خانه | خبر | اخبارایران

آمادگی ايران برای مذاکره درباره توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم

شنبه, 1391-07-22 16:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مقامات ایرانی در رابطه با مناقشه هسته‌ای این کشور تغيير لحن داده و از احتمال توقف غنی‌سازی اورانیوم در ازای تأمین سوخت لازم برای راکتور تحقیقاتی ایران سخن گفته‌اند.

 

به گزارش رويترز، رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران که برای حضور در اجلاس رسانه‌ای اوراسيا به قزاقستان سفر کرده است، روز گذشته ۱۲ اکتبر، (۲۱ مهر) گفت: "اگر تضمينی داده شود که سوخت ۲۰ درصد غنی‌شده برای راکتور تحقيقاتی تهران تأمين خواهد شد، مقامات ما آماده صحبت درباره غنی‌سازی ۲۰ درصدی خواهند بود."

 

اقتصاد جمهوری اسلامی ايران از تحريم‌های شديد غرب عليه اين کشور ضربه خورده است به طوری که ريال ايران تنها در يک سال گذشته دو سوم ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

 

در همين حال صحبت‌ها درباره حمله احتمالی اسرائيل به تأسيسات هسته‌ای ايران نيز افزايش می‌يابد.

 

اوايل اين هفته علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران به نشريه آلمانی اشپيگل گفت: "اگر حق ما برای غنی‌سازی به‌رسميت شناخته شود، ما آماده‌ايم که پيشنهاد معاوضه بدهيم. ما داوطلبانه ابعاد برنامه غنی‌سازی را محدود خواهيم کرد، اما در برابر بايد به ما تضمين داده شود که سوخت مناسب از خارج کشور تأمين خواهد شد."

 

علی‌اکبر صالحی به اشپيگل گفت: ما داوطلبانه ابعاد برنامه غنی‌سازی را محدود خواهيم کرد، اما در برابر بايد به ما تضمين داده شود که سوخت مناسب از خارج کشور تأمين خواهد شد

ايران همواره تأکيد می‌کند که غنی‌سازی اورانيوم جزو حقوق اين کشور است و  اين که پيش از توقف فعاليت‌های هسته‌ای آن بايد تحريم‌های اقتصادی عليه ايران لغو شود.

 

در همين راستا مهمان‌پرست نيز در قزاقستان اظهار داشت، ايران آمادگی دارد برای رفع نگرانی غرب، از خود انعطاف نشان دهد، اما در قبال آن غرب هم بايد اقداماتی انجام دهد.

 

قدرت‌های غربی از ايران می‌خواهند غنی سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را متوقف سازد و سايت زيرزمينی فردو را تعطيل کند.

 

آنها همچنين خواهان انتقال اورانيوم غنی‌شده در ايران از اين کشور هستند، اما هنوز نشانه‌ای از آمادگی ايران برای پذيرش تمام اين شروط به چشم نمی‌خورد.

 

بر اساس آخرين گزارش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی که در ماه اوت منتشر شد، ايران بالغ بر ۹۰ کيلوگرم ذخيره اورانيوم ۲۰ درصد غنی‌شده دارد.

 

کارشناسان می‌گويند برای ساخت يک سلاح هسته‌ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ کيلوگرم اورانيوم غنی شده لازم است.

 

ايران همواره می‌گويد که برنامه هسته‌ای آن اهدافی صلح‌آميز دارد. 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

گمام نمیرود که غربی ها این حر رامین خان را باور کنند. حتی اگر ایران به پای میز مذاکره هم برود و غنی سازی را متوقف کند بازهم این شک باقی می ماند که عملیات مخفیانه غنی سازی در جایی ادامه خواهد یافت. به علاوه از کجا میشود این حرف ایران را راست ازمایی کرد؟ دومتی که این همه دروغ به خورد مردم خودش میدهد و فقیه را از ارکان باور و اعتقاد خود میداند ایا میتوان به ان اعتماد کرد.

از جنبه دیگر ماجرا باید اذعان کرد که نگرانی غربی ها در تولید بمب اتم توسط ایران انقدرها هم بزرگ نیست که نگرانی موجود در زمینه تولید بمب های کثیف و به تعداد فراوان بدون نیاز به ازمایش.

به همین دلیل اخری هم هست که تاکنون غربی ها به هیچ راهکاری که ایران یا خودشان ارایه داده اند راضی نشده اند و در واقع رزیم ایران با این حرکت به سوی اتمی کردن کشور خودش را کیش و مات کرده است. دیگر دنیا به نقطه ای رسیده است یا دارد به ان نقطه ای نزدیک میشود که تغییر رزیم در ایران بیشتر به صلاح است تا ادامه همین وضع کجدار و مریز کنونی. به احتمال فراوان این راهکار ایران هم مردود شناخته خواهد شد و در بهار آینده بهار پارسی به ایران خواهد امد. انوقت میبینیم مردمی که تا دیروز "-ما همه سرباز تو ایم خمینی-گویان سینه میزدند به خیابان میریزند و شعار شان در جهت دیگری خواهد بود.

به هر حال غرب هرگز به ایران اجازه فعالیت های اتمی نخواهد داد و حرف ایران را و حتی نوشته ایران را باور نخواهد کرد.

مثل فتوا ميباشد ؟ !

باز مذاکره ؟! فکر ميکنند دنيا احق است ؟ مشغول آزمايش انفجار کلاهک هستند و ..؟ .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما