خانه | خبر | اخبارایران

"ايران غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف نمی‌کند"

یکشنبه, 1391-08-14 11:13
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک نماينده مجلس ايران گفت اين کشور قرار نيست غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن آصفری، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران با انتقاد از انتشار "نقل قول نادرست" از وی در رسانه‌ها درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: "غنی‌سازی ۲۰ درصد در ايران متوقف نشده و نخواهد شد، با اين حال طبق اعلام پيشين، تهران حاضر است در مذاکرات هسته‌ای در صورت لغو تحريم‌ها، اين نياز خود را به‌طور موقت از خارج از کشور تأمين کند."

 

روز شنبه ۱۳ آبان خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از آصفری گزارش داده بود: "در شرايطی که جمهوری اسلامی حاضر است برای نشان دادن حسن نيت، غنی‌سازی ۲۰ درصد را متوقف کند، انتظار می‌رود که گروه ۱+۵ دست از تحريم‌های خود بردارد، چراکه رخ ندادن چنين امری باعث می‌شود که ايران رويه قبلی خود برای دستيابی به انرژی صلح‌آميز هسته‌‌ای را در پيش بگيرد."

 

اما اکنون اين نماينده مجلس درباره مصاحبه‌اش با ايسنا می‌گويد: "بنده در اين مصاحبه اعلام کردم جمهوری اسلامی ايران همان‌گونه که پيشتر اعلام کرده حاضر است در مذاکرات هسته‌ای در صورت لغو تحريم‌ها، نياز خود به اورانيوم ۲۰ درصد برای راکتور پنج مگاواتی تهران را به‌طور موقت از خارج از کشور تأمين کند."

 

محمدحسن آصفری، عضو کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس: غنی‌سازی ۲۰ درصد در ايران متوقف نشده و نخواهد شد، با اين حال طبق اعلام پيشين، تهران حاضر است در مذاکرات هسته‌ای در صورت لغو تحريم‌ها، اين نياز خود را به‌طور موقت از خارج از کشور تأمين کند

پيشتر نيز رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفته بود: "اگر تضمينی داده شود که سوخت ۲۰ درصد غنی‌شده برای راکتور تحقيقاتی تهران تأمين خواهد شد، مقامات ما آماده صحبت درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی خواهند بود."

 

ايران همواره تأکيد می‌کند که غنی‌سازی اورانيوم جزو حقوق اين کشور است. قدرت‌های غربی از ايران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را متوقف سازد و سايت زيرزمينی فردو را تعطيل کند.
مناقشه غرب و ايران بر سر برنامه اتمی باعث شده تا شورای امنيت سازمان ملل و چندين کشور تحريم‌هايی را عليه اين کشور برقرار کنند.

 

قدرت‌های غربی می‌گويند نگران ماهيت برنامه اتمی ايران هستند. آن‌ها ماهيت برنامه اتمی اين کشور را نظامی می‌دانند. اما ايران همواره اعلام کرده برنامه های اتمی‌اش صلح‌آميز است و هيچ انحرافی از مقررات آژانس بين‌المللی انرژی اتمی ندارد.

 

آمريکا و اتحاديه اروپا نيز در اين سال‌ها تحريم‌های يک‌جانبه‌ای عليه ايران اعمال کرده‌اند. با اين حال ايران می‌گويد با وجود اين تحريم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشينی نمی‌کند.

 

ايران و قدرت‌های غربی همچنان تلاش می‌کنند تا دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای را برگزار کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما