خانه | خبر | اخبارایران

آژانس: ايران ساخت تجهيزات هسته‌ای فردو را به پايان رساند

جمعه, 1391-08-26 21:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که ايران ساخت تجهيزات سايت هسته‌ای فردو را که در آن به غنی‌سازی اورانيوم می‌پردازد به پايان رسانده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امروز جمعه ۲۶ آبان‌ماه (۱۶ نوامبر) آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود تأکيد کرده است که در حال حاضر دو هزار ۷۸۴ سانتريفوژ در سايت فردو نصب شده است اما به تعداد سانتريفوژهای توليدکننده افزوده نشده است.

 

جمهوری اسلامی اگر بخواهد هم‌اکنون توانايی افزايش اورانيوم غنی‌شده در فردو را دارد.

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه اوت خود اعلام کرد که ايران تعداد سانتريفوژهای خود به‌منظور غنی سازی اورانيوم را در سايت زيرزمينی فردو بيش از دو برابر کرده است. با اين حال اين گزارش افزوده بود که سانتريفوژهای جديد ايران هنوز عملياتی نشده‌اند.

 

سايت فردو در کوه‌های اطراف قم در مرکز ايران قرار دارد.

 

غنی‌سازی اورانيوم توسط ايران اصلی‌ترين موضوع مورد اختلاف جمهوری اسلامی و کشورهای غربی است.

 

آژانس: با توجه به فعاليت‌های قابل توجهی که ايران در پارچين انجام داده اگر آژانس به اين محل دسترسی يابد توانايی بررسی مؤثر آن، به‌شکلی جدی تضعيف شده است

غنی‌سازی اورانيوم به‌منظور توليد برق و يا ايزوتوپ‌های پزشکی برای تشخيص برخی بيماری‌های سرطان‌ به‌کار می‌رود اما هم‌زمان برای توليد سلاح هسته‌ای نيز مورد استفاده قرار می‌گيرد.

 

کشورهای غربی و اسرائيل، ايران را متهم می‌کنند که تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را صلح‌آميز می‌نامد در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند، اما ايران اين اتهام را رد می‌کند.

 

آژانس در گزارش خود گفته است به دليل عدم همکاری ايران هنوز هم قادر نيست نتيجه‌گيری کند که تمامی تجهيزات هسته‌ای ايران در جهت مقاصد صلح‌آميز به‌کار می‌رود.

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی همچنين مقامات ايران را متهم می‌سازد که مانع از دسترسی به پايگاه نظامی پارچين در نزديکی تهران می‌شود، موضوعی که از يک سال پيش تاکنون آژانس خواهان آن است.

 

آژانس در گزارش خود باز هم تأکيد کرده است: "با توجه به فعاليت‌های قابل توجهی که ايران در پارچين انجام داده اگر آژانس به اين محل دسترسی يابد توانايی بررسی مؤثر آن، به‌شکلی جدی تضعيف شده است."

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی به ايران مشکوک است که در پايگاه نظامی پارچين به شبيه‌سازی انفجارات هسته‌ای دست زده است.

 

يوکيا آمانو، رئيس آژانس بين‌المللی انرژی اتمی شهريورماه سال جاری گفت، اين آژانس علی‌رغم آن‌که در گفت‌وگوهای خود با ايران پيشرفتی نداشته است، به انجام اين گفت‌وگوها با هدف برطرف کردن نگرانی‌های خود در رابطه با برنامه هسته‌ای ايران ادامه خواهد داد.

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۹ نوامبر (۱۹ آبان‌ماه) اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای خود با ايران را روز ۱۳ دسامبر (۲۳ آذرماه) در تهران از سر خواهد گرفت.

 

ژيل تيودور، سخنگوی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفت: "هدف از اين مذاکره ايجاد رويکردی سازمان‌يافته برای حل و فصل مسائل باقی مانده مربوط به برنامه هسته‌ای ايران است."

 

آژانس بين‌المللی انرژی اتمی اظهار اميدواری کرده است که ايران برای پاسخگويی به سئوالات مربوط به احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای اين کشور همکاری لازم را انجام دهد، احتمالی که ايران همواره آن را رد کرده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با پرتاب موشک به اسراييل و ايجاد تنش در منطقه جشن گرفته اند و با افزايش قيمت نفت ، ميلياردها دلار بجيب شرکتهای نفتی رفت !

گويا نيوز از ازبهروزبهبودی :
مذاکره با کسانی که نه عقل می فهمند و نه منطق بر چه بنیادی می تواند شکل بگیرد؟
و در صورت شکل گیری اش بر یک بنیاد متزلزل تا چه اندازه می تواند اثربخش و امیدوار کننده باشد؟
وقتی کسی زبان نمی فهمد نمی توان با او بر سر یک میز نشست و به شکل گرفتن یک دیالوگ مفید خوش بین بود.
اگر استفاده از این ابزار فایده ای داشت، مشکلات میان جمهوری اسلامی و دنیا حداقل سی سال پیش باید حل می شد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما