خانه | خبر | اخبارایران

بازداشت بهروز قبادی، برادر بهمن قبادی فيلمساز ايرانی

سه شنبه, 1391-08-30 16:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بهمن قبادی کارگردان مطرح ايرانی اعلام کرد برادرش، بهروز قبادی دو هفته پيش در سنندج توسط مأموران امنيتی جمهوری اسلامی ايران دستگير شده است.

 

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، بهمن قبادی، کارگردان فيلم "فصل کرگدن" گفت برادرش از تاريخ ۱۴ آبان (چهارم نوامبر) دستگير شده و از بيمارهای مختلف رنج می‌برد.

 

به‌گفته قبادی، برادرش به همراه دو تن از دوستان قديمی‌اش در خروجی شهر سنندج و در گردنه سوادآباد توسط مأموران دستگير می‌شوند و خانواده‌اش هيچ اطلاعی از وضعيت او ندارند.

 

بهمن قبادی به کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفت برادرش کاری نکرده جز اينکه در برخی از فيلم‌های او همچون "زمانی برای مستی اسب‌ها"، "لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند" و "نيمه ماه" به وی کمک کرده و مديرتوليد فيلم‌ها بوده است.

 

بهمن قبادی با ابراز نگرانی از وضعيت سلامتی برادرش افزود وی که ازدواج کرده و به‌تازگی صاحب يک فرزند شده است، چند سال پيش در يکی از جاده‌های ناامن کردستان تصادف کرد و تمام پايش پلاتين است.

 

بهمن قبادی از مسئولان ايران خواست که سلامت برادرش را در بازداشت تضمين کنند و اجازه بدهند که با خانواده تماس بگيرد و از حقوق اوليه انسانی و قانونی خود از جمله دسترسی به وکيل برخوردار باشد

به‌گفته اين فيلمساز همين موضوع باعث شده بود که برادرش نتواند راه برود و به خاطر همين نقرس پيدا کرد و بر اثر راه نرفتن دچار تنگی نفس و ناراحتی قلبی شد.

 

قبادی گفت بنا به درخواست خانواده‌اش نمی‌خواسته در رابطه با دستگيری برادرش دخالت کند اما با گذشت بيش از دو هفته از دستگيری برادرش و نگرانی از وضعيت او در مورد آن اظهارنظر کرده است.

 

بهمن قبادی از مسئولان ايران خواست که سلامت برادرش را در بازداشت تضمين کنند و اجازه بدهند که با خانواده تماس بگيرد و از حقوق اوليه انسانی و قانونی خود از جمله دسترسی به وکيل برخوردار باشد.

 

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران احمدسعيد شيخی، وکالت پرونده بهروز قبادی را به عهده گرفته است.

 

وکيل بهروز قبادی گفته است ظاهرا برادر بهمن قبادی توسط وزارت اطلاعات دستگير شده و عنوان اتهامش امنيتی است اما نگفته‌اند که دقيقا به چه اتهام امنيتی دستگير شده است.

 

در سال‌های اخير به‌ويژه پس از رويدادهای دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران موارد متعددی از دستگيری و يا آزار و اذيت خانواده فعالان سياسی و روزنامه‌نگارانی که بر اثر فشارهای حکومتی از ايران خارج شده‌اند، گزارش شده است.

 

به‌نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ايران با اين اقدام قصد وارد آوردن فشار به فعالان و روزنامه‌نگاران را دارد تا از اين طريق مانع از فعاليت‌های آنان شود.

 

بهمن قبادی تاکنون هفت فيلم بلند و ۲۴ فيلم کوتاه ساخته است و چندين جايزه بين‌المللی، از جمله در جشنواره‌های کن، برلين، شيکاگو، سائو پائولو، بوئنوس آيرس و... دريافت کرده است.

 

بهمن قبادی در فيلم آخر خود "فصل کرگدن" که در آن بهروز وثوقی و مونيکا بلوچی ايفای نقش کرده بودند به مسائل ايران و سرکوب‌های حکومت پس از انقلاب پرداخته بود.

 

قبادی در جريان جنبش موسوم به سبز که در انتخابات رياست جمهوری دهم در ايران شکل گرفت از اين جنبش حمايت کرد.

 

عکس اصلی خبر از کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما