خانه | خبر | اخبارایران

ايران آمادگی خود را برای مذاکرات هسته‌ای ژانويه اعلام کرد

جمعه, 1391-10-15 15:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ايران که در سفر هند به‌سر‌می‌برد اعلام کرد ايران مذاکرات ماه ژانويه با گروه ۱+۵ را پذيرفته است اما زمان و مکان اين گفت‌وگوها هنوز تعيين نشده است.

 

رويترز، امروز جمعه ۱۵ دی‌ماه (چهارم ژانويه) از دهلی نو گزارش داد، سعيد جليلی در ديدار خود از هند گفت: "ما مذاکراتی را که برای ماه ژانويه تعيين شده بود پذيرفتيم اما هنوز جزئيات آن نهايی نشده است."

 

بنا به اين گزارش مايکل مان، از سخنگويان کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا نيز تأکيد کرده که هنوز هيچ تاريخی برای دور آينده گفت‌وگوها مشخص نشده است.

 

وی گفت: "مقامات بلندپايه ايران و اتحاديه اروپا روز ۳۱ دسامبر در مورد مذاکرات آينده گفت‌وگو کردند و به‌زودی اين مذاکرات برگزار خواهد شد."

 

آخرين گفت‌وگوهای ايران و گروه ۱+۵ شامل آمريکا، چين، بريتانيا، روسيه، فرانسه و آلمان، شش ماه پيش در مسکو برگزار شد.

 

مايکل مان، سخنگوی کاترين اشتون: مقامات بلندپايه ايران و اتحاديه اروپا روز ۳۱ دسامبر در مورد مذاکرات آينده گفت‌وگو کردند و به‌زودی اين مذاکرات برگزار خواهد شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران (ايرنا) نوشته سعيد جليلی در نشست رسانه‌ای خود در دهلی نو گفته است ايران در مذاکرات مسکو پنج محور پيشنهادی ارائه داده است.

 

جليلی افزوده است: "[آن‌ها] گفتند، پيشنهادها سازنده است و قرار شد مطالعه کنند و پاسخ بدهند ولی اکنون شش ماه تأخير داشته‌اند."

 

جليلی ضمن استقبال از بازگشت گروه ۱+۵ به گفت‌وگوها گفت: "اميدواريم با استفاده از تجارب گذشته و تکرار نکردن اشتباهات قبل، آنان اين بار با رويکرد سازنده وارد گفت‌وگوها شوند."

 

گروه ۱+۵ از ماه آوريل سال گذشته تاکنون سه دور مذاکره با جمهوری اسلامی ايران داشته‌اند که تاکنون حاصلی در بر نداشته است.

 

آن‌ها معتقدند ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آميز" می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای است اما ايران اين اتهام را همواره رد کرده است.

 

با اين حال تاکنون هيچ کدام از طرفين نتوانسته‌اند چرخه مذاکرات را بشکنند چرا که با چنين اقدامی احتمال حمله نظامی اسرائيل به ايران را هموار می‌سازند، موضوعی که می‌تواند خاورميانه را با تنش تازه‌ای روبه‌رو سازد.

 

ايران از سوی ديگر با آژانس بين‌المللی انرژی اتمی نيز بر سر برنامه هسته‌ای خود در حال مذاکره است.

 

سه هفته پيش، علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی دور جديد مذاکرات اين کشور با آزانس را چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانويه ۲۰۱۳) اعلام کرد.

 

هرمان ناکارتس، رئيس اين هيئت آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با ايران روز جمعه ۲۴ آذرماه (۱۴ دسامبر) گفت پيشرفت‌هايی در مذاکرات حاصل شده است.

 

ناکارتس همچنين گفت: "ما انتظار داريم در مذاکرات ۱۶ ژانويه بر روی رويکردی ساختاری به نتيجه برسيم و در گام‌های بلند بعدی آن را به‌مورد اجرا گذاريم."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

زهي خيال باطل که با اين قوم به نتيجه اي نخواهيد رسيد. اينها بمب ميخواهند.

به گزارش روز جمعه، ۱۵ دی‌ماه، از شبکه خبری سی‌ان‌ان، در این گزارش که از سوی محققان دولت آمریکا و به سفارش پنتاگون تهیه شده آمده است که سازمان‌دهی «طرح‌های ترور، بمب‌گذاری‌های تروریستی و جنگ سایبری» از جمله تاکتیک‌های مورد استفاده سرویس اطلاعاتی ایران است.
در همین حال، به گفته روزنامه آمریکایی واشینگتن تایمز، در این گزارش آمده است که «سرویس جاسوسی ایران» در مناطقی چون «افغانستان، عراق، کویت، لبنان، آسیای مرکزی، آفریقا، اتریش، آذربایجان، کروآسی، فرانسه، گرجستان، آلمان، ترکیه، بریتانیا و قاره آمریکا، از جمله ایالات متحده آمریکا» حضور دارد.
روئِل گِرِکت، افسر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، که سال‌ها خطوط اطلاعاتی ایران در اروپا و خاورمیانه را تحت نظر داشت، به سی‌ان‌ان گفته است که به باور وی از منظر امنیت ملی آمریکا «تروریسم» بزرگ‌ترین تهدید سازمان اطلاعاتی ایران برای ایالات متحده به شمار می‌رود.
وی تأکید کرده است که سازمان اطلاعاتی ایران با شبکه‌های تروریستی در سایر کشورها در ارتباط است و لذا لزوما نیازی ندارد دست به عملیات تروریستی بزند و می‌تواند این کار را به دیگران محول کند

مملکت را نميتوان هياتي اداره کرد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما