خانه | خبر | اخبارایران

درگذشت محمود جوادی‌پور، پيشکسوت هنر گرافيک و نقاشی نوگرای ايران

پنجشنبه, 1391-09-09 21:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمود جوادی‌پور، يکی از پيشگامان هنر گرافيک و نقاشی نوگرای ايران چشم از جهان فرو بست.

 

منابع خبری امروز پنج‌شنبه ۹ آذر گزارش دادند، محمود جوادی‌پور يکی از پيشگامان پيشکسوت گرافيک و هنر نقاشی نوگرای ايران که به آلمان سفر کرده بود، به دليل آسيب‌ديدگی لگن و عوارض ناشی از آمبولی ريه روز يکشنبه پنجم آذرماه هنگام ۹۲ سالگی در اين کشور درگذشت.

 

جوادی‌پور زاده شهريور ۱۲۹۹ در محله اميريه تهران بود.

 

وی که از شاگردان نيمايوشيج و بزرگ علوی در هنرستان صنعتی ايران و آلمان بود سال ۱۳۱۲ گواهينامه ششم هنرستان صنعتی ايران و آلمان را در رشته آهنگری و ماشين‌سازی دريافت کرد.

 

اين هنرمند که در هنرستان، نيمايوشيج معلم ادبيات او بود سال ۱۳۲۰ در آزمون ورودی دانشکده هنرهای زيبا که به‌تازگی تأسيس شده بود پذيرفته شد. او جزو دومين گروه دانشجويانی بود که در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زيبای تهران پذيرفته شد.

 

وی دو سال بعد در چاپخانه بانک ملی ايران به‌عنوان نقاش چاپخانه به‌صورت نيمه‌وقت استخدام شد و در اين زمان بود که با مطالعه و تلاش، شيوه چاپ رنگی عکاسی را آزمود و توانست چاپ رنگی عکس را در ايران برای نخستين بار انجام دهد.

 

محمود جوادی‌پور نخستين کسی بود که در مهرماه ۱۳۲۸ همراه با حسين کاظمی و هوشنگ آجودانی دو هنرمند نقاش، گالری"آپادانا، کاشانه هنرهای زيبا " اولين نگارخانه خصوصی را در تهران برپا کرد

جوادی‌پور در سال ۱۳۲۶ از دانشکده هنرهای زيبای تهران ليسانس نقاشی گرفت.

 

وی در طول دوران تحصيل خود در دانشکده هنرهای زيبا، دقت در طراحی، توجه در ديدن و ارزش‌های نقاشی کلاسيک و آشنايی با مکتب‌های نوين از جمله امپرسيونيسم و نيز نقاشی در هوای باز را فراگرفت.

 

اين هنرمند در سال  ۱۳۳۸ از آکادمی هنرهای زيبا مونيخ موفق به دريافت ديپلم نقاشی شد.

 

در کارنامه فعاليت هنری محمود جوادی‌پور، بيش از ٤۰ نمايشگاه انفرادی و گروهی در ايران، آمريکا، ايتاليا، آلمان و چين، نگارش ٤٦ جلد کتاب راهنمای هنر و راهنمای تدريس، تصويرگری ۱۷ کتاب در زمينه‌های فرهنگی، علمی، بهداشتی، تاريخی وجود دارد.

 

نگارش کتابی در زمينه پژوهش هنر نمدسازی گرگان و دشت، نگارش پنج جلد کتاب راهنمای هنر و راهنمای تدريس برای دوره‌های ابتدايی و راهنمايی (١٣٥٦ - ١٣٤٨)، تأليف کتاب نمدهای ايران و پژوهشی در زمينه هنر نمدسازی منطقه گرگان و دشت (١٣٥٤)، از جمله آثار اين هنرمند هستند.

 

وی در سال‌های فعاليت هنری خود افزون بر تصويرسازی و طراحی برای نشريات متعدد و کتاب‌های درسی دوره ابتدايی و دبيرستان به شعر و داستان نيز می پرداخت.

 

جوادی‌پور همچنين نخستين کسی بود که در مهرماه ۱۳۲۸ همراه با حسين کاظمی و هوشنگ آجودانی دو هنرمند نقاش، گالری"آپادانا، کاشانه هنرهای زيبا " اولين نگارخانه خصوصی را در تهران، نبش خيابان بهار و در خيابان انقلاب (شاه‌رضای سابق) برپا کرد.

 

از سال‌های ١٣٥٢ تا ١٣٥٤مديريت گروه هنرهای تجسمی دانشکده هنرهای زيبای دانشگاه تهران به وی سپرده ‌شد.

 

در سال ۱۳۵۵ فرصت مطالعات يک ساله‌ای در آمريکا به وی داده ‌شد که آشنايی و ديدار وی را از موزه‌ها و مراکز هنری آمريکا و نيز خلق تعدادی منظره با حال‌وهوايی متفاوت در پی داشت.

 

سال ۱۳۵۷ به ايران بازگشت و فعاليت گذشته خود را در دانشگاه ادامه داد و يک سال بعد نيز بازنشسته ‌شد.

 

در طول سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۲ به‌خواست دوستان و برای تأمين امرار معاش همراه با نقاشی در منزل خود به آموزش نيز ‌پرداخت.

 

در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان يکی از چهره‌های ماندگار از وی تقدير شد و در سال ۱۳۸۳ نيز از سوی فرهنگستان هنر و در گالری صبا نمايشگاه مفصلی از مجموعه آثارش که از سال ۱۳۲۰ تا آن زمان را در بر‌می‌گرفت برگزار شد.

 

سال ۱۳۸۶نيز نمايشگاه مروری بر آثار وی در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد.

 

محمود  جوادی‌پور توانست شاگردان بسياری در رشته گرافيک و نقاشی تربيت کند. بيش از ۴۶ اثر نقاشی و گرافيک اين هنرمند در موزه‌ها و مراکز رسمی ايران و آمريکا وجود دارد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما