خانه | خبر | اخبارایران

زلزله‌زدگان آذربایجان زیر ضرب سرما

دوشنبه, 1391-07-24 20:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با فرارسیدن فصل سرما و در حالی که دمای هوا در برخی مناطق ایران به زیر صفر رسیده است، زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی ایران هنوز سرپناه مناسب ندارند.

 

به گزارش وب‌سایت "کلمه"، خانه‌های زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی هنوز ساماندهی نشده‌اند و حتی از ورود کانکس به اندازه کافی به این منطقه "خبری" نیست. مردم منطقه می‌گویند مشکل ما فقط خانه و سرما است.

 

بر اساس این گزارش، بیشتر مردم این مناطق همچنان در چادر‌ها زندگی می‌کنند و بارش باران موجب آبگرفتگی چادرهای زلزله‌زدگان شهر و روستاهای ورزقان شده است.

 

این در حالی است که محرم فروغی، فرماندار ورزقان اعلام کرده است که تا پایان هفته جاری، ۷۰۰ دستگاه کانکس در محل خانه‌های زلزله‌زدگان این شهر نصب خواهد شد.

 

بیشتر مردم این مناطق همچنان در چادر‌ها زندگی می‌کنند و بارش باران موجب آبگرفتگی چادرهای زلزله‌زدگان شهر و روستاهای ورزقان شده است.

او تاکید کرده است: "بر اساس تصمیم گرفته شده، کانکس به افرادی که خانه‌هایشان نیاز به تعمیرات دارد، اما از تعمیر آن خودداری می‌کنند تعلق نمی‌گیرد و آن‌ها باید واحدهای خود را با تسهیلاتی که به حسابشان ریخته شده بازسازی کنند." بسیاری از مردم منطقه اما از این حمایت مالی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

 

فرماندار ورزقان چندی پیش نیز اعلام کرده بود: "با مساعدت وزیر راه و شهرسازی، اعطای تسهیلاتی که منوط به آواربرداری و آمادگی برای فونداسیون بود لغو و مبلغ شش میلیون قبل از شروع کار به حساب مردم زلزله زده ریخته شده است."

 

وی در خصوص آخرین وضعیت بازسازی شهر ورزقان گفته بود: "تاکنون تنها ۶۰پروانه ساخت از سوی شهرداری برای متقاضیان صادر شده و این در حالی است که تسهیلات بانکی و کمک بلاعوض دولت به حساب۷۰۰ خانوار ریخته شده است."

 

یکی از مردم این مناطق اما به خبرنگار وب‌سایت کلمه گفته است: "به برخی از مردم مبلغ یک میلیون معیشتی آن هم مشروط به اینکه خانه آن‌ها کاملا تخریب شده باشد و زمین مسطح باشد پرداخت کردند، ولی به خود من هم که در همین دسته بودم پولی پرداخت نشده است."

 

کمبود کارگر و بنا

 

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل ازسخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، تا به امروز تنها ٣٠ کانکس برای اسکان موقت زلزله‌زدگان در حال نصب است، اما آن‌ها تکمیل نشده و در و پنجره ندارند و از دیگر سو، برخی از اهالی مناطق زلزله زده مجموع خانه‌های در حال تکمیل را حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ واحد اعلام می‌کنند.

 

گفته می‌شود کارگران و بنا‌ها به دلیل دستمزد کم، کار در مناطق زلزله‌زده را نیمه تمام‌‌ رها می‌کنند و می‌روند. یکی از فعالان اجتماعی در گفت‌وگو با زمانه می‌گوید: "به دلیل مشکل یاد شده شاید لازم است مردم منطقه زلزله‌زده نیز برای بازسازی خانه‌ها کمک کنند، اما همراهی در حد لازم نیست."

گفته می‌شود کارگران و بنا‌ها به دلیل دستمزد کم، کار در مناطق زلزله‌زده را نیمه تمام‌‌ رها می‌کنند و می‌روند. یکی از فعالان اجتماعی در گفت‌وگو با زمانه می‌گوید: "به دلیل مشکل یاد شده شاید لازم است مردم منطقه زلزله‌زده نیز برای بازسازی خانه‌ها کمک کنند، اما همراهی در حد لازم نیست. مصالح لازم در منطقه موجود هست، اما با کمبود شدید کارگر روبه‌رو هستیم و مردم منطقه هم همراهی لازم را در ساخت خانه‌هایشان ندارند."

 

عباس فلاحی باباجانی، نماینده اهر و هریس، کلید حل مشکلات مناطق زلزله‌زده را وجود مصالح، کارگر و بنا عنوان می‌کند: ‌"برای خاتمه دادن به مشکلات مناطق زلزله‌زده دو پیشنهاد به مسئولان دادیم که یکی آوردن مصالح و دیگری آوردن کارگر و بنا به این مناطق بود."

 

به گفته این عضو کمیسیون عمران مجلس اگر تعداد گروه‌های پیمانکاری در مناطق زلزله‌زده را افزایش ندهیم، با آمدن فصل سرما، مشکلات عمده‌ای به وجود می‌آید.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما