خانه | خبر | اخبارایران

پيشنهاد اصلاح لايحه جديد صدور گذرنامه برای دختران

جمعه, 1391-09-10 19:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فراکسيون زنان مجلس ايران پيشنهاد داد مصوبه لايحه جديد صدور گذرنامه برای دختران زير ۴۰ سال تنها شامل دخترانی شود که با هدف نامشخصی به خارج از ايران مسافرت می‌کنند.

 

شهلا ميرگلوبيات، نايب رئيس فراکسيون زنان مجلس امروز جمعه ۱۰ آذر به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: "اين فراکسيون قرار است به هيئت رئيسه مجلس پيشنهاد دهد که مصوبه ضرورت موافقت ولی قهری يا حاکم شرع به‌منظور صدور گذرنامه برای دختران زير ۴۰ سال تنها شامل دخترانی شود که با هدف نامشخصی به خارج از کشور مسافرت می‌کنند."

 

وی افزود: "برخی از اين افراد در خارج از کشور مشکلاتی برای کشور و خود به‌وجود می‌آورند که البته اين افراد تعداد کمی از دختران مجرد هستند."

 

نماينده مجلس نهم تأکيد کرد: "اين مصوبه بهتر است شامل دخترانی که با اهداف مشخصی مانند شرکت در کنفرانس‌ها، انجام فعاليت‌های بازرگانی و تحصيل، به خارج از کشور می‌روند، نشود."

 

نايب رئيس فراکسيون زنان مجلس گفت مصوبه لايحه جديد صدور گذرنامه برای دختران زير ۴۰ سال تا پايان سال جاری خورشيدی در مجلس مطرح خواهد شد

نايب رئيس فراکسيون زنان همچنين خبر داد اين مصوبه تا پايان سال جاری خورشيدی در مجلس مطرح خواهد شد.

 

لاله افتخاری، سخنگوی فراکسيون زنان مجلس ايران روز گذشته در اين زمينه گفته بود:"بر اساس پيشنهاد فراکسيون زنان به هيئت رئيسه مجلس مصوبه ضرورت موافقت ولی قهری يا حاکم شرع به‌منظور صدور گذرنامه برای دختران زير۴۰ سال نبايد تنها با توجه به سن دختران اعمال شود بلکه دخترانی که با هدف نامشخصی قرار است به خارج از کشور سفر کنند، بايد مشمول اين مصوبه شوند."

 

در روزهای پايانی آبان‌ماه سال جاری، حسين نقوی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس در سخنانی از لزوم کسب اجازه ولی قهری يا حکم حاکم شرع برای صدور گذرنامه زنان مجرد زير ۴۰ سال در لايحه جديد گذرنامه خبر داد و گفت: "اين بخش از لايحه به تصويب کميسيون امنيت ملی رسيده است."

 

وی چند روز بعد، در سخنانی اعلام کرد "مشکلات اجرايی در نحوه ورود و خروج زنان" از کشور وجود دارد و "در جهت حفظ سلامت و رفت و آمد و ورود و خروج و به‌طور کلی حفظ سلامت خانم‌ها تعيين سقف سنی ۴۰ سال برای صدور گذرنامه بهتر است".

 

تارنمای آفتاب در واکنش به اين لايحه به نقل از توران ولی‌مراد، دبير ائتلاف اسلامی زنان نوشت، " اگر زنان صغيرند و نمی‌توانند درست را از نادرست تشخيص دهند و محتاج قيم‌اند پس ارزش رأيشان چه می‌شود؟ اگر دارای توان تشخيص هستند و می‌توانند در تعيين همه ارکان نظام سهم داشته باشند پس نگرش موجود صغير محتاج قيم فرودست به آنان چه گونه قابل توجيه است؟"

 

  در قانون گذرنامه ايران، افراد زير ۱۸ سال برای گرفتن گذرنامه به اجازه رسمی ولی يا قيم خود نياز دارند و درباره زنان و مردان بالای ۱۸ سال تأکيد خاصی نشده است جز اين‌که زنان متاهل برای دريافت گذرنامه به اجازه رسمی همسر خود يا حاکم شرع نياز دارند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

از سر نمیرفت توی طویله از عقب کردنش اونتو. ظاهراً اصلاً مهم نیست که چطور میشود به یک آدم ( به بخشید زن) 35 ساله گفت که بتو گذرنامه نمیدهیم برای اینکه میخواهی بری خارج الواطی کنی! البته مردان آزادند که برن و هر کاری که میخواهند بکنندو بالاخره فقط اونها آدم هستند!

فرق زن 39 ساله با زن چهل ساله توی این پیشنهاد و مصوبه احتمالی چی هست؟! زن سی و نه ساله چه ویژگی هایی رو از نظر قانون گذار برای سفر به خارج نداره که زن چهل ساله داره؟!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما