خانه | خبر | اخبارایران

ايران به بازرسی هواپيمای خود در عراق اعتراض کرد

چهارشنبه, 1391-07-12 19:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سفير ايران در عراق اقدام دولت عراق در بازرسی از هواپيمای ايرانی عازم به سوريه را "خلاف عرف و توافق‌های سازمان‌های هواپيمايی دو کشور" دانست و اظهار اميدواری کرد که اين رفتار "تکرار نشود".

 

عراق روز گذشته، ۱۱ مهر (دو اکتبر) يک هواپيمای ايرانی را که از مسير اين کشور عازم سوريه بود، متوقف و بازرسی کرد. اين اقدام دولت عراق واکنشی به فشارهای ايالات متحده آمريکا تفسير می‌شود که ايران را متهم به ارسال سلاح به سوريه از مسير هوايی عراق می‌کند.

 

حسن دانايی‌فر امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) با اشاره به اتهام ارسال سلاح به سوريه توسط ايران از مسير هوايی عراق گفت: "حدود دو ماه است که مباحثی در اين‌باره از جانب آمريکايی‌ها و برخی منابع ديگر مطرح می‌شود. مسئولان عراقی عنوان کردند که اگر مدرکی در اين‌باره داريد ارائه دهيد اما آنها بدون ارائه هيچ مدرکی بر بازرسی هواپيماهای ايرانی که از آسمان عراق عبور می‌کنند و به سمت سوريه می‌روند اصرار داشتند."

 

اين نخستين بار بود که عراق تحت تأثير فشارهای ايالات متحده يک هواپيمای ايرانی را در راه سوريه متوقف و بازرسی کرد، اما به گفته مقامات عراق از آنجا که هيچ سلاحی در اين هواپيما يافت نشد، در نهايت هواپيما اجازه پيدا کرد که به پرواز خود ادامه دهد.

 

ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا: ما ارزيابی بسيار مثبتی از اين اقدام عراق مبنی بر بازرسی محموله‌های عازم به سوريه از آسمان اين کشور داريم

بر اساس گزارش‌ها، اين هواپيما متعلق به شرکت دولتی ايران‌اير بود که پس از چند ساعت توقف در فرودگاه بغداد، پرواز را از سر گرفت.

 

دانايی‌فر گفت: "نماينده ايران‌اير روز سه‌شنبه با ما تماس گرفت و اين مسئله را به ما اطلاع داد. ما اين موضوع را پيگيری کرديم و پس از بررسی‌ها و انجام بازرسی از سوی عراق، موضوع خاتمه يافت و هواپيما به مسير خود ادامه داد."

 

سفير ايران در عراق همچنين گفت: "اين اقدام عراق خلاف توافقی است که ميان سازمان‌های هواپيمايی دو کشور است و اين مسئله حق عمل متقابل را برای ما محفوظ نگه می‌دارد. هر چند ما تمايل نداريم وارد چنين فضاهايی شويم و اميدواريم اين مسئله ديگر تکرار نشود."

 

از سوی ديگر خبرگزاری فرانسه نوشت ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه ايالات متحده اقدام دولت عراق در بازرسی از هواپيمای ايرانی را ستايش کرده است.

 

نولاند گفت: "ما ارزيابی بسيار مثبتی از اين اقدام عراق مبنی بر بازرسی محموله‌های عازم به سوريه از آسمان اين کشور داريم."

 

او افزود: "اميدواريم اين نوع محموله‌ها به‌طور منظم مورد بازرسی قرار گيرند تا مانعی برای ارسال سلاح به سوريه از آسمان عراق ايجاد شود."

 

ايران همواره اتهام ارسال سلاح به سوريه را رد می‌کند و می‌گويد هواپيماهای باربری اين کشور حامل کمک‌های بشردوستانه  به مردم سوريه هستند. 

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چرا هرماهه 80 ميليون دلار برق مجاني بعراق ميدهند و پرواز مستقيم بين تهران و دمشق هروزه ميليونها دلار اسلحه براي کشتار مردم بجان آمده سوريه ميفرستند؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما