خانه | خبر | اخبارایران

آمانو: به مذاکرات با ايران خوش‌بين نيستم

جمعه, 1391-10-22 18:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفت به مذاکرات آينده با ايران خوش‌بين نيست.

 

رويترز امروز جمعه ۲۲ دی‌ماه نوشت يوکيا آمانو اين سخنان را در توکيو بيان کرد و افزود "چشم‌انداز اميدبخشی" به اين مذاکرات که قرار است چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانويه) برگزار شود، ندارد.

 

به‌گفته مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی مذاکرات آينده ايران و آژانس در مورد بازديد از تأسيسات نظامی پارچين خواهد بود که هنوز جمهوری اسلامی اجازه بازديد از آن را نداده است.

 

آخرين دور مذاکره آژانس بين‌المللی انرژی اتمی با ايران روز ۲۳ آذرماه سال جاری در تهران برگزار شد و هيئت نمايندگی آژانس نتوانست همان‌طور که اعلام کرده بود از تأسيسات نظامی پارچين بازديد کند.

 

بازديد کارشناسان آژانس از پارچين يکی از موضوعات مورد بحث دو طرف است. تهران می‌گويد اگر مداليته بين ايران و آژانس نهايی شود، بازرسان می‌توانند از پارچين بازديد کنند.

 

يوکيا آمانو: مذاکرات با ايران به‌شکل خطی پيش نمی‌رود. يک گام به پيش می‌رويم، اما سپس دو يا سه گام به عقب بازمی‌گرديم

پارچين سايتی است که به اعتقاد آژانس بين‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقيقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جريان باشد. دولت ايران اين موضوع را رد کرده است.

 

سايت نظامی پارچين در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

يوکيا آمانو امروز همچنين گفت: "مذاکرات با ايران به‌شکل خطی پيش نمی‌رود. يک گام به پيش می‌رويم، اما سپس دو يا سه گام به عقب بازمی‌گرديم."

 

اين در حالی است که هرمان ناکارتس، رئيس هيئت مذاکره‌کننده آژانس با ايران، ۲۴ آذرماه (۱۴ دسامبر)، يک روز پس از آخرين دور مذاکرات گفته بود پيشرفت‌هايی در مذاکرات حاصل شده است.

 

ناکارتس گفته بود: "ما انتظار داريم در مذاکرات ۱۶ ژانويه بر روی رويکردی ساختاری به نتيجه برسيم و در گام‌های بلند بعدی آن را به‌مورد اجرا گذاريم."

 

علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نيز پس از مذاکرات آژانس و جمهوری اسلامی اين گفت‌وگوها را "سازنده و مثبت" خوانده بود.

 

پيش از اين، دو طرف در بهمن و اسفند ۱۳۹۰ در تهران و ارديبهشت، خرداد و شهريور ۱۳۹۱ در وين با يکديگر مذاکره کرده‌اند.

 

پيشرفت در مذاکرات هسته‌ای آژانس بين‌المللی انرژی اتمی و ايران چشم‌انداز مثبتی برای مذاکرات آينده ايران و گروه ۵+۱، شامل آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه و آلمان خواهد گشود که اين مذاکرات نيز در همين ماه ژانويه برگزار خواهد شد.

 

آخرين گفت‌وگوهای ايران و گروه ۱+۵ شامل آمريکا، چين، بريتانيا، روسيه، فرانسه و آلمان، شش ماه پيش در مسکو برگزار شد.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ايران زير پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند، در صدد دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران بارها اين اتهام را رد کرده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

حکومت اسلامي ایران امکان بازرسی از پارچین را رد کرد
ایران بار دیگر با بازرسی از مجتمع نظامی پارچین مخالفت کرد. که گفته می شود در آنجا پژوهش هایی درباره ماشه های بمب اتمی صورت گرفته، بازرسی کنند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه گفت تهران با بازرسی از مراکزی که خارج از پیمان ان پی تی باشد، موافقت نخواهد کرد !!
عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی: بهره‌برداری کامل از نيروگاه اتمی بوشهر ۳ سال طول می‌کشد !!!

وقتی ایران تمام تنبیه هات رادادر می کشد دلیلی ندارد بمب اتمی برای دفاع از استقلال و خاک خود نسازد.مردم ایران تنبلی و کوتاهی سران حکومت را اصلا دوست ندارند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما