خانه | خبر | اخبارایران

اتحاديه اروپا واردات گاز ايران را ممنوع می‌کند

جمعه, 1391-07-14 13:05
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اتحاديه اروپا طرح تحريم واردات گاز ايران به کشورهای عضو اين اتحاديه را به‌منظور بازداشتن اين کشور از ادامه برنامه هسته‌ای آن، بررسی می‌کند.

 

خبرگزاری رويترز در گزارشی اختصاصی نوشت، ديپلمات‌های اتحاديه اروپا هم‌اکنون در حال آماده‌سازی طرح تحريم‌های جديد عليه ايران هستند و اين طرح قرار است در نشست آتی وزرای امور خارجه کشورهای عضو اين اتحاديه که روز ۱۵ اکتبر در لوکزامبورگ برگزار می‌شود، به‌صورت رسمی تصويب شود.

 

بر اساس اين گزارش، ديپلمات‌های اروپايی چهارشنبه شب به توافق اوليه‌ای درباره ممنوعيت واردات گاز ايران به کشورهای اتحاديه اروپا دست يافتند، اما طرح جديد تحريم‌ها دامنه‌ای گسترده‌تر خواهد داشت و بخش‌های مختلف انرژی و اقتصاد ايران را دربرمی‌گيرد.

 

يکی از اين ديپلمات‌ها که نخواست نام او منتشر شود، گفت: "در رابطه با گاز توافق حاصل شده است."

 

يکی ديگر از ديپلمات‌ها نيز گفت: "قدرت‌های بزرگی که از اين طرح حمايت می‌کنند، آلمان، بريتانيا و فرانسه هستند."

مقدار گاز صادراتی ايران به اروپا چندان قابل توجه نيست و از اين نظر تحريم آن بيشتر جنبه‌ای نمادين پيدا می‌کند

اتحاديه اروپا و ايالات متحده کماکان درصدد يافتن راه‌های جديدی برای فشار بر تهران به‌منظور توقف برنامه هسته‌ای ايران هستند. تهران اين ادعا را که برنامه هسته‌ای آن اهدافی نظامی دارد، رد می‌کند.

 

اتحاديه اروپا امسال واردات نفت از ايران را تحريم کرد. اين اتحاديه اگرچه سرمايه‌گذاری در حوزه گاز ايران را نيز ممنوع ساخته بود، اما اين ممنوعيت هيچ گاه شامل واردات گاز ايران نبوده است.

 

مقدار گاز صادراتی ايران به اروپا چندان قابل توجه نيست و از اين نظر تحريم آن بيشتر جنبه‌ای نمادين پيدا می‌کند.

 

ديپلمات‌های اروپايی گفتند، گاز ايران از طريق ترکيه به اروپا انتقال می‌يابد که در آنجا ابتدا با گاز صادراتی آذربايجان ترکيب می‌شود.

 

به گفته آنان، يونان و بلغارستان دو کشور عضو اتحاديه اروپا هستند که از مسير ترکيه گاز مورد نياز خود را تأمين می‌کنند و از اين رو بايد درباره تأثير تحريم واردات گاز ايران بر اين دو کشور بحث کرد و به تصميم رسيد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

معلوم نشد که ایا ترکیه هم که خودرا سعی میکند عضو اتحادیه اروپا جابزند در این تحریم های اخیر شرکت خواهد کرد یا اینکه این تحریم ها همان جنگ زرگری است تا قیمت گاز را بالاببرند!؟ ترکیه مهمترین و بزرگترین وارد کننده سمت غربی ایران است و اینکه نامی از ترکیه اورده نشده است تعجب برانگیز است. این موضوع بخصوص اهمیت پیدا میکند که ارتش ترکیه این روزها دارد به حاک سوریه حمله میکند که خود میتواند به یک جنگ وسیعتر که ایران هم در ان کشیده خواهد شد تیدیل شود. تصور اینکه ایران حامی و متحد سوریه بنشیند و بگذارد حکومت سوریه توسط ترکیه سرنگون شود خیلی بعید است و شاید هم ایران از گاز به عنوان یک سلاح تنبیهی علیه ترکیه استفاده کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما