خانه | خبر | اخبارایران

درخواست از ۱۰ زندانی سياسی زن: به اعتصاب خود پايان دهيد

دوشنبه, 1391-08-15 11:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيش از ۹۵ فعال اجتماعی و سياسی ايرانی با انتشار نامه‌ای خطاب به زندانيان سياسی زن که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند، از آنها خواستند که به اعتصاب خود پايان دهند.

 

اين فعالان اجتماعی و سياسی با ابراز نگرانی از به خطر افتادن جان زندانيان سياسی زن، گفته‌اند مقاومت اين زندانيان اعتصابی ستودنی است.

 

٩ زندانی سياسی زن از شش روز پيش و پس از آنکه از سوی مأموران زندان مورد بازرسی قرار گرفتند، دست به اعتصاب غذا زدند.

 

اين اعتصاب‌کنندگان می‌گويند مأموران در هنگام بازرسی، آن‌ها را "هتک حرمت" کرده‌اند و "آزار جنسی" ‌داده‌اند.

 

اين زندانيان از مسئولان زندان خواسته‌اند مأموران بازرسی را مورد تنبيه قرار دهند. زندانيان سياسی زن همچنين خواهان "عذرخواهی رسمی رئيس زندان اوين و مسئولان اداره حفاظت اين زندان و همچنين ارائه ضمانت‌هايی از سوی آنان مبنی بر عدم تکرار چنين رفتارهای شده‌اند".

 

فعالان اجتماعی و سياسی خطاب به زندانيان اعتصابی افزوده‌اند: "اگر دستگاه قضايی ايران، گوشی ناشنوا دارد، دنيا صدای حق خواهی‌تان را شنيده است

همچنين در اين نامه از نسرين ستوده، وکيل و فعال حقوق بشر که او نيز هم‌اکنون در زندان در اعتراض به شرايط زندان دست به‌اعتصاب غذا زده است خواسته‌اند اعتصاب خود را بشکند.

 

برپايه آخرين گزارش‌ها، در آستانه بيستمين روز اعتصاب غذای نسرين ستوده، رضا خندان، همسر وی اعلام کرده است که همسرش را از بند زنان زندانی اوين به سلول‌های فوق امنيتی ٢٠٩ منتقل کرده‌اند.

 

نسرين ستوده در اعتراض به عدم اجرای آئين‌نامه اداره امور زندان‌ها و محروميت از حقوق يک زندانی از جمله عدم دسترسی به تلفن و ايجاد انواع محدوديت‌ها برای ملاقات با فرزندان خردسال خود و همچنين به مناسبت تشکيل پرونده کيفری و صدور قرار ممنوعيت خروج از کشور برای همسر و دختر ۱۲ساله‌اش از روز ۲۶ مهرماه  (۱۷ اکتبر) دست به اعتصاب غذا زده است.

 

فعالان اجتماعی و سياسی ايرانی در نامه خود نوشته‌اند: "زنانی که در پشت ديوارهای اوين، با اعتصاب غذا، جان‌تان را سپر دفاع از حرمت و کرامت انسانی کرده‌ايد! شما را برای آنچه که هستيد و آنچه که بوده‌ايد می‌خواهيم. زيرا که باور داريم، بودن شما، پشتيبان و سرمايه يک جنبش انسانی و حق محور در کشور ماست."

 

آنها خطاب به زندانيان اعتصابی افزوده‌اند: "اگر دستگاه قضايی ايران، گوشی ناشنوا دارد، دنيا صدای حق خواهی‌تان را شنيده است."

 

اين فعالان اطمينان داده‌اند که پژواک صدای زندانيان در اعتصاب باشند و خواسته‌های آنها را به هر زبان ممکن طلب کنند.

 

به جز نسرين ستوده، بهاره هدايت، ژيلا بنی‌يعقوب، مهسا امرآبادی، ژيلا کرم‌زاده مکوندی، راحله ذکايی، حکيمه شکری، نازنين ديهيمی، نسيم سلطان‌بيگی و شيوا نظرآهاری جزو اعتصاب‌کنندگان بودند که طبق آخرين خبرها محبوبه کرمی و راحله ذکايی به اعتصاب غذای خود پايان داده‌اند.

 

همچنين مقام‌های زندان اوين به زندانيان سياسی زن هشدار داده‌اند در صورتی که به اعتصاب غذا پايان ندهند، "ممنوع‌الملاقات خواهند شد و به سلول انفرادی منتقل می‌شوند".

 

روز گذشته نيز ۲۶  زندانی سياسی مرد محبوس در زندان رجايی‌شهر کرج با صدور بيانيه‌ای به هتک حرمت زنان دربند اعتراض کردند.

 

اين زندانيان در بيانيه‌ خود ضمن اعتراض به آن‌چه "برخوردهای غير انسانی و غيرقانونی" ناميده‌اند، در مورد وضعيت سلامتی زندانيانی که در بند زنان اوين در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند ابراز نگرانی کردند.

 

نامه ۹۵ فعال اجتماعی و سياسی ايرانی را کسانی چون شيرين عبادی، نيره توحيدی، منصوره شجاعی، آسيه امينی، پرستو فروهر، خديجه مقدم، منصوره بهکيش، اسفنديار منفردزاده، رضا عليجانی، کوروش زعيم، يوسف عزيزی بنی‌طرف و مهران براتی امضا کرده‌اند.

 

 

در همين زمينه: اعتصاب غذا در بند زنان و جای خالی عکس راحله ذکایی ـ مریم حسین‌خواه 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

من هم با این خواهش درست و صحیح موافقم. گمانم یکعده میخواهند با گرسنگی دادن به چند زن زندانی اینجا برای خودشان تریبونهائی برای سخنرانی و خود نمائی پیدا کنند. جان این عزیزان گوشت دم میکرفون های سخنرانی هرگز مباد

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما