خانه | خبر | اخبارایران

اعتراضات دانشجويی به تفکيک جنسيتی

چهارشنبه, 1391-08-03 15:14
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در چند روز اخير اعتراضات دانشجويی به طرح تفکيک جنسيتی در دو دانشگاه ايران صورت رفته است.

 

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران به نقل از یک منبع محلی گزارش داد صدها تن از دانشجویان دانشگاه پیام نور شهر مریوان در استان کردستان روز گذشته، سه‌شنبه دوم آبان‌ماه در ادامه اعتراض به تفکیک جنسيتی کلاس‌های بعضی از درس‌های عمومی، طوماری را امضا کردند.

 

حراست دانشگاه پیام نور از ابتدای سال تحصیلی جدید برای تعدادی از دروس عمومی از جمله فارسی عمومی و زبان خارجی این دانشگاه اقدام به تفکیک دانشجویان دختر و پسر کرده و از آغاز سال تحصیلی این کلاس‌ها به‌شکل مجزا برگزار می‌شود.

 

در طومار اعتراضی دانشجويان تک‌جنسیتی کردن کلاس‌ها بی‌احترامی به شخصیت دانشجویان عنوان شده و از مسئولان دانشگاه خواسته شده است که روند تک‌جنسیتی کردن کلاس‌های را متوقف کنند.

 

جمعی از دانشجويان دانشگاه شيراز روز شنبه گذشته (۲۹ مهرماه) با حضور در پرديس مرکزی اين دانشگاه به تفکيک جنسيتی درهای ورودی دانشگاه اعتراض کرده‌اند

بنا به اين گزارش از روز دوشنبه يکم آبان‌ماه جاری دانشجویان این دانشگاه در راستای اعتراض به طرح تفکيک جنسيتی، به‌صورت گروهی به کلاس‌ها وارد شده و اعتراض خود را به این سیاست اعلام کردند.

 

در این حرکت اعتراضی تعدادی از دانشجویان پسر در کلاس دانشجویان دختر و تعدادی از دانشجویان دختر در کلاس‌های مجزای پسران شرکت کرده‌اند.

 

آنها همچنين اعلام کرده‌اند که در روزهای آينده نیز به اعتراضات خود در این دانشگاه ادامه خواهند داد.
دانشگاه پیام نور مریوان حدود ۳۴ رشته دانشگاهی و نزدیک به دو هزار دانشجو دارد که اکثریت آنان بومی و اهل شهرستان مریوان هستند.

 

همچنين تارنمای دانشجونيوز، امروز، چهارشنبه سوم آبان‌ماه گزارش داده است که جمعی از دانشجويان دانشگاه شيراز روز شنبه گذشته (۲۹ مهرماه) با حضور در پرديس مرکزی اين دانشگاه به تفکيک جنسيتی درهای ورودی دانشگاه اعتراض کرده‌اند.

 

بنا به اين گزارش "حفاظت فيزيکی دانشگاه شيراز" در اطلاعيه‌ای اعلام کرده که به دليل حفظ امنيت دانشجويان، از سال تحصيلی جديد درهای ورودی دانشگاه برای دانشجويان دختر و پسر از هم جدا شده است.

 

به‌گفته يکی از دانشجويان اين دانشگاه، "حفاظت فيزيکی دانشگاه" ظاهرا نام جديد حراست دانشگاه شيراز است.

 

پيش‌ از اين در اتوبوس‌های داخلی دانشگاه شيراز نيز طرح تفکيک جنسيتی اجرا شده بود.

 

دانشگاه شيراز در سال‌های گذشته شاهد اعتراض دانشجويان به حاکم شدن فضای امنيتی در دانشگاه بوده است و بسياری از فعالان دانشجويی اين دانشگاه بازداشت و يا ممنوع از ادامه تحصيل شده‌اند.

 

جداسازی درهای ورودی و نصب دوربين‌های امنيتی در سال تحصيلی جديد در دانشگاه‌های ديگر کشور از جمله در دانشگاه آزاد کرج و دانشگاه علوم اقتصادی نيز به اجرا در آمده است.

 

اسلامی کردن دانشگاه‌های ايران يکی از دغدغه‌های اصلی وزارت علوم ايران است که هم در تغييرات بنيادين در درس‌های علوم انسانی، هم در برکناری استادان دانشگاه‌ها و هم در جداسازی دختران و پسران در محيط دانشگاهی خود را نشان می‌دهد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما