خانه | خبر | اخبارایران

پيشنهاد محدوديت بيشتر برای صدور گذرنامه زنان مجرد

چهارشنبه, 1391-09-08 14:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گفته سخنگوی فراکسيون زنان مجلس نهم، دخترانی که با هدفی نامشخص قرار است به خارج از ايران سفر کنند نيز بايد مشمول مصوبه لايحه جديد صدور گذرنامه برای دختران زير۴۰ سال بشوند.

 

لاله افتخاری، سخنگوی فراکسيون زنان مجلس ايران به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: "بر اساس پيشنهاد فراکسيون زنان به هيئت رئيسه مجلس مصوبه ضرورت موافقت ولی قهری يا حاکم شرع به‌منظور صدور گذرنامه برای دختران زير۴۰ سال نبايد تنها با توجه به سن دختران اعمال شود بلکه دخترانی که با هدف نامشخصی قرار است به خارج از کشور سفر کنند، بايد مشمول اين مصوبه شوند."

 

اين نماينده مجلس با اعلام اين‌که فراکسيون زنان با مصوبه کميسيون امنيت ملی مجلس و اصلاح آن موافق است، تأکيد کرد: "در چند سال اخير محدوديت خروج دختران از کشور برداشته شده است اما برخی افراد از اين وضعيت سوءاستفاده کردند، همين امر برای نظام مشکلاتی را به‌وجود آورد و وجهه دختران را خدشه دار کرده است."

 

به گفته افتخاری، تصميم گرفته شد تا شرايط به‌گونه‌ای فراهم شود تا دخترانی که قصد "سوءاستفاده" ندارند بتوانند بر اساس شرايط و ضوابطی از کشور خارج شوند.

 

اين نخستين‌بار است که گذرنامه برای زنان در ايران منوط به اجازه مردان خانواده يا حکم دادگاه می‌شود

در روزهای پايانی آبان‌ماه سال جاری، حسين نقوی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس در سخنانی از لزوم کسب اجازه ولی قهری يا حکم حاکم شرع برای صدور گذرنامه زنان مجرد زير ۴۰ سال در لايحه جديد گذرنامه خبر داد و گفت: "اين بخش از لايحه به تصويب کميسيون امنيت ملی رسيده است."

 

وی چند روز بعد، در سخنانی اعلام کرد "مشکلات اجرايی در نحوه ورود و خروج زنان" از کشور وجود دارد و "در جهت حفظ سلامت و رفت و آمد و ورود و خروج و به‌طور کلی حفظ سلامت خانم‌ها تعيين سقف سنی ۴۰ سال برای صدور گذرنامه بهتر است".

 

تارنمای آفتاب در واکنش به اين لايحه به نقل از توران ولی‌مراد، دبير ائتلاف اسلامی زنان نوشته بود، "آيا در نظر مردان در قدرت، زنان موجوداتی صغيرند و محتاج قيم يا بالغ و دارای حق انتخاب؟"

 

ولی‌مراد افزوده بود: "اگر زنان صغيرند و نمی‌توانند درست را از نادرست تشخيص دهند و محتاج قيم‌اند پس ارزش رأيشان چه می‌شود؟ اگر دارای توان تشخيص هستند و می‌توانند در تعيين همه ارکان نظام سهم داشته باشند پس نگرش موجود صغير محتاج قيم فرودست به آنان چه گونه قابل توجيه است؟"

 

اين نخستين‌بار است که گذرنامه برای زنان در ايران منوط به اجازه مردان خانواده يا حکم دادگاه می‌شود.

 

در قانون گذرنامه در ايران، افراد زير ۱۸ سال برای گرفتن گذرنامه به اجازه رسمی ولی يا قيم خود نياز دارند و درباره زنان و مردان بالای ۱۸ سال تأکيد خاصی نشده است جز اين‌که زنان متاهل برای دريافت گذرنامه به اجازه رسمی همسر خود يا حاکم شرع نياز دارند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

یعنی با این اوضاف فقط زنان مشکل ساز هستند. حاک بر سر حانم افتخاری . نمی دانم چرا خانم افتحاری که خود را نیازمند قیم میداند رفته توی مجلس ؟ بشینه توی حونش و اشپزی کنه. وای بر ما زنان ایران که گیر ادم های متحجر افتاده ایم.

ظاهرا مشتي حيوان قصد تصميمات ضد انساني گرفته اند. خوب البته ما كه شايد سالي يكبار براي سياحت و كار بريم بيرون از كشور- ولي احتمالا تصويب اين قوانين احمقانه منجر به جناح بندي زنان بر عليه حكومت و زير پا گذاشتن تمام هنجارها در اين وضعيت نابسامان ازدواج و تشكيل خانواده خواهد شد . به اندازه كافي قوانين ما ضد زن هست و نيازي به هم زدن اين گنداب نيست .
در ضمن خاك بريزه روي سر خانم افتخاري نجس ميشه، روم به ديوار يه چيز ديگه رو بايد مثال مي زديد .....

به هر صورت بین زنان و حکومت قطعاً حق با زنان هست.

برم از همین حالا برای دختری که شاید به دنیا بیاد شناسنامه بگیرم زودتر 40 سالش بشه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما