خانه | خبر | اخبارایران

شيرين عبادی خطاب به احمد شهيد: خواسته‌های کارگران را منعکس کنيد

پنجشنبه, 1391-09-30 08:50
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شيرين عبادی، برنده جايزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ در نامه ای به احمد شهيد، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ايران توضيحاتی را در مورد وضعيت کارگران در ايران به او ارائه کرد.

 

به گزارش سايت کانون مدافعان حقوق بشر، شيرين عبادی در نامه خود در تاريخ ۲۹ آذرماه به احمد شهيد از اين مقام سازمان ملل خواسته است تا کارگران ايران را در وصول به درخواست‌های قانونی و بر‌ حق خود، ياری کند.

 

وی با اشاره به اين‌که بنا به گزارش‌های رسمی روزانه پنج کارگر در ايران بر اثر حوادث کاری جان خود را از دست می‌دهند، نوشته است: " نکته حائز اهميت آن است که با تعطيلی اکثر کارگاه‌ها و کارخانجات بخش خصوصی، در حال حاضر بيش از ۷۰ درصد از کارگران در استخدام کارخانجات و کارگاه‌های متعلق به دولت هستند که به اين ترتيب جلوگيری از حوادث فوق به آسانی برای مسئولان حکومتی امکان‌پذير است."

 

در يکی از آخرين حوادث کاری، ساعت چهار بامداد سه‌شنبه ۲۸ آذرماه در پی انفجاری در يک معدن زغال‌سنگ متعلق به شرکت آرمين‌نوين يا يال شمالی ايران در منطقه پروده طبس، هشت معدنچی کشته شدند.

 

شيرين عبادی: مسئولان نه تنها اقدامی در اين رابطه [حوادث کاری] صورت نمی‌دهند بلکه فعالان کارگری را زندانی  و برای فعاليت تشکل‌های مستقل کارگری محدوديت ايجاد می‌کنند

اين فعال حقوق بشر گفته است مسئولان نه تنها اقدامی در اين رابطه صورت نمی‌دهند بلکه فعالان کارگری را زندانی  و برای فعاليت تشکل‌های مستقل کارگری محدوديت ايجاد می‌کنند.

 

وی همچنين به طومارهای اعتراضی کارگران در روزهای اخير اشاره کرده می‌نويسد: "درصد بيکاری در ايران نزديک به ۳۰ درصد است و طبق نظر نماينده کارگران، حداقل دستمزد فقط کفاف مخارج ۱۸ روز را می‌دهد، به عبارت ديگر يک کارگر بايد ۱۲ روز از ماه را گرسنه بماند."

 

به‌گفته عبادی "بيش از ۷۰ درصد از کارگران ايران زير خط فقر هستند و اين در شرايطی است که ايران کشور ثروتمندی است اما فساد اداری، سوء مديريت و هزينه‌های نظامی مرگ خاموش کارگران را تدارک می‌بيند."

 

وی مهم‌ترين گام برای خروج از چنين شرايطی را "آزادی فوری و بدون قيد و شرط کارگران زندانی، ايجاد فضای باز برای فعاليت کنش گران مستقل کارگری و به‌رسميت شناختن تشکل‌های مستقل کارگری " دانسته است.

 

شيرين عبادی از احمد شهيد خواسته است با شنيدن صدای اعتراضات کارگران به هر شيوه ممکن، خواست‌های آنان را منعکس نمايد.

 

رونوشت نامه شيرين عبادی به احمد شهيد به دفتر سازمان بين‌المللی کار، دفتر ناوی پيلای، کميساريای عالی‌ حقوق بشر، دفتر بان کی‌ مون، دبيرکل سازمان ملل متحد و گزارشگر‌ ويژه آزادی تشکل‌ها و اجتماع‌ها نيز ارسال شده است.

 

در ماه‌های اخير به‌دليل وضعيت اقتصادی ايران پس از اجرای طرح يارانه‌ها و تحريم‌های اقتصادی، کارگاه‌ها و کارخانه‌های بسياری ورشکست شده و بيکاری کارگران هر روز افزايش می‌يابد.

 

از سوی ديگر کارگران نسبت به طرح پيش‌نويس قانون کار جديد اعتراض دارند و آن را بر ضد منافع خود می‌دانند.

 

اين دشواری‌ها عوامل عمده اعتراضات کارگری اخير است که در ايران هر روز گسترش می‌يابد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما