خانه | خبر | اخبارایران

هزاران کرد در پاريس ترور سه زن کرد را محکوم کردند

شنبه, 1391-10-23 18:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيش از ۱۰ هزار نفر در محکوميت قتل سه فعال زن کرد که چهارشنبه گذشته رخ داد، در خيابان‌های پاريس به تظاهرات پرداختند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه اين تظاهرات امروز شنبه ۲۳ دی‌ماه (۱۲ ژانويه) در پايتخت فرانسه و در زير باران برگزار شد.

 

در حالی که مذاکرات دولت ترکيه با عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) ادامه دارد، سکينه جانسيز، فيدان دوغان و ليلا سولماز، سه فعال زن عضو اين حزب چهارشنبه شب گذشته در پاريس با شليک چندين گلوله در سرشان کشته شدند.

 

سکينه جانسيز از بنيانگذاران پ‌ک‌ک، فیدان دوغان، فعال در مرکز اطلاع‌رسانی کردستان در پاریس و لیلا سولماز، از نمایندگان کنگره کردستان بودند.

 

تظاهرکنندگان به دعوت چندين انجمن مختلف در ميان انبوهی از پرچم‌ها که بر روی برخی از آنان تصوير عبدالله اوجالان ديده می‌شد گرد آمده بودند.

 

انجمن کردهای فرانسه، در اطلاعيه‌ای که در طول تظاهرات پخش می‌شد آورده است: "اين خشونت زمانی رخ داده است که مذاکرات برای دستيابی به راه حل مسئله کردها در ترکيه جريان دارد."

 

اين انجمن همچنين گفته است: "دولت فرانسه در اين رابطه مسئول است. اگر عاملان اين جرايم دستگير نشوند فرانسه همچون همدست آنان قلمداد خواهد شد."

 

رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه اين کشتار را به تسويه‌حساب‌های درونی حزب کارگران کردستان نسبت داد و آن را مانعی بر سر راه مذاکرات صلح دولت ترکيه و رهبر اين حزب دانست

رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه نيز از دولت فرانسه خواست تا "هر چه سريع‌تر" به مرگ سه زن کرد رسيدگی کند.

 

اردوغان اين کشتار را به تسويه‌حساب‌های درونی حزب کارگران کردستان نسبت داد و آن را مانعی بر سر راه مذاکرات صلح دولت ترکيه و رهبر اين حزب دانست.

 

مقامات دولت ترکيه گفت‌وگو با عبدالله اوجالان را که هم‌اکنون در جزيره ايمرالی دريای مرمره در حال سپری کردن دوران محکوميت حبس ابد خود است، به‌رسميت شناخته‌اند.

 

از روزهای پايانی ماه دسامبر گذشته، "ميت"، سازمان اطلاعات و امنيت ترکيه از سوی رجب طيب اردوغان، مسئوليت مذاکره با اوجالان را به‌منظور پايان بخشيدن به درگيری‌ها بر عهده گرفته است.

 

اردوغان همچنين فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهور فرانسه را که گفته بود يکی از سه زن کشته شده را می‌شناخته و وی را ملاقات کرده است، مورد انتقاد قرار داد و گفت: "آقای رئيس‌جمهور بايد به افکار عمومی ترکيه و جهان توضيح دهد که چرا با اعضای يک گروه تروريستی ملاقات کرده است."

 

حزب کارگران کردستان در ترکيه و چندين کشور به‌عنوان يک سازمان تروريستی شناخته می‌شود.

 

نخست‌وزير ترکيه افزود: "چطور می‌توان با اعضای سازمانی که در فهرست گروه‌های تروريستی اتحاديه اروپا قرار دارد و به همين خاطر پليس اينترپل به‌دنبال آنان است به‌شکل منظم ديدار کرد."

 

دو روز پيش رسانه‌های ترکيه اعلام کردند دولت اين کشور و عبدالله اوجالان در مذاکرات خود به توافقنامه‌ای دست يافته‌اند.

 

بنا بر اطلاعاتی که از اين توافقنامه به‌دست آمده اما دو طرف آن را تأييد نکرده‌اند، قرار است بر اساس برنامه از ماه مارس آينده جنگجويان کرد در خاک ترکيه کاهش يافته و به عراق منتقل شوند؛ تبعيد کادرهای پ‌ک‌ک به اروپا در قبال آزادی زندانيان سياسی پذيرفته شود و اصلاحاتی به سود مردم کرد ساکن ترکيه که جمعيت آن‌ها ۱۵ميليون نفر برآورد می‌شوند صورت گيرد.

 

بسياری از صاحب‌نظران می‌گويند به احتمال قوی کشتار پاريس به همين مذاکرات مربوط می‌شود که اميد به صلح را در ميان مردم خسته از درگيری‌ها افزايش داده است.

 

بر خلاف مقامات دولتی ترکيه که اين ترور را به تسويه‌حساب‌های درونی حزب کارگران ترکيه نسبت می‌دهند برخی از صاحب‌نظران گروه ناسيوناليست تندرو و دست راستی "گرگ‌های خاکستری" و گروه‌های کوچک مافيايی در قلب دولت ترکيه را که همچنان در اروپا فعال هستند، عاملان قتل سه فعال کرد زن می‌دانند.

 

اين گروه‌های دست راستی در طول سال‌های ۹۰ که حکومت ترکيه در جنوب شرقی اين کشور با کردها درگير بود مسئول ناپديد شدن هزاران کرد بودند.

 

از آغاز درگيری‌های نظامی ارتش ترکيه و جنگجويان پ‌ک‌ک در سال ۱۹۸۴ تاکنون ۴۵ هزار نفر جان خود را از هر دو طرف از دست داده‌اند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

جالبه اردوغان داره شاخ و شونه می کشه برای فرانسه
اولاً که کشورهای غربی معیارهای تروریست بودن رو بر اساس منافع خودشون می سنجن
دوماً که ار القاعده تروریست هست که همین چند روز پیش تو فرانسه باهاشون ملاقت داشتن تا درباره مثلاً صلح حرف بزنن؟
سوماً اگر به این سادگیه متهم کردن گروهی یا ملتی به تروریست بودن، دولت ترکیه که توی لیست اول تروریست هاست
هنوز لکه سیاه کشتار ارامنه و هزاران کرد روی پیشانیشه

این مردمی که امروز در خیابونهای پاریس آشتی رو فریاد می زن تروریست نیستن
تروریست ارتش ترکیه ست که از صلح می ترسه چون اگر صلحی بشه ژنرالهاش باید برن قاز بچرونن
تروریست کسانی نیستن که دارن از حق خودشون دفاع می کنن
امیدوارم خیلی زود قاتلان این فاجعه دردناک مشخص بشن چون این اولین باری نیست که کردها به خاطر مذاکره در راه صلح ترور می شن.

ازهمان نوع ترور قاسملو و بختيار و...در پاريس ميباشد.

یک معلم کرد اهل اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
بر اساس گزارش رسیده به آژانس خبری موکریان، آزاد رسول نژاد معلم و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه مراغه، روز بیست و چهارم آبان ماه سال جاری از طرف حراست اداره آموزش و پرورش اشنویه احضار و پس از مراجعه به این اداره بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شد.
بر اساس همین گزارش، اتهام رسول نژاد که پس از چند روز به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده، امنیتی عنوان شده است.
یادآور می گردد روز سه شنبه نیز سایت موکریان در خبری نوشت که یازده عضو انجمن صنفی معلمان کردستان از سوی اجرای احکام دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند.

الزامآ بر چسب زدن ترۆریست به‌ یک جریان سیاسی خاص در برهه‌ کنونی بر حسب چگونگی منافع و همچنین هژمونی نظام سیاسی حاکم تعبیر میشود بر این مبنا دولت ترکیه‌ که‌ منافع استراتژیک با دول هژمون دنیا را دارد از هر ابزاری در جهت سیاهنمایی پ ک ک استفاده‌ نموده‌ نمونه‌ کنونی تا حدودی ابهام انگیز میباشد،به‌ نظر توطئه‌ای بین المللی بر علیه‌ پ ک ک بر اساس هژمونی لیبرالیسم جهانی در جریان باشد.

این کار حکومت اسلامی ست صددرصد. کار بیت رهبری ست برای گلآلود کردن رابطه کردها و ترکها. خمینی بدعتگذار بحران در ایران و منطقه بوده و حالا هم فرزندان خلف او همین کار را ادامه می دهند. اصلا نوع کار و امضای کار جمهوری اسلامی ست. کسانیکه در خارج هستند خارجیها را آگاه کنند.

بە نطر من انکار خشنترین نوع ترور است کە بر مردم کرد روا دیدە میشود

ویکیلکس دست آمریکاوترکیه رادراین قضیه روشن کرده گویاازسال2007برای همچین ترورهای نقشه کشیدن

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما