خانه | خبر | اخبارایران

ورود گارد ویژه حفاظت به بند ۳۵۰ زندان اوین

جمعه, 1391-07-21 13:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

منابع خبری مخالف دولت در ایران از ورود ناگهانی نیروهای گارد ویژه حفاظت زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان و تفتیش بدنی و وسایل شخصی زندانیان سیاسی مستقر در این بند خبر داده‌اند.

 

تارنمای "کلمه"، از رسانه‌های نزدیک به میرحسین موسوی از چهره‌های شاخص مخالف دولت، گزارش داده است که بعد از ظهر روز سiشنبه ۱۸ مهرماه ۹۱ مأموران گارد ویژه حفاظت زندان اوین به داخل بند ۳۵۰  این زندان یورش برده و ضمن تفتیش بدنی زندانیان این بند، با انتقال آن‌ها به محوطه خارج از بند، وسایل شخصی این زندانیان را مورد بازرسی قرار دادند.

 

بنا بر این گزارش هم‌زمان با آغاز عملیات بازرسی نیروهای گارد ویژه، زندانیان بند ۳۵۰ در اقدامی هماهنگ به سردادن شعارهایی علیه دولت و در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو تن از رهبران جنبش سبز و همچنین خواندن سرودهایی مانند "ای ایران" و "سر اومد زمستون" پرداختند.

 

در خردادماه گذشته نیز پس از ممانعت مأموران زندان اوین از برگزاری مراسم نخستین سالگرد درگذشت هدی صابر، زندانی سیاسی، درگيری نسبی ميان زندانيان با نيروهای گارد ويژه زندان اوين به‌وجود آمد.

 

 

زندانيان سياسی بند ۳۵۰ نیز در واکنش به این برخوردها به جای شرکت در مراسم آمارگیری صبحگاهی، در چند روز متوالی با حضور در محوطه هواخوری بند ۳۵۰ زندان اوين، به خواندن سرودهايی چون "يار دبستانی من" و "ای ايران" و سر دادن شعارهايی که در ايام اعتراضات خيابانی جنبش سبز از سوی مردم سر داده شد می‌پرداختند.

 

طی ماه‌های گذشته اخبار بسیاری درباره بدرفتاری مسئولان و مأموران زندان اوین با زندانیان سیاسی از سوی خانواده‌های زندانیان و رسانه‌های مخالف حکومت منتشر شده است.

 

در ۲۸ تیرماه گذشته جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت تعویض مدیریت و مسئولان زندان اوین به تشدید بدرفتاری‌ها با زندانیان اعتراض کردند

بدرفتاری با زندانیان سیاسی در زندان اوین پس از آن شدت یافت که در تیرماه گذشته علی‌اشرف رشیدی، رئیس سازمان زندان‌های کرمانشاه جهت تصدی ریاست زندان اوین به تهران منتقل شد.

 

پیش از این گزارش‌های متعددی از بدرفتاری مسئولان زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با زندانیان از سوی منابع حقوق بشری منتشر شده بود.

 

علی‌اشرف رشیدی سال گذشته، حضور نیروی انتظامی و یگان ویژه در زندان را نشانه "زندانبانی اسلامی" دانسته و گفته بود: "حضور مقتدرانه یگان حفاظت در زندان‌ها هیچ منافاتی با امور اصلاحی و تربیتی ندارد و پرسنل انتظامی، خود زمینه‌ساز و مروج امور اصلاحی و پیشگیرانه هستند."

 

بنا بر گزارش تارنمای کلمه پس از روی کار آمدن رشیدی در زندان اوین فردی به نام "تاراسی" که خود را مأمور حفاظت اطلاعات اوین معرفی می‌کند همراه با فرد دیگری به نام "قبادی" که مسئوليت حفاظت زندان اوین را برعهده دارد با مراجعات مکرر و خارج از رویه به بند ۳۵۰، مشکلاتی را برای این زندانیان ایجاد کرده و سعی در اعمال فشار و تهدید آنها و اعمال محدودیت‌های مضاعف دارند.

 

در ۲۸ تیرماه گذشته جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت تعویض مدیریت و مسئولان زندان اوین به تشدید بدرفتاری‌ها با زندانیان اعتراض کردند.

 

این خانواده‌ها به مسئولان جدید زندان اوین هشدار دادند تا دست‌کم حقوق قانونی زندانی را در مورد زندانیان اعمال کنند، در غیر این صورت آماده پرداخت هزینه‌های بعدی این بی‌توجهی باشند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما