خانه | خبر | اخبارایران

حمله به "سرای اهل قلم" و بازداشت گروهی از فعالان سياسی

چهارشنبه, 1391-08-10 10:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حمله مأموران امنيتی به "سرای اهل قلم" گروهی از فعالان سياسی، از جمله مهدی خزعلی و قاسم شعله‌سعدی دو تن از منتقدان حکومت ايران شامگاه سه‌شنبه ۹ آبان بازداشت شدند.

 

به گزارش تارنمای کلمه، شب گذشته در جلسه "سرای اهل قلم" ده‌ها نفر بازداشت شدند که بيشتر آن‌ها با "دادن تعهد" آزاد شدند اما شماری از آن‌ها از جمله خزعلی و شعله‌سعدی به زندان اوين منتقل شده‌اند.

به نوشته هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در حمله شب گذشته همچنين اکبر امینی، پژمان ظفرمند، محمد پارسی و تعدادی از اعضای ثابت "سرای اهل قلم" نيز بازداشت شده‌اند.

 

بنا به اين گزارش قرار بود در این جلسه مراسم سالگرد فرحناز درگاهی، مادر آرش صادقی برگزار گردد.

 

مادر آرش صادقی بر اثر حمله شبانه نیروهای امنیتی که برای بازداشت آرش صادقی مراجعه کرده بودند دچار حمله قلبی شده و فوت کرده بود.

 

قاسم شعله‌سعدی، استاد حقوق بين‌الملل دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران، و نماينده شيراز در مجلس سوم و چهارم بود که در فروردين سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و ۲۵ مردادماه سال جاری از زندان آزاد گرديد.

 

وی در زندان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و عدم انجام عمل جراحی لازم در ناحیه‏ گردن و نخاع، در آستانه‏ فلج از ناحیه‏ گردن به پایین قرار گرفت.

 

به گفته کلمه، خزعلی پس از انتقال به اوين، دست به اعتصاب غذا زده است.

 

قاسم شعله‌سعدی، استاد حقوق بين‌الملل دانشکده‏ حقوق دانشگاه تهران، و نماينده شيراز در مجلس سوم و چهارم است که در فروردين سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و ۲۵ مردادماه سال جاری از زندان آزاد گرديد

در آخرين مطلبی که در وبلاگ خزعلی منتشر شده، آمده است: "چند روزی است که باز هم تهديدها شروع شده است، باز هم توهم توطئه، اما من اين بی‌دادگاه‌ها را به رسميت نشناخته و نخواهم شناخت و در اعتراض به اين روند دادرسی، به اعتصاب خشک دست خواهم زد، لب از آب و غذا فرو می‌بندم."

 

به گفته خزعلی "همه زندانيان سياسی بايد با اعتصاب غذای فراگير، به اين ظلم خاتمه دهند و اين بی‌دادگاه‌ها را از بيخ و بن برکنند."

 

اين پزشک وبلاگ‌نويس نوشته است: "من اعتصاب غذا را در راستای تلاش و مبارزه مدنی می‌دانم و اعتصاب غذا و ايثار جان را آخرين سلاح مظلوم در دنيايی می‌دانم که صدايی به جايی نمی‌رسد."

 

وی افزوده است: "آزادی من با دستور شخص رهبری بوده است و بازداشت و نقض امان فقط با دستور ايشان ميسر است."

 

مهدی خزعلی سال گذشته به مدت ۷۰ روز در بازداشت شود. وی سال گذشته نيز در اعتراض به "روند غيرقانونی بازداشت و نگهداری در زندان" دست به اعتصاب زده بود.

 

خزعلی به ۱۴ سال حبس در شهرستان برازجان و بعد از اتمام دوره محکوميت، به ۱۰ سال اقامت اجباری در اين شهرستان و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

 

آيت‌الله ابوالقاسم خزعلی پدر مهدی خزعلی که عضو مجلس خبرگان رهبری است، از ديدگاه‌های فرزندش "اعلام برائت" کرده است.

 

طاهره کلباسی مادر مهدی خزعلی نيز گفته است: "بارها بنده و پدرش به او (مهدی خزعلی) اعلام نموده‌ايم در صورتی از او رضايت داريم که شيوه خويش را اصلاح نمايد."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

باور کنید از این کوزه ی مسموم **شما جز سم مهلک زاییده نخواهد شد. و اما چپهای ایران همچنان پادویی اسلام ناب را می کنند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما