خانه | خبر | اخبارایران

سازمان ملل خواستار آزادی فعالان سياسی و روزنامه‌نگاران ايرانی شد

چهارشنبه, 1391-07-12 15:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری فعالان سياسی و روزنامه‌نگاران برجسته ايرانی شد که به خاطر مواضع انتقادی خود دستگير شده‌اند.

 

به گزارش رويترز، روپرت کالويل، سخنگوی کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، دو اکتبر (۱۱ مهر) با اشاره به بازداشت يا ارعاب منتقدان در ايران، اين رفتار حاکميت را بخشی از برنامه‌ای آشکار برای کنترل منتقدان در آستانه انتخابات رياست جمهوری ايران ناميد.

 

او به‌طور مشخص از علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران و مدير خبرگزاری دولتی ايران که به اتهام توهين به رهبری به شش ماه زندان محکوم شده و پريسا حافظی، مدير دفتر خبرگزاری رويترز در ايران اشاره کرد که متهم به نشر اکاذيب است.

 

کالويل به خبرنگاران گفت: "اين به‌طور قطع يک نوع کنترل است. تنها در دو هفته اخير با خيلی از مخالفان برخورد شده است. به نظر می‌رسد که ارتباطی ميان اين وقايع سياسی و انتخابات پيش روی وجود دارد."

 

کالويل در ادامه گفت، او به‌طور خاص نگران محمدعلی دادخواه، وکيل حقوق بشر است که به اتهام "عضويت در انجمنی که خواهان براندازی حکومت است و عليه نظام تبليغ می‌کند" به ۹ سال حبس محکوم شده و از روز ۲۹ سپتامبر به زندان رفته است.

 

روپرت کالويل، سخنگوی کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل: تنها در دو هفته اخير با خيلی از مخالفان برخورد شده است. به نظر می‌رسد که ارتباطی ميان اين وقايع سياسی و انتخابات پيش روی وجود دارد

دادخواه که به همراه شيرين عبادی، برنده جايزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳، کانون مدافعان حقوق بشر را بنيان گذاشته‌ است وکالت بسياری از چهره‌های شاخص منتقد حکومت ايران را بر عهده داشته است.

 

کالويل در ادامه به بازداشت فائزه هاشمی و مهدی هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس‌جمهور سابق ايران اشاره کرد.

 

او همچنين با اشاره به محدوديت فعالان رسانه‌ای در ايران گفت: "ادامه بازداشت و به زندان انداختن فعالان حرفه‌ای رسانه‌ها و ارعاب مؤسسات مطبوعاتی عميقأ باعث نگرانی است به‌ويژه با در نظر گرفتن اين که ما اکنون وارد رقابت‌های انتخابات رياست جمهوری در سال ۲۰۱۳ می‌شويم."

 

کالويل در انتها گفت: "ما از حکومت ايران می‌خواهيم به سرعت همه کسانی را که به‌خاطر فعاليت‌های مسالمت‌آميز برای احيای حقوق ابتدايی خود دستگير شده‌اند، آزاد کند."

 

در روهای اخير روزنامه شرق که از نشريات منتقد دولت در ايران محسوب می‌شود به خاطر انتشار يک کاريکاتور توقيف شد. رسانه‌های محافظه‌کار در ايران اين کاريکاتور را توهين به رزمندگان ايرانی دانستند که هشت سال با سربازان عراق جنگيدند، اما هادی حيدری، کاريکاتوريست شرق و مهدی رحمانيان، مديرمسئول اين روزنامه چنين اتهامی را به شدت رد کردند.

 

همچنين در روز ۹ مهر دادگاه ايرانی به محکوميت پريسا حافظی، مدير دفتر خبرگزاری رويترز در ايران به اتهام نشر اکاذيب رأی داد.

 

فعاليت خبرگزاری انگليسی رويترز در ايران از نيمه فروردين ماه سال ۱۳۹۱ به دليل انتشار گزارش و درج تصوير زنان نينجاکار در يک باشگاه در شهر کرج، که اين خبرگزاری آن‌ها را "قاتل حرفه‌ای" خوانده بود، به حالت تعليق در آمد و دفتر اين خبرگزاری در تهران تعطيل شد.

 

رويترز در اين گزارش هدف از اين آموزش‌ها را "آمادگی زنان برای کشتن متجاوزان خارجی" اعلام کرده بود. با وجود اصلاح تيتر و محتوی گزارش مورد اشاره و اعلام خبر عذرخواهی رسمی خبرگزاری رويترز از سوی محمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، اما شماری از رزمی‎کاران ايرانی که تصاوير آن‌ها در گزارش رويترز منتشر شده بود از اين خبرگزاری شکايت کردند تا در نهايت دادگاه به محکوميت اين خبرگزاری و پريسا حافظی رأی داد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما