خانه | خبر | اخبارایران

احضار روزنامه‌نگار به دلیل مخالفت با ساخت موزه دفاع مقدس در جنگل ناهارخوران

سه شنبه, 1391-07-25 09:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

الهه موسوی، سردبير هفته‌نامه سليم گرگان که از منتقدان ساخت موزه "دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران است به دادگاه احضار شد.

 

به گزارش تارنمای کلمه، الهه موسوی در ماه‌های گذشته به انتقاد از تخريب جنگل و قطع درختان در منطقه جنگلی ناهارخوران گرگان برای ساخت موزه  پرداخته بود.

 

به گفته کلمه اين انتقادات، حساسيت نهادهای مسئول پروژه ساخت موزه را که وابسته به سپاه هستند، برانگيخته و "آن‌ها را به اعمال نفوذ قضايی وا داشته است." اتهام اين روزنامه‌نگار اعلام نشده است.

 

مدتی است در جنگل ناهارخوران که در شهر گرگان، مرکز استان گلستان قرار دارد عمليات تخريب جنگل به‌منظور ساخت موزه "دفاع مقدس" مربوط به جنگ هشت ساله ايران و عراق، در مساحتی بيش از هفت هزار متر توسط بنياد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس صورت می‌گيرد.

 

اين ساخت‌وساز با اعتراض دوستداران محيط زيست و شورای شهر گرگان روبه‌رو شده است. دو هفته پيش عباس پوريانی، دادستان گلستان، مخالفان ساخت موزه "دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران را به "بی‌اطلاعی و ارائه نظرات غيرکارشناسی" متهم و تهديد کرد با انتشار اخبار "کذب" درباره اين موزه برخورد می‌شود.

 

در يکی از تندترين اظهارنظرها، ملکش معاون فرهنگی بنياد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان اعلام کرد مخالفت‌ها با احداث موزه "دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران از سوی "اراذل و اوباش" بوده است که "امنيت‌شان به‌هم خورده است."

به گفته دادستان گلستان "همه مراحل برای موافقت اصولی از سازمانها و اداره‌های متولی اخذ شده و روند اجرای اين طرح کاملاً قانونی است و با نظارتی که از سوی دادستانی صورت گرفته، سعی شده است تا درختی قطع نشود و يا کمترين درخت مورد آسيب واقع شود."

 

دادستان گلستان در حالی بر "قانونی بودن" ساخت‌وساز در جنگل ناهارخوران تأکيد کرده که چند روز پيش علی‌محمد شاعری، قائم‌مقام سازمان محيط زيست ايران، ساخت موزه "دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران استان گلستان را "اقدامی اشتباه و غير قابل جبران" ناميد.

 

ه گفته  شاعری "مسئولان سازمان جنگل‌ها و منابع طبيعی استان گلستان بايد جلوی هر گونه اقدام غيراصولی را بگيرند، چرا که جنگل ناهارخوران جزو اراضی ملی است و هيچ ارگانی حق تخريب آن را ندارد."

 

ين مقام سازمان محيط زيست گفته است: "جنگل ناهارخوران به هيچ عنوان نبايد تخريب شود و برای احداث بناهايی که در استان ايجاد می‌شود می‌توان از اراضی ديگر بهره برد و اگر جنگلی مانند جنگل ناهارخوران تخريب شود ديگر جايگزينی نخواهد داشت."

 

 کمال‌الدين پيرمؤذن، نماينده مجلس ايران نيز از سازمان حفاظت محيط زيست اين کشور خواست تا از ساخت "موزه دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران استان گلستان جلوگيری کند.

 

همچنين در يکی از تندترين اظهارنظرها، ملکش معاون فرهنگی بنياد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان اعلام کرد مخالفت‌ها با احداث موزه "دفاع مقدس" در جنگل ناهارخوران از سوی "اراذل و اوباش" بوده است که "امنيت‌شان به‌هم خورده است".

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما