خانه | خبر | اخبارایران

"محکوميت معصومه دهقان در چارچوب سرکوب جامعه مدنی ايران است"

چهارشنبه, 1391-09-01 12:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

برنامه نظارت بر حمايت از مدافعان حقوق بشر اعلام کرد حکم محکوميت معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی وکيل زندانی به قصد خاموش کردن صدای مدافعان حقوق بشر و خانواده‌های آن‌ها صادر شده است.

 

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ايران، برنامه نظارت بر حمايت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT)  است، روز گذشته سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه (۲۰ نوامبر) با انتشار بيانيه‌ای حکم محکوميت معصومه دهقان را به‌شدت محکوم کرد.

 

معصومه دهقان در تاريخ ۸ آبان ۱۳۹۱، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام "تبليغ عليه نظام" به‌ يک سال زندان که به مدت پنج سال تعليق شده است و پنج سال محروميت از سفر به خارج از کشور محکوم شد.

 

حکم دادگاه همچنين به دو سفر او در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ برای دريافت جايزه حقوق بشر شهر نورنبرگ از طرف همسر خويش اشاره کرده است.

 

اين حکم در تاريخ ۲۷ آبان (۱۷ نوامبر) به خانم دهقان ابلاغ شد و او ۲۰ روز برای اعتراض به آن مهلت دارد.

 

سوهير بالحسن، رئيس فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر: نه تنها مدافعان حقوق بشر را به زندان می‌افکنند، بلکه اعضای خانواده‌های آن‌ها را نيز مدام مورد آزار و تهديد قرار می‌دهند. اين سياست آزار و تعقيب عليه مدافعان حقوق بشر قابل قبول نيست

معصومه دهقان، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است که پيش از اين در ۱۴ تیرماه سال گذشته به اتهام "تبليغ عليه نظام" بازداشت و پس از شش روز بازداشت با قرار وثیقه ۳۰۰ ميليون ريالی آزاد شد.

 

همسر او عبدالفتاح سلطانی که در حال حاضر در بند ۳۵۰ زندان اوين است به ۱۳ سال زندان در تبعيد در شهر دورافتاده برازجان محکوم شده است.

 

سوهير بالحسن، رئيس فدراسيون بين‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، در مورد محکوميت معصومه دهقان گفت: "اين محکوميت ناعادلانه تنها با هدف ترساندن خانم دهقان و مجازات فعاليت‌های حقوق بشری شوهرش صادر شده است."

 

وی افزود: "نه تنها مدافعان حقوق بشر را به زندان می‌افکنند، بلکه اعضای خانواده‌های آن‌ها را نيز مدام مورد آزار و تهديد قرار می‌دهند. اين سياست آزار و تعقيب عليه مدافعان حقوق بشر قابل قبول نيست."

 

جرالد استابِرُک، دبيرکل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، نيز گفت: "ما اين کارزار بی‌امانِ آزار مدافعان حقوق بشر و خانواده‌های آنها در ايران و نيز اين محکوميت تازه را محکوم می‌کنيم."

 

وی ادامه داد: "بسيار مهم است که دولتمردان ايران به مسئوليت‌های خود پايبند باشند و در تمام شرايط اعلاميه سازمان ملل درباره مدافعان حقوق بشر، اعلاميه جهانی حقوق بشر و تمام عهدنامه‌های بين‌المللی حقوق بشر را که ايران تصويب کرده رعايت کنند."

 

برنامه نظارت بر حمايت از مدافعان حقوق بشر معتقد است حکم محکوميت معصومه دهقان در چارچوب سرکوب عمومی عليه جامعه مدنی ايران صادر شده و تاکنون چندين عضو کانون مدافعان حقوق بشر در چند سال گذشته، به ويژه پس از انتخابات بحث‌برانگيز رياست جمهوری در سال ۱۳۸۸، قربانی آزارهای قضايی و بازداشت‌های خودسرانه شده‌اند.

 

برنامه نظارت بر حمايت از مدافعان حقوق بشر از دولتمردان ايران خواست تا به هر گونه آزار عليه معصومه دهقان پايان دهند و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی را فوری و بدون قيد و شرط آزاد کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما