرق شد ...دیگه متانول و کوفت و زهر و مار در باک بنزین براش فرقی براش نمی کنه....!!!حوج اوقوه راننده ببخشید ...کف ماشینتون اینقدر داغ شده که کف کفشم داره دود ازش بلند میشه ....خوب پای شریفتون رو بزارید رو شون بنده ...این بنزین وطنیه آقا ....اینجا که کشور فرنگ نیست .......میشه یه قدر تندتر برونید که تا بانک نبسته به بانک برسم که یارانه رو بگیرم....!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما