خانه | خبر | اخبارایران

حادثه خونين ديگر در اردوی راهيان نور

جمعه, 1391-08-19 16:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

واژگونی يک دستگاه از اتوبوس‌های راهيان نور در ايران بار ديگر منجر به کشته و زخمی شدن چند تن شد.

 

تارنمای بازتاب گزارش داد، نزديک ساعت ٢٣ و ۳۰ دقيقه روز گذشته پنج‌شنبه ١٨ آبان‌ماه يک دستگاه اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر راهيان نور شهرستان سبزوار هنگام بازگشت از مناطق عملياتی در کمربندی شاهرود واژگون شد که در اين حادثه دو تن در دم جان باختند و ١۵تن ديگر زخمی شدند.

 

به نظر می‌رسد کشته‌شدگان از همراهان دانش‌آموزان و احتمالاً راننده و زخمی‌ها نيز دانش‌آموز بوده‌اند.

 

مشابه اين حادثه چندی پيش نيز در شامگاه جمعه ۲۸ مهرماه سال جاری تکرار شده بود. در آن زمان يک دستگاه اتوبوس راهيان نور در محور ايذه  شهرکرد، در مسير بازگشت از منطقه راهيان نور واژگون شد و سرنشينان آن از جمله ۲۶ دانش‌آموز دختر در مقطع دوم دبيرستان اهل شهرستان بروجن، کمک راننده و مسئول کاروان کشته و ۱۸ نفر ديگر نيز زخمی شدند.

 

حميد‌رضا حاجی‌بابايی، وزير آموزش و پرورش ايران مدتی پس از وقوع اين رويداد حضور دانش‌آموزان در اردوهای راهيان نور را امری اجباری ندانسته و گفته بود اساس شرکت دانش‌آموز در چنين اردوهايی رضايت والدين است.

 

به نظر می‌رسد کشته‌شدگان از همراهان دانش‌آموزان و احتمالاً راننده و زخمی‌ها نيز دانش‌آموز بوده‌اند

وزير آموزش و پرورش ايران در حالی حضور دانش‌آموزان در اردوهای راهيان نور را امری اجباری ندانسته بود که جبار کوچکی‌نژاد، عضو کميسيون آموزش مجلس پس از اظهارات وزير آموزش و پرورش، در آبان‌ماه جاری به تارنمای خبرآنلاين گفت: "حذف اجباری بودن اردوی راهيان نور برای دانش‌آموزان مهم‌ترين موضوعی بود که در جلسه کميسيون آموزش با وزير آموزش و پرورش تأکيد شد."

 

خبرگزاری فارس آبان‌ماه جاری به نقل از حاجی‌بابايی، پيرامون تصادف اتوبوس دانش‌آموزان بروجنی، نوشت، راهيان نور يک کار عظيم است و بحث وزير يا غير وزير نيست، ضمن اينکه راهيان نور يکی از مبارزه‌های سنگين ما با جنگ نرم است که تمام توانمان را در آن به کار گرفتيم."

 

هفته‌نامه آسمان نيز چهار روز پيش به نقل از عبد‌الرضا عزيزی، رئيس کميسيون اجتماعی مجلس نهم در اين زمينه نوشت: "دليل نمی‌شود راهيان نور تعطيل شود بايد دقت کنيم اگر ايراداتی هست اين ايرادات برطرف شود. ما هرچه داريم از جنگ داريم."

 

پايگاه اينترنتی بسيج در ماه جاری به نقل از يعقوب سليمانی، دبير قرارگاه مرکزی راهيان نور نوشت: "سالانه بيش از يک هزار نفر در سواحل دريای شمال غرق می‌شوند ولی کسی شنا کردن در دريا را ممنوع نمی‌کند و يا در سال گذشته ۲۶ هزار نفر از هموطنان‌مان در جاده‌های کشور جان خود را از دست دادند اما کسی مسافرت را تحريم نمی‌کند."

 

تارنمای خبرآنلاين در يادداشتی پيرامون اين موضوع نوشته است، وزارت آموزش و پرورش ١٠ نمره از يک درس را منوط به حضور در اردو کرده است و اين خود نوعی اجبار به حضور در اردو از طريق عامل نمره است. حتی اگر عدم حضور در اردوی راهيان نور به نمره دانش‌آموزان لطمه نزند باز هم تصور دانش‌آموزان و اوليای آنها از نحوه برخورد برخی از مديران اين است که در صورت عدم حضور در اردو ١٠ نمره از درس دفاعی دانش‌آموز کسر می‌شود.

 

در فروردين ماه سال گذشته نيز اتوبوس کاروان راهيان نور در مسير بافت ـ جيرفت واژگون شد و ١١تن از دانش‌آموزان دختر جان خود را از دست دادند.

 

همچنين در بهمن ماه سال گذشته اتوبوس کاروان راهيان نور اعزامی از خراسان رضوی در گردنه زاليان بروجرد واژگون شد که در جريان اين حادثه سه نفر کشته شدند.

 

اردوی راهيان نور از سوی وزارت آموزش و پرورش و بسيج به‌طور مشترک برگزار می‌شود و مقصد آن مناطقی در غرب ايران است که بين سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ خورشيدی صحنه جنگ هشت ساله ايران و عراق بوده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

شرم کنيد و کشتار جوانان ايراني را متوقف کنيد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما