خانه | خبر | اخبارایران

باران کوثری: به عناوين مختلف از کارم جلوگيری می‌شود

شنبه, 1391-09-04 18:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

باران کوثری، بازيگر ايرانی می‌گويد از مدتی پيش با محدوديت ايفای نقش در آثار نمايشی و سينمايی روبه‌رو شده است اما يک مقام مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اين موضوع را رد می‌کند.

 

باران کوثری، بازيگر سينما و تئاتر به روزنامه مغرب گفت: "در اين چند ماه اخير به گونه‌های مختلف به من توهين شده و به جای اين که من نسبت به اين توهين‌ها و قضايا شاکی باشم به عناوين مختلف از کارم جلوگيری می‌شود."

 

اين هنرمند با اعلام اين‌که کسی نمی‌داند اين تصميم از کدام سمت گرفته و ابلاغ شده است افزود با عوامل فيلم "خسته نباشيد" به کارگردانی افشين هاشمی و محسن قرايی که وی در آن ايفای نقش می‌کند تماس گرفته و چنين حرفی زده‌اند.

 

کوثری گفت: "کارگردانان نيز با احترام کامل اين مسئله را با من در ميان گذاشتند و اجازه خواستند همراه با پيشنهادی که همراه اين تصميم بود يک فرد ديگر را برای نقش من جايگزين کنند."

 

به گفته اين بازيگر، کسی با خود وی تماس نگرفته بود که از ممنوعيت کاريش بگويد. در مورد نمايش "خشکسالی و دروغ" محمد يعقوبی نيز وی به سراغ حراست مرکز هنرهای نمايشی رفته و از آن‌ها خواسته است تا نامه ممنوع از کار بودن او را نشانش دهند اما آن‌ها گفته‌اند اجازه چنين کاری را ندارند.

 

در سينمای ايران فشار بر بازيگران زن بدون اعلام رسمی ممنوعيت فعاليت هنری آنان سابقه دارد

چندی پيش اجرای نمايش "خشکسالی و دروغ" به نويسندگی و کارگردانی محمد يعقوبی در شيراز به دليل حضور باران کوثری، لغو شد و با وجود تغيير بازيگر امکان ادامه اجرا پيدا نکرد.

 

کوثری در ادامه با اشاره به اين‌که "هنوز نمی‌داند اين تصميم از سوی وزارت ارشاد است يا از سوی جای ديگری گرفته شده" توضيح داد: "از آنجا که خيال می‌کنم در کشور قانون‌مداری زندگی می‌کنم مشغول تماس با کسانی هستم که شايد بتوانند اصل قضيه را برايم روش کنند و اگر بتوانم به مرجع اصلی برسم."

 

دختر رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سينما، گفت: "اگر اين تماس‌ها به نتيجه‌ای نرسيد مجبور خواهم بود از طريق مطبوعات به دنبال يافتن اصل ماجرا و پاسخ سئوالاتم باشم."

 

با اين حال وی تأکيد کرد همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و دليلی نمی‌بيند بر اساس تصميم بدون مرجع رسمی خود را ممنوع از کار بداند.

 

از سوی ديگر مهدی عظيمی ميرآبادی، قائم مقام اداره نظارت و ارزشيابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره صحت ممنوع شدن فعاليت هنری باران کوثری، بازيگر تئاتر و سينمای ايران به تارنمای کافه سينما گفت: "معمولاً اين موارد به خود بازيگر يا شخص مورد اشاره اعلام ميشود، اگر چنين چيزی به ايشان اعلام نشده پس حتماً مشکلی ندارند."

 

گفته می‌شود فيلم سينمايی "خسته نباشيد" محصول حوزه هنری نيز به دليل نداشتن پروانه ساخت و ممنوع شدن تصوير باران کوثری به‌عنوان يکی از بازيگران حاضر در اين فيلم از سوی مسئولان توقيف شده است.

 

اجرای نمايش "روايت‌های ناتمام يک فصل معلق" به کارگردانی هومن سيدی در مهرماه سال جاری نيز به دليل حضور اين بازيگر لغو شد.

 

يکی از موارد اعتراض و شکايت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  از روزنامه مغرب، انتشار مصاحبه اخير با باران کوثری بوده است.

 

در سينمای ايران فشار بر بازيگران زن بدون اعلام رسمی ممنوعيت فعاليت هنری آنان سابقه دارد و يکی از نمونه‌های مهم آن فشارها و محدوديت‌هايی بود که مسئولان سينمايی کشور در دهه ۶۰ خورشيدی بر سوسن تسليمی و در سال‌های اخير بر گلشيفته فراهانی وارد آوردند و آن‌ها را مجبور به ترک کشور خود کردند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

درود بر بانوان شریف ازاده ایران

خانم ...ای وای خانم ....چیتون میشه ؟ سالمید..؟ چک آپ کردید؟ خیال میکنی که اونجا هالیوده ؟ ....مگه نشنیدی خانم دارن به مردهای ایران نشین میگن کت شلوار نپوشن و فقط تنبون و پوشک پاشون کنن و برن باهاش یارانه بگیرن ...حالا از کسانی که افکار تنبون پرستانه دارن " وزارت خرشاد اسلامی " انتقاد می کنید که چرا ایفای نقشتون محدود شده !!!...خانم اون میکروفنی که جلوته میشه بلای جونت ....رو طناب داری راه میری !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما