خانه | خبر | اخبارایران

طرح نتانياهو و باراک برای حمله نظامی به ايران افشا شد

دوشنبه, 1391-08-15 13:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در يک مستند تلويزيونی که در اسرائيل نشان داده شد فاش گرديد که دو سال پيش دستور بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير اسرائيل و وزير دفاعش ايهود باراک برای حمله نظامی به تأسيسات هسته‌ای ايران با مخالفت دو مقام اصلی نظامی و امنيتی مواجه شد.

 

به گزارش رويترز اين مستند قرار است امروز دوشنبه ۱۵ آبان‌ماه (پنجم نوامبر) به‌طور کامل از شبکه دو تلويزيون اسرائيل پخش شود.

 

بر اساس اين مستند که بخش‌هايی از آن امروز صبح در اسرائيل پخش شد، ژنرال گابی اشکنازی، رئيس ستاد نيروهای مسلح و مئير داگان، رئيس وقت سازمان امنيت اسرائيل (موساد) با دستور نتانياهو و باراک مبنی بر قرار دادن ارتش در وضعيت اضطراری "اف ـ مثبت"، به‌معنای امکان عمليات فوری، مخالفت کرده‌اند.

 

ايهود باراک در گفت‌وگويی در اين‌باره گزارش داده است که ژنرال اشکنازی گفته بود ارتش توانايی انجام موفقيت‌آميز چنين عملياتی عليه تأسيسات هسته‌ای ايران را ندارد.

 

ژنرال گابی اشکنازی، رئيس ستاد نيروهای مسلح اسرائيل به نزديکان خود گفته است حتی اگر ارتش اسرائيل می‌توانست به چنين حمله‌ای دست بزند يک اشتباه استراتژيک را مرتکب می‌شد

اسرائيل و کشورهای غربی معتقدند جمهوری اسلامی ايران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را صلح‌آميز می‌خواند در راه دستيابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند. ايران اما اين اتهام را رد می‌کند.

 

ژنرال اشکنازی همچنين به نزديکان خود گفته است ارتش اسرائيل می‌توانست به چنين حمله‌ای دست بزند اما اين يک اشتباه استراتژيک بود.

 

در اين تبادل نظرها که در نشست رهبران سياسی اسرائيل در سال ۲۰۱۰ صورت گرفته است، رئيس ستاد نيروهای مسلح اين کشور همچنين تأکيد کرده است که افزايش سطح هشدار سبب خواهد شد تا اسرائيل با واکنش‌های زنجيره‌ای غيرقابل کنترلی روبه‌رو شود.

 

از سوی ديگر در همين نشست، مئير داگان که از زمان کناره‌گيری‌اش از رياست موساد بارها مخالفت خود با حمله نظامی به ايران را آشکارا اعلام کرده، طرح نتانياهو و باراک را رد کرده و گفته است اين اقدام عملا جنگی را در پی خواهد داشت که بدون اجازه شورای وزيران آغاز شده است.

 

داگان پس از کناره‌گيری از موساد سال گذشته در مورد حمله نظامی به ايران گفته بود "ايران به حمله موشکی پاسخ می‌دهد. حماس و حزب‌الله هم اين کشور را ياری خواهند کرد، شايد سوريه هم به آن‌ها بپيوندد."

 

تهديدهای لفظی اسرائيل برای حمله به ايران از سال گذشته شدت بيشتری گرفت و در مقابل مقامات نظامی ايران نيز گفته‌اند هرگونه حمله نظامی به ايران با پاسخ محکم و "پشيمان‌کننده‌ای" روبه‌رو خواهد شد.

 

آمريکا و اروپا نيز در حال حاضر با حمله نظامی به ايران مخالف‌اند. آنها معتقدند تحريم‌های جهانی عليه ايران تأثيرات خود را گذاشته است و راه حل مقابله با برنامه هسته‌ای ايران شدت دادن به تحريم‌ها است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

سگ زرد برادر شغال است. مردم در انتظار نابودی صهیونیست ها هستند.

چه بگویند وچه نگویند! ما حامیان اصلی رژیم ایران را میشناسیم.اگر راست میگویند، ایران که از عراق ضعیف تره، چرا خود امریکا دست بکار نمیشه؟ که حامیان وهم پیمانان ایران هم متوجه کارهایشان باشند؟ ایا امریکا از ایران میترسه؟ وایا اسرائل از امریکا قویتره؟ که ان را بسوی ما کیش میکنه؟ زیر این پیاله هزاران دیگ هست!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما