خانه | خبر | اخبارایران

اعتصاب نسرين ستوده با موفقيت به پايان رسيد

سه شنبه, 1391-09-14 19:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر که ۴۹ روز در زندان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد با دستيابی به خواسته اصلی‌اش به اعتصاب خود پايان داد.

 

رضا خندان، همسر نسرين ستوده شامگاه امروز سه شنبه ۱۴ آذرماه بر روی صفحه فيس‌بوک خود اين خبر را اعلام کرد.

 

وی ضمن سپاس از همه کسانی که در اين مدت "همدل و همراه" خانواده وی بودند از "ملاقات استثنائی عصر امروز" با همسرش نوشت و اعلام کرد نسرين ستوده: "با توجه به برداشتن محدويت قضائی مهراوه به اعتصاب خود پايان داد."

 

نسرين ستوده در اعتراض به اجرا نشدن آئين‌نامه اداره امور زندان‌ها و محروميت از حقوق يک زندانی از جمله دسترسی نداشتن به تلفن و ايجاد انواع محدوديت‌ها برای ملاقات با فرزندان خردسال خود و همچنين به‌ دليل تشکيل پرونده کيفری و صدور قرار ممنوعيت خروج از کشور برای همسر و دختر ۱۲ ساله‌اش مهراوه از روز ۲۶ مهرماه  (۱۷ اکتبر) دست به اعتصاب غذا زده بود.

 

تارنمای کلمه نوشته است پايان اعتصاب غذای نسرين ستوده در پی ديدار رضا خندان و گروهی از فعالان زنان با برخی از نمايندگان و مذاکره با رئيس مجلس و قوه قضائيه و برداشتن محدوديت‌های قضائی از مهراوه خندان، صورت گرفته است

وی سپس شکستن اعتصاب غذای خود را به رفع ممنوعيت خروج دختر‌شان مهراوه از کشور منوط کرده بود.

 

تارنمای کلمه نيز نوشته است پايان اعتصاب غذای نسرين ستوده در پی ديدار رضا خندان و گروهی از فعالان زنان با برخی از نمايندگان و پيگيری‌های محمدرضا تابش و محمدحسن ابوترابی‌فرد، دو نماينده مجلس ايران و مذاکره آن‌ها با علی لاريجانی، رئيس مجلس و صادق لاريجانی، قوه قضائيه و برداشتن محدوديت‌های قضائی از مهراوه خندان، صورت گرفته است.

 

بدين ترتيب نسرين ستوده موفق شد با پافشاری خود در اعتصاب غذا دخترش را از محدوديت قضائی رها سازد.

 

پيش از اين، رضا خندان که روز يکشنبه ۱۲ آذرماه همسرش نسرين ستوده را به صورت کابينی ملاقات کرد، گفته بود وضع همسرش وخيم‌تر شده است.

 

وی افزوده بود: "من ديگر اميدی ندارم که هفته‌های بعدی او قادر باشد حتی به سالن ملاقات بيايد، حتما کارش به بيمارستان می‌کشد."

 

در دو روز گذشته جمعی از فعالان حقوق زنان ضمن نوشتن نامه‌ای در مورد وضعيت نسرين ستوده هطاب به دادستانی، در برابر نهادهای قوه قضائيه حضور يافتند و خواهان رسيدگی به خواسته‌های اين وکيل زندانی و رفع ممنوعيت خروج از کشور دختر نسرين ستوده به‌عنوان خواسته اصلی او برای شکستن اعتصاب غذا شدند.

 

پيش از اين نهادها و گروه‌های حقوق بشری جهان، از جمله سازمان عفو بين‌الملل خواهان رسيدگی به وضعيت نسرين ستوده شده بودند اما جمهوری اسلامی ايران واکنشی در اين‌باره نشان نداده بود و حتی محمدجواد لاريجانی، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ايران روز سه‌شنبه گذشته گفت وضعيت نسرين ستوده "کاملا خوب" است.

 

نسرين ستوده ۱۳ شهريورماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به ۱۱ حبس تعزيری، ۲۰ سال محروميت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعيت از خروج از کشور، محکوم شد. زندان او در دادگاه تجديدنظر به شش سال کاهش يافت.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با درودهای فراوان به اسطوره مردم ایران، خانم ستوده،

رفع زحمت از آزادیهای انسانی‌ فرزندتان، بدست آمد. این امر را شما با دانش حقوق، عزم جزم و شخصیت والا تان ممکن کردید. باشد که تفکر آزاد و فرهیخته را هموطنان از شما بیاموزند. آنچه ما ایرانیان را حقیر کرده است، نادانی، جهل و خرافات است. شما به ما درس عملکرد حقوقی و استقامت اجتماعی آموختید. از شما متشکرم. امیدوارم از این بند، هر چه زودتر رهایی یابید، که زندان مکان وکیل کودکان و دلسوز پا برهنگان نیست. زندگی‌ شما به من قوت قلب میدهد. هنوز خرد نمرده است.

دکتر میر حسین،

به آهنگ سیمرغهای رهایی
برای نسرین ستوده

اسد رخساریان

برآنم که سیمرغ هرگز نمیرد،
اگر هم بمیرد پس از مرگ،
همان قصّۀ خویش از سر بگیرد.

برآنم که او جان در آتش گدازد.
در آتش نشیند، در آتش بمیرد.
پس از آن ز خاکسترش سر فرازد.

برآنم که او سمبُلِ زندگانیست؛
رگِ خوابِ احساسهایش بُریده،
خونِ جوشانِ او جاودانیست.

به آهنگِ سیمرغهای رهایی؛
دلِ خونِ شیراوژنی چون «ستوده»
ندا میدهد آی انسان کجایی!

به زندانی اندر که مُهر و نشانش،
به دیوارهایش خونِ آزادگان است،
و آثارِ اشکنجه و مرگِ زندانیانش.

برآنم که سیمرغِ آزادی این دُختِ میهن،
دوباره ز خاکسترش سر برآرد
اگر روشنایی ببیند به چشمِ تو و من!

با سلام می خواستم بهتون بگم که احسان نراقی قبل از مرگ خیلی نگران نسرین بود. ایشون قبل از عمل جراحی گفته بود که نسرین این رژیم رو نابود میکنه. به خامنه ای پیغوم داده بود که بابا من به شاه گفتم گوش نکرد و خودشو به در گا داد٬ حالا به شما هم میگم. نسرین شما را نابود خواهد کرد.

حالا برای چی اصرار دارد دختر بچه اش برود خارج؟ که چی بشود؟

درود بر نسرین ستوده و جنبش زنان درایران. درود بر مقاومت مدنی و صلح آمیز. زنان ما در سه دهه اخیر به روش های گوناگون با استبداد دینی درافتاده و با تحمل و پرداخت هزینه ای سنگین جامعه و حکومت پدرسالار را به عقب نشیی وا داشته اند. می گویند این حکومت را زنان شکست خواهند داد. این تنها زنان سکولار نیستند که با عقب افتادگی و تحجر درافتاده اند، کافی است نگاهی به درون خانه های آقایان درقدرت بیاندازید. از نوه آیت الله خمینی گرفته تا دختران رفسنجانی و خلخالی و غیره همگی فمینست های رادیکال و فعالی هستند که علیه سنت و نابرابری به میدان آمده اند. آقای خمینی تنها دوهفته پی از انقلاب قانون حمایت از خانواده را لغو کرد و گفت همه باید با حجاب شوند، اما درمقابل تظاهرات ۱۵ هزار نفری زنان علیه حجاب اجباری عقب نشست. با این همه به خاطر عدم حمایت مردم و آقایان حاضر در کمیته مرکزی های روسی و چینی و غیره از زنان توانست جنبش زنان را سرکوب و بسیاری را خانه نشین کند، این درس تلخی برای زنان ایران بود ولی آنها یاد گرفتند که روی پای خودشان بایستند. اگر فقط نگاهی به لیست جوایز بین المللی زنان ما بکنید، می بینید که با این همه محدودیت و فشار آنها در تمام زمینه ها پیشرفت کرده اند. بله حق با احسان نراقی است و نسرین و نسرین ها شما را به زانو درخواهند آورد. به امید آن روز.
نسترن

خدابیامرز نراقی به بابای من هم گفته بود که نسرین خامنه ای رو سرنگون خواهد کرد.

آیا مهراوه خانم که سنشان 12 سال بیش نیست اکنون میتواند با پدرشان آقای رضا خندان به مسافرت خارج برود یا به تنهائی و اگر در اینصورت است در این محیط خارج چه کسی میتواند جایگزین محبت مادر و پدر ایشان باشد . ایکاش مسئولین عالیرتبه و نیز مقامات قضائی جمهوری اسلامی به عقل آیند و بیشتر ملت ایران را از خود متنفر نکنند و مادر ایشان و بقیه زندانیان سیاسی را بزودی آزاد کنند زیرا حتی حکومت یزید فرزند معاویه در و اقعه کربلا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش با وجود اینکه برای چند روزی حضرت زینب (ع) و سایر بانوان را اسیر کردند و لی غیرت و مردانگی جاهلی آنها به آنها اجازه نداد که بانوان را در زندان اندازند علیرغم اینکه حضرت زینب در سخنرانیای خود در زمان اسارتش آنهارا به بدترین صورت رسوا کرد .

مردان ما هنوز فرهنگ مردسالار رو حفظ کردن حتا آزادیخواهان ما با این خود بزرگ بینی و همه چیز فهمی دنبال کارهای خارق العاده، تفسر خفن فلان فیلسوف و ... هستن اما زنان با واقع بینی و آگاهی نسبت به جامعه خود عمل میکنن و همه میبینیم با وجود این همه فشار چه حماسه ها می آفرینند.
اون آقای "بنده خدا وکیل دادگشتری" قطعن فعالین زنان با اینجور ترحم ها که به خاطر "زن بودن" آزادشون کنن مخالفن. اینها به دنبال برابری اند نه ترحم.

با درود فراوان به خانم ستوده به خاطر ایستادگی شان. در جواب کاربر مهمانی که با نشانی زیر مطلبی نوشته بودند:
ارسال شده توسط بنده خدا وکیل دادگستری (کاربرمهمان) در تاریخ چهارشنبه, 09/15/1391 - 01:32.

دوست عزیز شما هنوز اخوند و به خصوص سادات آخوند را به درستی نشناخته اید. این حضرات حود را از نواده و نتیجه های پیامبر میدانند اما در طول تاریخ با مردم ایران کاری کرده اند که بایستی حق را به یزید زیان بسته داد. به همین دلیل هم عبید زاکانی که دل پر خونی از دستشان داشته خطاب به انها سروده است:

"سادات معظم زواره
الطاف شما مزید بادا

اولاد حسین اگر شمایید
حق یر طرف یزید بادا"

مردهای ایران که ظاهرا بهشان برنخورده اما شاید بانوان این کشور سرانجام مام وطن را از یوغ این از خدا بی خبران ازاد سازند. یک خواهشی که از مردان ایران هست اینکه وقتی خانم ها به میدان ایند پیش پا نگیرند تا زمین بخورند که باز هم شاعری نجیب سروده:

امید وار بود ادمی به خیر کسان
مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان

به دوستانی که از خود سوال میکنند که چرا دختر ۱۲ ساله باید به مسافرت برود، عرض می‌کنم که مشکل این است که این هیئت حاکمه به خود اجازه میدهد که اصل آزادی فردی یک شهروند را بخاطر نسبیت به فرد نسرین‌ ستوده، زندانی سیاسی نقض کند. این مشکل کار است که هنوز در ایران از دگر اندیش و زندانی سیاسی باج میگیرند، تا از خواسته اجتماعی خود بگذرد. اینجاست که ستوده، با عزم راسخ پایه این بی‌ قانونی را با خرد از پا در میاورد. مردم بیاید بدانند که گوسفند نیستند و از حق مدنی برخوردارند. در یک کشور، بالاترین فرد آن نیز موظف به قانون است و نمیتواند با فرمان بند تمبانی حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. مردم ایران پس از گذشت بیش از یک قرن از مشروطیت هنوز از حقوق فردی خود بی‌ خبرند. مشکل ما جهل ما است.

بی اغراق میگویم بزرگترین دل نگرانی من در این مدت اعتصاب غذا خانم نسرین ستوده و وضعیت سلامتی او بوده و هر شب بخاطر سلامتی او دعا میکردم و هر روز صبح به امید موفقیتش از خواب بیدار میشدم .(شاید به دلیل زن بودن خودم و به دلیل داشتن دو فرزند دقیقا در شرایط سنی ایشان) و امروز صبح که این خبر را خواندم از خوشحالی در پوست خود نمیگنجم. به امید آزادی تمامی عزیزان بیگناه و به امید سربلندی و پیروزی کشور عزیزمان

در این فصل زمستان زیبایی یک روز بهاری را با این خبر تداعی کردید. آفرین بر خانم ستوده که امید را در دلهای میلیونها نفر شکوفا کرد.

واقعا احمقانه است که بعضی دوستان فکر می کنن خانوم ستوده برای خارج شدن دخترش از مملکت اعتصاب غذا کرد. این اقدام اعتراض به یک حکم غیر قانونی بود که دختر 12 ساله ای را ممنوع الخروج می کرد. و یا شاید دوستان فکر می کنن که تمام این اعتصاب برای برداشتن این ممنوعیت ارزشش را نداشت!!!

به دوستانی که از خود سوال میکنند که چرا دختر ۱۲ ساله باید به مسافرت برود، عرض می‌کنم که مشکل این است که این هیئت حاکمه به خود اجازه میدهد که اصل آزادی فردی یک شهروند را بخاطر نسبیت به فرد نسرین‌ ستوده، زندانی سیاسی نقض کند. این مشکل کار است که هنوز در ایران از دگر اندیش و زندانی سیاسی باج میگیرند، تا از خواسته اجتماعی خود بگذرد. اینجاست که ستوده، با عزم راسخ پایه این بی‌ قانونی را با خرد از پا در میاورد. مردم بیاید بدانند که گوسفند نیستند و از حق مدنی برخوردارند. در یک کشور، بالاترین فرد آن نیز موظف به قانون است و نمیتواند با فرمان بند تمبانی حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. مردم ایران پس از گذشت بیش از یک قرن از مشروطیت هنوز از حقوق فردی خود بی‌ خبرند. مشکل ما جهل ما است.
D'r Mir Hossain

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما