خانه | خبر | اخبارایران

انتشار دوباره روزنامه شرق در تهران

دوشنبه, 1391-10-11 12:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روزنامه شرق که پيش از اين چهار بار توقيف شده بود، امروز دوشنبه دوباره انتشارش را از سر گرفت.

 

روزنامه شرق، امروز در ۱۶ صفحه و با تيتر "ايران من سلام" و عکسی از ميدان آزادی تهران منتشر شده است.

 

آدرس اينترنتی اين روزنامه نيز به www.sharghdaily.ir  تغيير پيدا کرده است. آدرس پيشين سايت روزنامه شرق فيلتر است.

 

روزنامه شرق، چهارم مهرماه سال جاری به دليل انتشار يک کاريکاتور از سوی هيئت نظارت بر مطبوعات و به اتهام "توهين به رزمندگان اسلام" توقيف شده بود.

 

مهدی رحمانيان در واکنش به سخنان وزير ارشاد و اعتراض تعدادی از نمايندگان مجلس نسبت به کاريکاتور منتشر شده گفته بود: "من خود جزو رزمندگان دفاع مقدس هستم. چطور می‌شود پذيرفت که چنين کاری از جانب روزنامه منصوب به من انجام شده باشد."

 

روزنامه شرق، چهارم مهرماه سال جاری به دليل انتشار يک کاريکاتور از سوی هيئت نظارت بر مطبوعات و به اتهام "توهين به رزمندگان اسلام" توقيف شده بود 

هادی حيدری، کاريکاتوريست روزنامه شرق نيز در اين زمينه گفته بود: "منظور من از کشيدن اين کاريکاتور به هيچ‌وجه پيامی نبوده که نمايندگان مجلس برداشت کردند. من می‌خواستم جهل را از طريق کشيدن افرادی که در روز روشن چشم‌بند به صورت خود می‌گذارند نشان دهم."

۱۶۰ روزنامه‌نگار ساکن ايران نيز با انتشار بيانيه‌ای اعلام کردند کاريکاتور چاپ شده در روزنامه شرق، ارتباطی با دوران جنگ ايران و عراق ندارد.

 

شرق، از جمله روزنامه‌های اصلاح‌طلب ايران به‌شمار می‌رود که نخستين شماره آن در شهريورماه ۱۳۸۲ با مديرمسئولی مهدی رحمانيان منتشر شد.

 

روزنامه شرق پيش از اين نيز سه بار در سال‌های ٨٢، ۸۵ و ۸۶ توقيف شده است.  اين روزنامه نخستين بار در تاريخ ۳۰ دی ۱۳۸۲ از سوی شعبه‏ شش دادسرای ويژه‏ کارکنان دولت توقيف و در تاريخ هفتم اسفند ۱۳۸۲ رفع توقيف شد.

 

روزنامه شرق برای دومين بار ۱۵ مرداد ۸۶ به اتهام انتشار مطالب "خلاف عفت عمومی" از سوی هيات نظارت بر مطبوعات توقيف شد. يک ماه بعد شعبه ۷۶ دادگاه کيفری استان تهران، با نقض حکم هيات نظارت، رای به رفع توقيف روزنامه شرق داد.

 

بار ديگر روزنامه شرق، ۲۰ شهريور ماه سال ۱۳۸۵ به خاطر انتشار کاريکاتوری که در آن در يک صفحه شطرنج، اسب و الاغی ترسيم شده بود و بر گرد سر الاغ، هاله‌ای از نور مشاهده می‌شد، توقيف شد که پس از مدتی به حکم دادگاه، انتشار خود را از سر گرفت. چهارمين توقيف روزنامه شرق نيز مهرماه سال جاری رخ داد.

روزنامه شرق پيش از آن‌که به عنوان يک روزنامه سراسری در ايران منتشر شود، پيشتر به عنوان يک نشريه محلی در استان سيستان و بلوچستان منتشر می‌شد

Share this
Share/Save/Bookmark

اصلا" شب و روز نداشتم....غذا از گلوم مثل زهر میرفت پائین ....گریه هر لحظه از چشمام جاری بود....بغض گلوم رو گرفته بود ...سطل سطل آب دماغ می ریختم...همش از دوری تو "شرق" بود...جات زیر نون سنگک و نون لواشم و قابلمه آبگوشتم خیلی خالی بود...سبزی فروش ها رو هم از دوری تو غم گرفته بود و چیزی برای اینکه سبزی شون رو لاش به پیچند نداشتن ....روزنامه شرق دیگه نکنه کاری کنی که نتونی روزنامه چاپ کنی که دوباره ندونم که قابلمه آبگوشتم رو چی بزارم...؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما