خانه | خبر | اخبارایران

سالانه بيش از ۲۷۰ ايرانی جنسيت خود را تغيير می‌دهند

دوشنبه, 1391-09-13 16:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ يک هزار و ۳۶۶ ايرانی برای دريافت مجوز انجام عمل تغيير جنسيت به سازمان پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

 

تارنمای خبرآنلاين امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه گزارش داد، برپايه آمار سازمان پزشکی قانونی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ يک هزار و ۳۶۶ تن برای دريافت مجوز انجام عمل تغيير جنسيت به سازمان پزشکی قانونی مراجعه کردند که از اين ميزان ۵۶ درصد از مردان متقاضی به زن و ۴۴ درصد از زنان متقاضی به مرد تغيير جنيست دادند.

 

سالانه بيش از ۲۷۰ ايرانی با دريافت مجوز از سازمان پزشکی قانونی جنسيت خود را تغيير می‌دهند در حالی که پيش از اين مسئولان از تغيير جنسيت سالانه ۸۰ تن در ايران خبر داده بودند.

 

صدور مجوز تغيير جنسيت در ايران از حدود سال ۱۳۸۰ آغاز شده است.

 

برپايه آمارهای رسمی موجود در سال ۱۳۸۵ کمترين ميزان تغيير جنسيت در ايران با ۱۷۰ مورد و بيشترين مورد در سال ۱۳۸۹ با ۳۱۹ مورد بوده است.

 

مريم خاتون مُلک‌آرا که پيش از عمل، فريدون نام داشت، ضمن ديدار با آيت‌الله خمينی و متقاعد کردن وی برای صدور اين فتوا، راه را برای ديگران باز کرد

روال تغيير جنسيت در ايران به اين ترتيب است که افرادی که دچار ابهام هويت جنسی هستند و به‌عنوان مثال ظاهر مردانه دارند اما احساسات آن‌ها زنانه است يا بر عکس از دادگاه درخواست انجام عمل تغيير جنسيت می‌کنند و دادگاه برای بررسی موضوع پرونده آن‌ها را به سازمان پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد. پس از آن مراکز مجاز انجام عمل تغيير جنسيت از سوی وزارت بهداشت تعيين می‌شود.

 

هزينه جراحی تغيير جنسيت بين ۹ تا ١۴ ميليون تومان است. در برخی اوقات مشکل فرد با انجام يک عمل جراحی حل نمی‌شود و به جراحی دوم و سوم هم می‌رسد. در اين صورت هزينه‌ها پس از جراحی اوليه نيز ادامه خواهد داشت.

 

آيت‌الله خمينی، رهبر انقلاب ايران، در سال ۱۳۶۱ با فتوای خود عمل تغيير جنسيت را آزاد کرد و به آن مشروعيت داد.

 

مريم خاتون مُلک‌آرا به ادعای خود نخستين زن تراجنسی در ايران است که در سال ۱۳۶۵ تغيير جنسيت داد.

 

وی که پيش از عمل، فريدون نام داشت، ضمن ديدار با آيت‌الله خمينی و متقاعد کردن وی برای صدور اين فتوا، راه را برای ديگران باز کرد.

 

مُلک‌آرا که انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات هویت جنسی ایران را در سال ۱۳۸۶ با کمک چند تن از پزشکان برای حمایت از تراجنسی‌های ایرانی ثبت کرد، در فروردين‌ماه امسال در سن ۶۲ سالگی درگذشت.

 

محمدمهدی کريمی‌نيا، روحانی که بر روی مسئله تغيير جنسيت تحقيق کرده و رساله نوشته است معتقد است که تاريخچه تغيير جنسيت در ايران به تاريخ ۱۳۰۹ خورشيدی برمی‌گردد که آن‌زمان دکتر خلعتبری مرد ۱۸‌ ساله‌ای را برای اولين بار عمل کرد و جنسيت او را تغيير داد.

 

سامان ارسطو که پيش از اين با نام فرزانه ارسطو شناخته می‌شد يکی از بازيگران ايرانی است که در فروردين‌ماه ۱۳۸۹ و در سن ۴۲ سالگی تغيير جنسيت داد.

 

گفته می‌شود ايران يکی از بيشترين آمار جراحی تغيير جنسيت را به خود اختصاص داده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما