خانه | خبر | اخبارایران

تعطيلی ۶۵ واحد توليد چای در شمال ايران

پنجشنبه, 1391-09-02 12:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نايب رئيس سنديکای کارخانجات چای شمال ايران از تعطيلی بيش از ۶۵ واحد توليد چای در شمال اين کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، بهزاد سازنده، نايب رئيس سنديکای کارخانجات چای شمال ايران امروز پنج‌شنبه دوم آذرماه اعلام کرد: "بيش از ۶۵ واحد توليد چای در کشور به سبب سياست‌گذاری‌های غير کار‌شناسانه دولت در خريد برگ سبز از چای‌کاران، تعطيل شده‌اند."

 

وی افزود: "از مجموع ۱۸۰ کارخانه چای در شمال کشور هم اکنون ۱۱۵ کارخانه بصورت نيمه‌فعال با حداقل ظرفيت در حال توليد هستند."

 

به‌گفته نايب رئيس سنديکای کارخانجات چای، "وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی خريد برگ سبز چای از کشاورزان، بدون سياست‌گذاری و تأمين منابع مالی خود، کشاورزان و کارخانجات توليدکننده را دچار مشکلات عديده اقتصادی کرده است و عدم پرداخت مطالبات توليدکنندگان موجب تعطيلی کامل اين واحد‌ها شده است."

 

بهزاد سازنده، نايب رئيس سنديکای کارخانجات چای شمال ايران: در گذشته توليد ساليانه چای کشور بيش از ۶۵ هزار تن بوده است که اين رقم به دليل وجود مشکلات به ۲۰ هزار تن رسيده است

بهزاد سازنده با بيان اين‌که منطقه لاهيجان حدود ۴۵ کارخانه دارد که اکثر آن‌ها تعطيل و نيمه‌تعطيل هستند، گفت: "بسياری از واحد‌های توليدی در مناطق جنوبی لاهيجان همانند کارخانه نشاط، حقيقت چای، چای ايران، چای آزادی، چای راستگو، و.. از سال ۸۶ به سبب همين سياست‌گذاری‌های غيرکار‌شناسانه و غلط دولت تعطيل شده و کارگران‌شان بيکار شده‌اند."

 

وی مقرون به‌صرفه نبودن کشاورزی چای در منطقه مرکزی لاهيجان و تبديل شدن باغات زير کشت چای به جنگل را سبب تعطيلی چندين کارخانه در اين منطقه دانست.

 

وی گفت: "در هر کارخانه چای که با ظرفيت کامل کار می‌کرد حدود ۵۰ کارگر اشتغال داشتند که با کاهش توليدات و تعطيلی اين واحد‌ها اين کارگران شغل خود را از دست داده‌اند."

 

به گفته نايب رئيس سنديکای کارخانجات چای شمال کشور "در گذشته توليد ساليانه چای کشور بيش از ۶۵ هزار تن بوده است که اين رقم به دليل وجود مشکلات به ۲۰ هزار تن رسيده است و اگر به مشکلات صنعت چای از سوی دولت رسيدگی نشود شاهد نابودی کامل اين صنعت در دو سال آينده خواهيم بود."

 

روز گذشته نيز پرويز شعبانی، نايب رئيس اتحاديه چايکاران شمال به ايلنا از "بازار بد و نامناسب چای" گفته و خبر تعطيلی چندين کارخانه چای را تأييد کرده بود.

 

شعبانی گفته بود: "به دليل آن‌که بخشی از مبلغ پرداختی برای خريد چای از کشاورزان را کارخانه‌ها پرداخت می‌کنند، متأسفانه به دليل کمبود نقدينگی اين بخش نيز فلج شده است."

 

کشت و صنعت چای در ايران قدمتی صد ساله دارد و چای نوشيدنی اصلی مردم ايران است. جمعيت ايران بالغ بر پنج درصد مصرف کل چای جهان را به‌ خود اختصاص داده است

اين فعال صنفی گفت: "بيش از ۴۰ درصد از باغات چای خشک به حال خود‌‌ رها شده و اين در حالی است که وضعيت آب و هوای امسال بسيار خوب بود. اين شرايط ناشی از عدم توجه مسئولان به کشاورزان برگ چای سبز کار است."

 

وی از واردات بی‌رويه چای نيز به‌شدت انتقاد کرد و گفت: "ناگزيرم که بگويم با يک سری مافيای صنعت چای روبه‌رو شده‌ايم که درصدد آن‌اند تا با واردات بی‌رويه چای هندی به کشور، توليد چای ملی را نابود کند.

 

پرويز شعبانی پيش‌بينی کرد که در صورت تداوم وضع موجود، توليد چای در ايران در سال آتی به ۱۰ هزار تن کاهش يابد و اين روند نزولی ادامه پيدا کند.

 

کشت و صنعت چای در ايران قدمتی صد ساله دارد و چای نوشيدنی اصلی مردم ايران است. جمعيت ايران بالغ بر پنج درصد مصرف کل چای جهان را به‌ خود اختصاص داده است.

 

بنابر آمارهای رسمی ايران ميزان مصرف چای خشک ساليانه در حدود يک‌صد هزار تن است که تقريباً نيمی از اين مقدار توليد داخلی است.

 

بيشترين مقدار مصرف سرانه چای در جهان به انگلستان و ايرلند اختصاص دارد. ليبی، ترکيه، آذربايجان، ايران، سيلان، بنگلادش، هندوستان و ايتاليا نيز جزو کشورهای پرمصرف هستند.

 

هندوستان، سيلان و کنيا از صادرکنندگان مهم چای در جهان به‌شمار می‌روند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما