خانه | خبر | اخبارایران

"کاهش سن ابتلا به بيماری سرطان در ايران"

شنبه, 1391-10-09 14:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

معصومه ابتکار، رئيس کميته محيط زيست شورای شهر تهران هشدار داده است سن ابتلا به سرطان در ايران کاهش يافته است.

 

ابتکار امروز شنبه به خبرگزاری کار ايران (ايلنا) گفت: "آلودگی خاک، آب، هوا، اثرات امواج و همه اين موارد باعث شده است تا شاهد افزايش بيماری باشيم."

 

به گفته رئيس کميته محيط زيست شورای شهر تهران "افرادی که تاکنون در ارتباط با عوارض و عواقب آلودگی زيست محيطی تذکر و هشدار می‌دادند که شيوع سرطان های مختلف يکی از اين عوارض است مورد تهديد و تحت فشارند که چرا اين موضوع را اعلام کرده‌اند."

 

افزايش شمار بيماران مبتلا به سرطان در ايران باعث بروز نگرانی‌هايی درباره وقوع پديده‌ای شده که از آن با نام "سونامی سرطان" ياد می‌شود.

 

ابتکار افزود: "مطرح کردن اين موضوعات برای ايجاد نگرانی بين مردم نيست بلکه برای تغيير سياست‌های نادرستی است که موجب شده عده‌ای سودجو از آن استفاده کنند." 

معصومه ابتکار: "افرادی که تاکنون در ارتباط با عوارض و عواقب آلودگی زيست محيطی تذکر و هشدار می‌دادند که شيوع سرطان های مختلف يکی از اين عوارض است مورد تهديد و تحت فشارند که چرا اين موضوع را اعلام کرده‌اند 

وی گفت: "اگر استاندارد‌ها و ضوابط زيست محيطی رعايت نشود، قطعا اين وضعيت بحرانی‌تر می‌شود."

 

پروفسور ناصر پارسا، عضو انجمن سرطان‌شناسی آمريکا نيز خرداد امسال گفت: "شمار بيماران سرطانی به خصوص در ايران رو به رشد است و سه سال ديگر در سال ۲۰۱۵ ايران با سونامی سرطان روبه‌رو می‌شود."

 

هم‌اکنون بيماری سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران است و تصادفات و بيماری‌های قلبی به ترتيب در رتبه نخست و دوم قرار دارند. روزانه حدود ۱۰۵ نفر به دليل سرطان در ايران جان خود را از دست می‌دهند.

 

همچنين چندی پيش دکتر حميد امامی، يک متخصص راديوتراپی، اونکولوژی و سرطان  گفت: "يکی از دلايل افزايش تعداد بيماران سرطانی، افزايش روز به روز جمعيت است، دليل ديگر، صنعتی شدن کشور است که در نتيجه مواد شيميايی و مواد زايد کارخانجات وارد هوا، آب و زمين شده و از طرق مختلف به بدن انسان وارد می‌شوند و ايجاد سرطان می‌کنند."

 

به گفته وی "شايع‌ترين نوع سرطان در زنان ايرانی، سرطان سينه و در بين مردان سرطان‌های پروستات و ريه بوده و در درجه دوم، سرطان روده بزرگ هم در زنان و هم در مردان شايع است."

 

دکتر منوچهر دوايی، يک عضو فرهنگستان علوم پزشکی ايران نيز گفته است: "تعداد مبتلايان به سرطان در برخی نقاط جهان از جمله ايران به طور روز افزونی گسترش پيدا کرده است و در دهه‌های آينده شاهد گسترش و افزايش موارد سرطان در ايران به صورت انفجاری و مانند يک سونامی هستيم." 

Share this
Share/Save/Bookmark

وقتي به محصولات کشاورزي بجاي کود ، مواد شيميايي سرطانزاميدهند و پالايش و مصرف بنزينشان توليد سم در هوا و در شير اسيد آرسنيک ميزنند و نيروگاه اتميشان بعلت رها کردن پيچ و مهره تعطيل ميشود! چه انتظاري داريد؟
براي اينها جان مردم مهم نيست . مهم سهم واردات و صادرات انحصاري و سود ساختمانسازي از پولهاي مردم ميباشد.

وزارت بهداشت در مورد پیشگیری از سرطان "هیچ" اقدامی نمی کند الّا اینکه آمار آن را گردآوری کند و البته در مورد اطلاع رسانی بر اساس همین آمار هم اقدام نمی کند. واقعا باید مسئولان برنامه ی سرطان را بازخواست کرد که چرا کاسه ی داغ تر آش هستند و جلوتر از مقامات امنیتی خود سانسوری می کنند و حد اقل وظیفه ی خود که هشدار و اطلاع رسانی مستند باشد را هم انجام نمی دهند. محققان پراکنده بدون دسترسی به آمار کشوری تنها به حدث و گمان می پردازند که کافی نیست

بزودي ايشان را هم برکنار ميکنند؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما