خانه | خبر | اخبارایران

"اجرای حکم سنگسار و شکنجه چهار زن در ايران"

شنبه, 1391-08-13 16:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

"يک منبع آگاه" گفته است طی چند روز گذشته حکم سنگسار برای چهار زن در ايران اجرا شده که افزون بر علائم پرتاب سنگ بر سر و صورت، آثار شکنجه و ضربات شديد بر بدن آنها قابل مشاهده است.

 

تارنمای ملی مذهبی امروز شنبه ١٣مهرماه به نقل از اين منبع که آن را موثق عنوان کرده نوشت، ظرف چند روز گذشته اجساد اين چهار زن از سوی نيروهای امنيتی قوه قضائيه به پزشکی قانونی تهران منتقل شده و هم‌اکنون در سردخانه پزشکی قانونی نگهداری می‌شوند.

 

اين منبع آگاه افزوده است: "علاوه بر آثار پرتاب سنگ بر سر و صورت اين زنان آثاری از شکنجه و ضربات شديد بر بدن آنها پيش از سنگسار نيز قابل مشاهده است."

 

به گفته اين منبع، هنوز مشخص نيست دادگاه اين افراد در چه تاريخی برگزار شده و آيا خانواده آنان از وضعيت‌شان با خبر هستند يا نه.

 

وی با اعلام اينکه جرم اين چهار زن برپايه مواد مندرج در پرونده آنها روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر بوده است توضيح داد: "در طول روزهای گذشته هيچ فردی برای تحويل اين اجساد به پزشکی قانونی مراجعه نکرده است."

 

به گزارش کميته بين‌المللی عليه سنگسار و اعدام، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضايی سنگسار در ايران صادر شده است که از ميان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نيز، در نهايت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است

در حالی که پيش از اين، محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کميسيون قضائی مجلس نهم ١٩مهرماه سال جاری از حذف مجازات سنگسار و اعمال مجازات‌های جايگزين به جای اين حکم در قانون جديد مجازات اسلامی خبر داده بود، اللهيار ملک‌شاهی، رئيس کميسيون حقوقی و قضايی مجلس در آخرين روزهای مهرماه سال جاری از در نظر گرفتن "مجازات جايگزين" برای "مجازات اوليه و اصلی زنای محصنه" در لايحه مجازات اسلامی خبر داد.

 

به گفته اين نماينده مجلس، "زنای محصنه مجازات رجم (سنگسار) و اعدام دارد اما شرايط احصان در قانون نيامده بود و به‌منظور روشن شدن بحث، ماده‌ای جداگانه آورديم که با چه شرايطی زنا، محصنه و در چه شرايطی غيرمحصنه تلقی می‌شود."

 

احصان در علم فقه بيشتر به معنای حفظ زن شوهردار از "بی‌عفتی" است. هر گاه در زنا که آن را "ارتباط نامشروع زن و مرد نامحرم" می‌دانند، یکی از طرفین خواه زن یا مرد یا هر دو آنها متأهل باشند، این عمل نسبت به او "محصنه" محسوب می‌شود و هر گاه یکی از آنها یا هر دو آنها مجرد باشند، نسبت به او "غیرمحصنه" خواهد بود. حد يا مجازات "زنای محصنه" سنگسار عنوان شده است و حد "زنای غيرمحصنه" تازيانه.

 

ملک‌شاهی توضيح داده بود:" اکنون برای زنای محصنه طبق مبانی فقهی حکم صادر می‌شود اما ما به صراحت نوع مجازات‌های آن را تبيين و تصريح کرديم در جايی که مجازات اوليه و اصلی ممکن نباشد يا قاضی مصلحت نداند، به پيشنهاد دادگاه صادرکننده حکم قطعی و موافقت رئيس قوه قضائيه، می‌توان مجازات جايگزين تعيين کرد."

 

در ماده ٢٢۵ قانون جديد مجازات اسلامی بدون اشاره به مجازات سنگسار آمده است: "حد زنا در موارد زير اعدام است: الف- زنا با محارم نسبی که موجب اعدام زانی و زانيه است. ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است. پ- زنای مرد غيرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است. ت- زنای به عنف يا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است."

 

شادی صدر، حقوقدان مهرماه سال جاری در اين زمينه به تارنمای جرس گفته بود: "در قانون جديد مجازات اسلامی دو بار کلمه مجازات سنگسار تکرار شده ولی به هر حال زير عنوان زنای محصنه مجازات سنگسار را نمی‌بينيد. اما در عمل به قاضی اين اختيار داده شده که در مورد پرونده‌های زنای محصنه حکم سنگسار صادر کند و مجازات سنگسار هنوز در شرع وجود دارد."

 

به گفته وی، در قانون جديد مجازات اسلامی قاضی را ارجاع داده به فتواهای شرعی و در عمل ما با حذف مجازات سنگسار مواجه نيستيم. در حقيقت اين يک تغيير تزئينی و نمايشی است.

 

کميته بين‌المللی عليه سنگسار و اعدام، فهرستی از قربانيان حکم شرعی - اسلامی سنگسار را در ميان سال‌های ۱۹۸۰ تا ژوئيه ۲۰۱۰ گردآوری کرده است.

 

برپايه اين گزارش، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضايی سنگسار صادر شده است که از ميان آنها، ۲۱ مورد به اجرا درآمده و ۱۵ مورد نيز، در نهايت با تبرئه متهمان، اجرا نشده است.

 

در اين فهرست، به اجرای ۱۰۹ مورد سنگسار اشاره شده است. افزون بر سکينه محمدی‌آشتيانی، به نام ۲۴ قربانی ديگر محکوم به سنگسار نيز اشاره شده است که اسامی‌ آنها از طريق رسانه‌ها منتشر شده و تلاش‌ها برای توقف و لغو حکم آنها کماکان ادامه دارد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ما همگی مسئوليم :
قبول اين رفتارهای دور از خواست خدا و ضد بشريت مسئوليتش با ماست! آن زن که سنگسار شد لعنت را بر پدرانمان و ما فرستاد؛ اگر امروز ما به اين جا رسيديم نداشتن دين است، ما اين دين را نفهميديم و نميفهميم!
اين دين کتاب آسمانی را به زبان خود بخوانيد، بعد تورات و انجيل را بخوانيد؛ ميبينيد اين دين بر پايه يهوديت است که مسيحيت را قبول کرده و 4 تا دريوری ديگه هم توشه! به اون خدای ابراهيم يهوديت 5000 سال پيش با عقل آدمی بيشتر جور در ميياد تا اين دين،نه به اسلام، نه به اعدام!
نه به اسلام، نه به سنگسار!

مرگ بر اسلام و روحانیت را بخاطر بسپارید. این را بدیوار مسجد سر کوچه ی ما نوشته اند. من در این شعار مسئولیتی ندارم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما