خانه | خبر | اخبارایران

روزنامه شرق از اتهام "توهين به رزمندگان" تبرئه شد

یکشنبه, 1391-10-03 17:02
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دادگاه مطبوعات، مدير مسئول روزنامه شرق را در مورد اتهام "توهين به رزمندگان" به خاطر انتشار کاريکاتور و نشر مطالب خلاف واقع، مجرم ندانست.

 

علی‌اکبر کسائيان، دبير هيئت منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران امروز يکشنبه سوم دی‌ماه به خبرگزاری مهر گفت اين دادگاه مهدی رحمانيان، مدير مسئول روزنامه شرق را با اکثريت آرا مجرم ندانست.

 

به گفته کسائيان، اعضای هيئت منصفه دادگاه مطبوعات در مورد اتهام تخلف از مصوبه شورای امنيت ملی، مهدی رحمانيان را مجرم دانستند.

 

روزنامه شرق، چهارم مهرماه سال جاری کاريکاتوری از هادی حيدری را با عنوان "چشم‌بندان" در ويژه‌نامه جنگ ايران و عراق خود منتشر کرد که در آن گروهی در يک ستون، پشت سر يکديگر قرار گرفته‌اند و هر کدام از افراد گروه، برای نفر جلويی خود چشم‌بند می‌بندد.

 

اعضای هيئت منصفه دادگاه مطبوعات در مورد اتهام تخلف از مصوبه شورای امنيت ملی، مهدی رحمانيان، مدير مسئول روزنامه شرق را مجرم دانستند

در پی انتشار اين کاريکاتور در روزنامه شرق، اين روزنامه پنجم مهرماه  به دستور هيئت نظارت بر مطبوعات و به اتهام "توهين به رزمندگان اسلام" توقيف شد.

 

محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی ايران اين کاريکاتور را توهين به "رزمندگان دفاع مقدس" دانست.

 

مهدی رحمانيان در واکنش به سخنان وزير ارشاد و اعتراض تعدادی از نمايندگان مجلس نسبت به کاريکاتور منتشر شده گفته بود: "من خود جزو رزمندگان دفاع مقدس هستم. چطور می‌شود پذيرفت که چنين کاری از جانب روزنامه منصوب به من انجام شده باشد."

 

رحمانيان با اشاره به اين‌که "اين تحليل از سر بی‌انصافی ارائه می‌شود،"  افزوده بود: "حتی پدر طراح اين کاريکاتور (هادی حيدری) از رزمندگان دفاع مقدس است و خود او هم از جمله هواخواهان نظام و انقلاب اسلامی است. اين نوع تعبيرها به نظر من تنها شائبه سياسی دارد و نه چيز ديگری."

 

هادی حيدری، کاريکاتوريست روزنامه شرق نيز در اين زمينه گفته بود: "منظور من از کشيدن اين کاريکاتور به هيچ‌وجه پيامی نبوده که نمايندگان مجلس برداشت کردند. من می‌خواستم جهل را از طريق کشيدن افرادی که در روز روشن چشم‌بند به صورت خود می‌گذارند نشان دهم."

 

حيدری با بيان اين‌که "کاريکاتورش هيچ‌کدام از ويژگی‌های نيروهای نظامی ايران در دوران جنگ را ندارد"، تأکيد کرده بود: "رزمنده يونيفورم و لباس خاصی دارد و بايد در لوکيشن خاصی قرار بگيرد."

 

هشتم مهرماه نيز ۱۶۰ روزنامه‌نگار ساکن ايران با انتشار بيانيه‌ای اعلام کردند کاريکاتور چاپ شده در روزنامه شرق، ارتباطی با دوران جنگ ايران و عراق ندارد.

 

سازمان گزارشگران بدون مرز نيز طی بيانيه‌ای، توقيف شرق را "هشداری ديگر" به رسانه‌های ايران دانست.

 

  روزنامه شرق، روزنامه اصلاح‌طلب ايران به‌شمار می‌رود، که با فعاليت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب در دهه ۷۰ ابتدا نزديک به دو سال به ضميمه روزنامه همشهری منتشر گرديد و سپس نخستين شماره آن در شهريورماه ۱۳۸۲ با مديرمسئولی مهدی رحمانيان منتشر شد.

 

روزنامه شرق تا پيش از توقيف اخير سه بار در طول دوران فعاليت خود توقيف شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

هیات منصفه دادگاه مطبوعات ایران، روزنامه شرق را به خاطر تخلف از مصوبه شورای عالی امنیت ملی و درج تیتری با عنوان "سکه یک میلیون تومانی به بازار برگشت" مجرم شناخت.!!!

آفتاب: دستوری که تا حدودی غیر منطقی به نظر می‌رسد و احتمالاً اجرای آن با معذوریت‌هایی از سوی برنامه سازان مواجه خواهد شد. هر چند قانون قبلی نیز بیشتر در پنج شبکه اصلی رعایت می‌شود و شبکه های استانی و حتی شبکه های تازه تأسیس سیما نیز چندان الزامی برای در نظر گرفتن آن ندارند.
به گزارش کافه سینما به نقل از بانی فیلم، اما در دستورالعمل جدید از سازندگان مسابقات تلفنی خواسته شده تا مجریان مرد، پاسخگوی شرکت کنندگان مونث نباشد و بالعکس.‌ !!
اگر اجرای این قانون با جدیت پیگیری شود، مسابقاتی چون «اتاق فرمان» شبکه سه یا «دو راهی» شبکه دو که به ترتیب از مجری مرد و زن بهره می‌برند، از یک مجری دیگر نیز دعوت به همکاری کنند، اما بد نیست بدانید قانون قبلی که همچنان در حال اجراست، اخیراً موجب شده تا شرکت یک مهمان خانم در یکی از برنامه‌های زنده شبکه سه که یک آقا اجرای آن را بر عهده دارد، با وجود حاضر بودن وی در استودیو منتفی شود.
وی که از جمله بازیگران شناخته شده سینما و تلویزیون و همسر وی نیز گریمور و بازیگر است، در پشت صحنه برنامه حاضر بوده اما به وی اطلاع می‌دهند که امکان حضور او در مقابل دوربین وجود ندارد و از او عذرخواهی کرده‌اند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما