خانه | خبر | اخبارایران

جوايز آتلانتا برای "آينه‌های روبه‌رو"، فيلم ايرانی درباره تغيير جنسيت

سه شنبه, 1391-08-09 14:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بخش فيلم‌های مربوط به تغيير جنسيت در جشنواره بين‌المللی آتلانتا به فيلم سينمايی "آينه‌های روبه‌رو" ساخته نگار آذربايجانی، دو جايزه اهدا کرد.

 

منابع خبری امروز سه‌شنبه نهم آبان‌ماه گزارش دادند، فيلم سينمايی "آينه‌های روبه‌رو" ساخته نگار آذربايجانی با حضور در بخش فيلم‌های مربوط به تغيير جنسيت، يکی از بخش‌های يازده‌گانه جشنواره بين‌المللی آتلانتا چهاردهمين و پانزدهمين جوايز بين‌المللی خود را به‌دست آورد.

 

در اين جشنواره، به‌خاطر فيلم سينمايی "آينه‌های روبه‌رو" جايزه بهترين کارگردانی به نگار آذربايجانی و جايزه بهترين بازيگر به صورت مشترک به شايسته ايرانی، بازيگر ايرانی "آينه‌های روبه‌رو" و المپيا دکاکيس بازيگر برنده سابق اسکار، اهدا شد.

 

اين برای دومين بار است که شايسته ايرانی به‌خاطر فيلم "آينه‌های روبه‌رو" در يک جشنواره بين‌المللی اين جايزه را به‌دست آورده است.

 

"آينه‌های رو‌به‌رو" نخستين کار بلند نگار آذربايجانی جايزه بهترين فيلم داستانی از داوران جشنواره واشنگتن، جايزه فيلم منتخب تماشاگران جشنواره سياتل و جايزه بهترين فيلم بلند از داوران فريم لاين در سانفرانسيسکو را نيز دريافت کرده است

شايسته ايرانی سال گذشته نيز از جشنواره سيراکيوز نيويورک جايزه بهترين بازيگر زن را دريافت کرد. وی پيش از اين در فيلم جعفر پناهی به نام "آفسايد"، برنده جايزه خرس نقره‌ای جشنواره برلين در سال ۲۰۰۶ نيز بازی کرده بود.

 

فيلمنامه "آينه‌های رو‌به‌رو" کار مشترک نگار آذبايجانی و فرشته طائرپور تهيه‌کننده اين فيلم است.

 

اين نخستين کار بلند نگار آذربايجانی مهرماه سال جاری از سوی هيئت داوران جشنواره فيلم "آستن" در تگزاس، به‌عنوان بهترين فيلم بلند برگزيده شد.

 

همچنين اين فيلم خردادماه سال جاری جايزه بهترين فيلم اول جشنواره فيلادلفيا را نيز از آن خود کرد.

 

"آينه‌های رو‌به‌رو" پيش ازاين، جايزه بهترين فيلم داستانی از داوران جشنواره واشنگتن، جايزه فيلم منتخب تماشاگران جشنواره سياتل و جايزه بهترين فيلم بلند از داوران فريم لاين در سانفرانسيسکو را نيز دريافت کرده است.

 

"آينه‌های رو‌به‌رو" در جشنواره‌های مونترال، نشنال جئوگرافی، سيراکيوز، ميامی سائوپائولو در برزيل، بوستون، تورنتو، لس آنجلس، اوکراين، کرالا در هند، آنکارا و آسيا پاسيفيک نيز جوايزی به‌دست آورده است.

 

اين فيلم در بخش مسابقه بيست‌ونهمين جشنواره بين‌المللی فيلم فجر نيز حضور داشته است.

 

شايسته ايرانی بازيگر "آينه‌های روبه‌رو" سال گذشته نيز از جشنواره سيراکيوز نيويورک جايزه بهترين بازيگر زن را دريافت کرد

"آينه‌های رو‌به‌رو" که اين روزها برروی پرده سينماهای تهران است با وجود دريافت جوايز بسيار بين‌المللی پيش از اين، برای دريافت مجوز نمايش عمومی در داخل ايران با مشکلات بسياری روبه‌رو شده بود.

 

تارنمای خبرآنلاين روز گذشته به نقل از فرشته طائرپور، تهيه‌کننده اين فيلم درمورد مشکلات مربوط به دريافت مجوز اين فيلم نوشت، برخورد شورای صنفی با اين فيلم خوب نبود و پس از صدور پروانه نمايش به مدت يک سال‌ونيم منتظر فرصت اکران اين فيلم بوديم.

 

شهريورماه سال جاری، فرشته طائرپور برای اکران اين فيلم از تاريخ سوم آبان‌ماه جاری در تعدادی از سينماهای آزاد، پروانه نمايش اين فيلم را به شورای صنفی نمايش ارسال کرد تا حواله‌های سينماهای تهران و شهرستان آن را دريافت کند.

 

شهريورماه سال گذشته نيز، طائرپور برای اکران محدود اين فيلم اقدام کرده بود که در پی شرط‌گذاری شورای صنفی نمايش از اکران آن تا دستيابی به شرايط مساعدتر، صرف‌نظر کرد.

 

طائرپور در مورد اقدام دوباره خود برای اکران "آينه‌های روبه‌رو" با انتشار يادداشتی گفته بود: "وقتی بعد از ۲۶ سال فعاليت در عرصه تهيه‌کنندگی، جهت تمديد مجوز فعاليت دفترم ملزم می‌شوم به حراست ارشاد مراجعه کنم. من عطای چنين مجوزی را تا سامان يافتن چنين اوضاعی به عطای آن می‌بخشم. چگونه مطمئن باشم که پروانه نمايش صادره برای «آينه های روبه‌رو» با همه موفقيتش در اخذ جايزه از جشنواره‌های داخلی و خارجی و دريافت مجوزهای لازم برای نمايش در ايران و خارج، دچار مشکلاتی چون بازبينی مجدد و تبعات احتمالی آن نشود؟"

 

در مهرماه سال جاری نيز اين فيلم که قرار بود نخستين نمايش عمومی خود را در قم آغاز کند به دستور مسئولان اداره ارشاد استان قم در سينماهای اين شهر به نمايش درنيامد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما