خانه | خبر | اخبارایران

تحويل نيروگاه بوشهر به ايران دوباره عقب افتاد

سه شنبه, 1391-08-09 11:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روسيه که پيشتر گفته بود نيروگاه بوشهر را تا اواخر دسامبر سال جاری ميلادی (اواسط دی ۱۳۹۱) به ايران تحويل خواهد، اکنون می‌گويد اين زمان را سه ماه عقب انداخته است.

 

بهره‌برداری از نيروگاه بوشهر در سال‌های گذشته چندين بار مطرح شده اما هر بار به تعويق افتاده است.
به گزارش ريا نووستی، ولاديمير پاولوف، معاون رئيس اداره ساخت نيروگاه اتمی در ايران و ترکيه گفت: "واحد اول نيروگاه اتمی بوشهر در اواخر ماه مارس سال ۲۰۱۳ ميلادی (فروردين ۱۳۹۲) به ايران تحويل داده می‌شود."

 

پيشتر ايگور مزنين، رئيس اداره ساخت نيروگاه اتمی در ايران وابسته به شرکت اتم اکسپورت گفته بود اين نيروگاه در اواخر ماه دسامبر به ايران تحويل داده می‌شود.

 

پاولوف با اشاره به اينکه نيروگاه اتمی بوشهر در ساختمان‌های احداث‌شده توسط شرکت آلمانی و با استفاده از تجهيزات روسيه ساخته می‌شود، گفت: "به اين دليل ما مجبور شده‌ايم آزمايش‌ها و بازرسی‌های بيشتری در اين نيروگاه انجام دهيم."

 

ولاديمير پاولوف با اشاره به اينکه نيروگاه اتمی بوشهر در ساختمان‌های احداث‌شده توسط شرکت آلمانی و با استفاده از تجهيزات روسيه ساخته می‌شود، گفت: به اين دليل ما مجبور شده‌ايم آزمايش‌ها و بازرسی‌های بيشتری در اين نيروگاه انجام دهيم.

نيروگاه بوشهر نخستين نيروگاه اتمی ايران است که از ۳۵ سال پيش ساخت آن آغاز شده اما هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است. ايران می‌گويد هدفش از راه‌اندازی نيروگاه بوشهر توليد برق است.

 

عمليات احداث اين نيروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرين پادشاه ايران طی قراردادی با کشور آلمان توسط شرکت زيمنس آغاز شد. اما در زمان جنگ ايران و عراق در دهه ۶۰ خورشيدی، آلمان از ادامه همکاری در اين پروژه انصراف داد.

 

با انصراف آلمان، روسيه از ۱۵ سال پيش کار احداث نيروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی اين نيروگاه چندين بار به تعويق افتاده است.

 

حجم کل قرارداد ساخت اين نيروگاه توسط روسيه حدود يک ميليارد دلار برآورد شده است.

 

با تعویق‌های پی در پی راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، محمدحسن غفوری‌فرد، رئيس کميته بررسی علل تأخير نيروگاه اتمی بوشهر در مجلس هشتم ايران، روز دوم ارديبهشت‌ماه سال گذشته گفته بود ساخت يک نيروگاه از صفر، سريع‌تر و کم‌هزينه‌تر از اتمام نيروگاه بوشهر است.

 

وی علت تأخير در راه‌اندازی نيروگاه بوشهر را "سناريو"ی تحويل اين نيروگاه دانست که هر سال تکرار می‌شود.

 

حسين نجابت يکی از نمايندگان مجلس ایران نيز سال گذشته گفت روسيه در راه‌اندازی نيروگاه اتمی بوشهر "رو راست نبوده" و پس از افتتاح کامل اين نيروگاه "بايد برای هميشه با حضور روس‌ها در طرح‌های اتمی ايران خداحافظی کرد."

 

وی از روسيه به‌عنوان کشور "سست پيمان" نام برده بود که "بدقولی‌هايش" در راه‌اندازی نيروگاه بوشهر "خاطره تلخی شده است."

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خاک بر سرت ای نیروگاه بی عرضه کنن ..بازم عقب افتادی ...آخر چرا عقب افتادی..نگفتمت یه قدری تندتر بدوئی ..میگی کفش ورزشی نداری مجبوری با گیوه بدوئی...نیروگاه تنبل چرت نزن دیگه به تکونی بده اون هیکل سی و چندسالت روبده ..مگه روس ها میلیاردها میلیاردها دلار از حکومت اسلام زده ها اشغالگر ایران نگرفتن که برات کفش ورزشی بخرن و یادت بدن که چطوری میتونی بدوئی!!.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما