خانه | خبر | اخبارایران

مرگ يک هزار و ۵۵۶ معتاد در ايران در طول هفت ماه

شنبه, 1391-09-25 18:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی ايران در طول هفت ماهه نخست سال جاری يک هزار و ۵۵۶ تن بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در اين کشور جان خود را از دست داده‌اند.

 

خبرگزاری مهر امروز شنبه ۲۵ آذرماه به نقل از سازمان پزشکی قانونی نوشت، از مجموع يک هزار و ۵۵۶ تن فوت شده ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در هفت ماهه نخست سال جاری، يک هزار و ۴۵۴ تن مرد و ١٠٢ تن زن بوده‌اند.

 

بيشترين تعداد فوتی‌های مربوط به سوءمصرف مواد مخدر در شهريورماه سال جاری با ۲۴۴ مورد ثبت شده‌ است.

 

در طول مدت يادشده استان‌های تهران، با ۲۴۶ تن، اصفهان با ۱۵۰ تن و فارس با ١٢٢ تن بيشترين ميزان مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر را داشته‌اند.

 

استان‌های کهگيلويه و بويراحمد، خراسان جنوبی و بوشهر با يک، هشت و ٩ فوتی نيز کمترين ميزان مرگ ناشی از سوءمصرف مواد مخدر را به خود اختصاص داده‌اند.

 

بررسی آماری سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد که از سال ١٣٨٢ به بعد (در ٩ سال گذشته) ٣٧ هزار و ۶٨٩ تن بر اثر سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند

بررسی آماری سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد که از سال ١٣٨٢ به بعد (در ٩ سال گذشته) ٣٧ هزار و ۶٨٩ تن بر اثر سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده‌اند.

 

در سال ١٣٨۴چهار هزار و ٧۴٠ تن به علت سوءمصرف مواد جان باختند که اين رقم بالاترين آمار ٩ ساله گذشته بوده است.

 

بر اساس آمارهای موجود معمولاً مرگ‌ومير ناشی از مصرف مواد مخدر در نيمه دوم هر سال بيشتر است زيرا در اين ايام مرگ کارتون‌خواب‌های معتاد بر اثر سوءمصرف و سرمازدگی به آمار درگذشتگان اضافه می‌شود.

 

بابک دين‌پرست، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد رياست جمهوری ايران آذرماه سال جاری در سخنانی مرگ‌ومير ناشی از مصرف مواد مخدر را بالاترين عامل مرگ‌ومير پس از سوانح جاده‌ای در ايران دانسته بود.

 

مرضيه وحيد دستجردی وزير بهداشت ايران، تيرماه سال جاری در سخنانی گفته بود با در نظر گرفتن خانواده‌های معتادان، ۵ تا ۱۰ ميليون نفر از افراد، درگير معضل اعتياد هستند.

 

وی افزوده بود:  "نزديک به ۹۴ و هشت دهم درصد از جمعيت معتادان را مردان و پنج و دو دهم درصد را زنان تشکيل می‌دهند."

 

طا‌ها طاهری٬ قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز اعلام کرده است به‌طور رسمی يک ميليون و ۸۰۰ هزار نفر به طور دائم و تفننی در کشور اعتياد دارند که ۳.۹ درصد آنان زنان هستند.

 

ستاد مبارزه با مواد مخدر ايران، "کراک"، "شيشه" و "ترياک" را از مهم‌ترين مواد اعتيادآور در تهران و ايران می‌داند، اما الگوی مصرف‌کنندگان هر روز در حال تغيير است و علاقه به مصرف مواد روان‌گردان و صنعتی روزبه‌روز بيشتر می‌شود.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خوب بمیرن چی میشه؟آیا جز بدبختی برای خودشان و خانواده و اجتماع فایده ای هم دارن دولتی که نمی تونه بچه های سالم ما را حفظ کنه و هر سال عده ای از اونها تو جاده به بهانه راهیان نور یا اردوی دانشجوئی یا دانش اموزی به قتل می رسن می تونه جلوی اعتیاد را بگیره ؟این کثافت کاری شده تنها تفریح و تنها مفر جوونها دولت خودش دستش تو کاره و گرنه چرا معتاد ها را از کارهای دولتی اخراج نمیکنن مگه در اسلام هر چیزی که به انسان ضرر بزنه حرام نیست؟ چرا الکل حرامه ولی شیشه حرام نیست؟ خوب هردو انسان را از حال طبیعی خارج میکنه.درد دلم زیاده و حوصله مردم کم خدا همه را از شر شیطان حفظ کند

بعنوان یه نفر اهل استان کهگیلویه و بویراحمد عرض کنم ثوی این چند سال هر چی معتاد داشتیم مردند!!لابد دیگه معتاد نداریم که بمیره... تا همین چند وقت پیش در شهر باستانی و مخروبه کنار دهدشت روزی نبود که جسد یک جوان پیدا نشود و توسط سگ ها و دیگر جانوران تکه پاره نشده باشد...قبرستانهای ما پر است جوانان زیبا رویی است که
یا در جبهه جنگ کشته شدند
یا بر اثر اعتیاد وبیماریهای وابسته به ان مردند
یا در حین قاچاق مواد و..کشته شدند

اعتقاد من اینه که معتاد حقش نیست بمیره....چون حقش نبود معتاد بشه....
چون حق داشت آسایش فکری داشته باشه(در سیستمی که رهبرش و دولتش ومدرسه اش و تلویزیونش وخانواده اش و...همه معلم اخلاق شدند و در پس پرده بی اخلاقی کردند)
چون حق داشت از این میلیارد ها میلیارد تومان ثروت نفت سهمی برای تفریح داشته باشه...سینما وتئاتر ما در چه وضعی هستند..خداییش ان شور و شوق در زمان خاتمی یادتون هست...ورزشکارها هم خوشحال بودند و رفتند استرالیا را بردند و رفتند جام جهانی،امروز شنیدم باز ایران فوتبالش یه چیزیش شد!بابا اگر با این سیستمی جبری و فاسدی که کفاشیان به همه ما می خنده، این فوتبالیستهای تیم ملی و با تماشگران ورزشگاه آزادی با هم معتاد بشوند و با هم مخدرات دود،حق دارند...
اعتیاد و فساد اخلاقی که پیامدش ایدز و... است،همه منشا فکری دارند،کشور ما مثل غرب ثروتمند نیست که مردمش از سر خوشی معتاد بشوند،بیشتر برای آزاد کردن فکر است که دیگه به چیزی فکر نکنند...بابا احمدی نژاد اومده داره میگه شصت درصد ثروت مملکت تو دست سیصد نفره....من بعنوان یه شهروند مملکت نباید احساس کمبود وسرخوردگی کنم که یکی که چهل درصد گیرش اومده داره بقیه ای را افشا می کنه: اونها شصت درصد گیرشون اومده...حتما برنامه داره برا اون شصت درصد...بای بابا واقعا ادم حالش توی کشور بد میشه...
***
اگر احمق باشیم معتاد می شیم
اگر کمتر احمق باشیم،فاسد میشیم .
اگر عاقل باشیم دزد میشیم
اگر خیلی عاقل باشیم دیوانه میشیم

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما