خانه | خبر | اخبارایران

شکايت شماری از نمايندگان مجلس ايران از دادستان تهران

چهارشنبه, 1391-10-06 11:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شماری از نمايندگان مجلس ايران از عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران به دليل اعلام جرم عليه حميد رسايی، يکی از نمايندگان مجلس شکايت کردند.

 

علی‌اصغر زارعی، نماينده تهران در مجلس، امروز چهارشنبه به خبرگزاری فارس گفت: "جمعی از وکلای ملت از دادستان تهران به دليل اعلام جرم عليه يک نماينده به سبب نطق وی درباره پرونده قضايی مهدی هاشمی به کميسيون اصل ۹۰ مجلس شکايت کردند."

 

کميسيون اصل ۹۰ مجلس بر اساس اصل ۹۰ قانون اساسی ايران تشکيل شده است. اصل ۹۰ قانون اساسی ايران می‌گويد: "هرکس شکايتی از طرز کار مجلس يا قوه مجريه يا قوه قضائيه داشته باشد، می‌تواند شکايت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند."

 

اين نمايندگان، نحوه رفتار دادستان تهران در مورد سخنرانی رسايی را باعث "وهن نظام اسلامی" دانسته‌ و گفته‌اند اين رفتار دادستان باعث "القای اين نکته شده که نمايندگان مردم در دفاع از حقوق ملت آزاد نيستند."

 

به گفته زارعی "اين شکايت بر اساس اصل ۸۶ قانون اساسی که بر حق نمايندگان در آزادی اظهار نظر در مجلس تصريح دارد، تنظيم شده است."

 

علی‌اصغر زارعی، نماينده تهران در مجلس: اين شکايت بر اساس اصل ۸۶ قانون اساسی که بر حق نمايندگان در آزادی اظهار نظر در مجلس تصريح دارد، تنظيم شده است

اصل ۸۶ قانون اساسی ايران می‌گويد: "نمايندگان مجلس در مقام ايفای وظايف نمايندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملا آزادند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌‎‏اند يا آرايی که در مقام ايفای وظايف نمايندگی خود داده‌‏اند تعقيب يا توقيف کرد.‏"

 

دادستان تهران هفته گذشته پس از سخنان رسايی درباره خانواده هاشمی رفسنجانی عليه وی به دادگاه ويژه روحانيت اعلام جرم کرد. در مقابل رسايی نيز با انتشار پاسخی، اعلام جرم دادستان تهران عليه خود را "جرم" ناميده و گفته است دادستان نمی‌تواند نمايندگان را به دليل سخنان‌شان مورد تعقيب قرار دهد.

 

حميد رسايی دو روز پس از آزادی مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از زندان در سخنانی در مجلس ضمن انتقاد شديد از آزادی وی، مهدی هاشمی را "ام‌الفساد و شاه کليد کودتای ۸۸" ناميد و خانواده هاشمی رفسنجانی را يک "خانواده اختاپوسی" توصيف کرد.

 

به گفته رسايی، مهدی هاشمی با "فشارهای سنگين" از زندان آزاد شد.

 

وی در سخنان خود به عملکرد قوه قضائيه در مورد آزادی مهدی هاشمی به‌شدت انتقاد کرد و گفت "آقازاده مفسد" همواره از مصونيت آهنين برخوردار بوده است.

 

مهدی هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در خارج از ايران مقيم شده بود که پس از بازگشت به تهران، روز سوم مهر ۱۳۹۱ بازداشت گرديد و شامگاه يکشنبه ۲۶ آذر پس از حدود سه ماه حبس از زندان آزاد شد.

 

در همين حال خانواده هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات رسايی، جوابيه‌ای را به مجلس فرستاده‌اند تا در صحن علنی خوانده شود اما از تکليف اين نامه هنوز خبری منتشر نشده است.

 

بر اساس آيين‌نامه داخلی مجلس اگر هيئت رئيسه مجلس تشخيص دهد در نطق يکی از نمايندگان به فردی توهين شده، می‌تواند اجازه دهد آن فرد پاسخ مکتوبش را به شرط آن‌که از دو برابر اصل سخنان اظهارشده بيشتر نباشد، برای قرائت به مجلس بفرستد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بر ***این نمایندگان لعنت

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما