خانه | خبر | اخبارایران

"رئيس پليس فتا در رابطه با مرگ ستار بهشتی برکنار نشد"

پنجشنبه, 1391-09-16 20:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک عضو کميسيون امنيت ملی مجلس ايران گفت برکناری رئيس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (فتا) هيچ ربطی به مرگ ستار بهشتی نداشت.

 

جواد کريمی قدوسی، عضو کميسيون امنيت ملی مجلس امروز پنج‌شنبه ۱۶ آذرماه با بيان اين مطلب به روزنامه اعتماد گفت:  "البته سهل‌انگاری‌هايی در زمينه نظارت بر بند از سوی پليس فتا صورت گرفته بود مثلا نگهبان در بازداشتگاه نبوده که اگر ايشان (ستار بهشتی) حالش بد شد، خبر بدهد."

 

اين در حالی است که پايگاه اطلاع‌رسانی پليس، چند روز پيش اعلام کرد محمدحسن شکريان٬ رئيس پليس فتای تهران به علت "قصور و ضعف در نظارت کافی بر عملکرد پرسنل تحت امر و روند رسيدگی پرونده ستار بهشتی" از سمت خود برکنار شد.

 

کريمی قدوسی در ادامه با اشاره به اين‌که "در گزارش پزشکی قانونی، به شش يا هفت نقطه از بدن ايشان اشاره شده که کبودی دارد"، افزود: "اين کبودی‌ها اثری بر مرگ ايشان نداشته و براساس مستندات پزشکی قانونی اثر ضرب‌وشتم بر مرگ ايشان، مطلقاً رد شده است."

 

حکومت ايران و دستگاه قضائی آن با وجود گذشت يک ماه از مرگ ستار بهشتی در زندان هنوز نتيجه نهايی تحقيقات در مورد چگونگی مرگ وی را منتشر نکرده است

پيش از اين نيز برخی مقامات جمهوری اسلامی بر احتمال "غيرعمد بودن" مرگ ستار بهشتی و يا "مرگ طبيعی" وی تأکيد کرده بودند.

 

جواد کريمی قدوسی نيز در زمان مطرح شدن پرونده مرگ ستار بهشتی، گفته بود احتمال دارد زندانيان سياسی بند ۳۵۰ اوين در کشته شدن اين وبلاگ‌نويس نقش داشته باشند.

 

عضو کميسيون امنيت ملی مجلس نهم همچنين تأکيد کرد: "افتخار می‌کنيم که اگر پليس ما خطايی هم کرده است با آن برخورد می‌کنيم و اگر به عمد اتفاقی افتاده باشد، قصاص را حق اوليای دم می‌دانيم."

 

تارنمای سحام‌نيوز، يکم آذرماه سال جاری گفت‌وگويی را با مادر ستار بهشتی منتشر کرد که برپايه آن وی سخنان برخی مسئولان جمهوری اسلامی ايران مبنی بر مرگ طبيعی فرزندش را رد کرد.

 

۲۹ آبان‌ماه احمد شجاعی، رئيس سازمان پزشکی قانونی ايران در مورد بررسی چگونگی مرگ ستار بهشتی، وبلاگ‌نويس مخالف حکومت در زندان، گفت: "روی جسد ستار بهشتی هيچ گونه آثار خفگی و سم در بدن وی پيدا نشد و از نظر ما اين فرد بر اثر مرگ طبيعی جان خود را از دست داده است."

 

با اين حال حکومت ايران و دستگاه قضائی آن با وجود گذشت يک ماه از مرگ ستار بهشتی در زندان هنوز نتيجه نهايی تحقيقات در مورد چگونگی مرگ وی را منتشر نکرده است و مسئولان حکومتی تنها به اظهارات فردی اکتفا می‌کنند.

 

تارنمای کلمه نزديک به مخالفان حکومت ايران، ماه گذشته نامه‌ای را از اين وبلاگ‌نويس منتشر کرد که نشان می‌داد ستار بهشتی از بازجويانش به دليل آن‌که وی را شکنجه کرده‌اند، شکايت کرده است. همچنين زندانيان سياسی بند ۳۵۰ اوين تأييد کرده‌اند که وی را با بدنی شکنجه‌شده ديده‌اند.

 

ستار بهشتی کارگری بود که در مورد نقض حقوق بشر در ايران وبلاگ می‌نوشت. وی ۹ آبان‌ماه جاری در منزلش در رباط کريم در نزديکی تهران بازداشت شد. در روز ۱۶ آبان مقامات با خانواده او تماس گرفته و آن‌ها را از مرگش در زمان بازداشت مطلع کردند، بدون آن‌که اطلاعات ديگری ارائه کنند.

 

مرگ ستار بهشتی بازتاب گسترده‌ای در جهان يافت و شمار زيادی از سازمان‌های بين‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت‌های غربی با اعتراض به مرگ اين وبلاگ‌نويس در اثر شکنجه٬ خواهان رسيدگی به اين موضوع  شدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سخت است فهماندن چيزي به کسيکه در قبال نفهميدنش پول ميگيرد!
ازاحمد شاملو

از حکومتي که بر پايه اعدام و شکنجه و تجاوز و تيرباران و سرکوب دوام آورده و به چپاول ادامه داده و ازاول اعلام شد تو دهان اين و آن ميزنيم ، و مسولينش از عوامل جنايات و فساد مالی هستند، چه انتظاري ميتوان داشت ؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما