خانه | خبر | اخبارایران

تعطيلی بازار تهران، راهپيمايی اعتراضی بازاريان و بازداشت معترضان

چهارشنبه, 1391-07-12 19:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بازاريان تهران در اعتراض به بی‌ثباتی ارزی مغازه‌های خود را تعطيل کرده و تجمع و راهپيمايی کردند. نيروی انتظامی و نيروهای لباس‌شخصی با حمله به معترضان گروهی از آنان را دستگير کردند.

 

بنا به گزارش‌های منتشرشده، امروز چهارشنبه ۱۲ مهرماه، پس از چند روز نوسانات شديد بازار ارز در ايران و افزايش بی‌سابقه بهای ارز، بازاريان تهران در اعتراض به چنين وضعی مغازه‌های خود را بسته و در مبادی بازار مانند سبزه ميدان دست به تجمع زدند.

 

در روزهای اخير بهای ارز در بازار آزاد ايران رکورد تاريخی را به ثبت رساند و ارزش ريال در برابر دلار در طول تنها دو روز نزديک به ۳۰ درصد کاهش يافت. بدين ترتيب ارزش ريال در ماه‌های گذشته بيشتر از دو سوم کاهش يافت.

 

در يک هفته اخير قيمت دلار از ۲۲۰۰ تومان تا نزديک به ۴۰۰۰ تومان نوسان کرد و اين نوسانات شديد عملأ خريد و فروش کالا را غيرممکن کرده است.

 

يک شاهد عينی حاضر در بازار به تارنمای بازتاب گفت ساعت ۱۲ و ۳۰ دقيقه امروز خيابان اصلی بازار باز اما بازار تقريبأ بسته بود و حضور مشتريان و خود بازاريان در بيرون از مغازه‌ها باعث شلوغی شده بود.

 

سايت کلمه در گزارش‌های جديدتر خود از "حضور پرتعداد" گارد ضد شورش نيروی انتظامی نوشت و گفت گروهی دستگير شده‌اند در حالی که ايلنا به نقل از احمد کريمی اصفهانی، رئيس انجمن‌های اصناف و بازار نوشت: تعداد تجمع‌کنندگان به هيچ وجه زياد نبود و اقدام بازاريان جنبه اعتراضی ندارد

گفته می شود روز گذشته پيامک‌هايی به بازاريان رسيده که چهارشنبه بازار بزرگ تهران در اعتراض به تورم در اعتصاب بوده و تعطيل است.

 

بنا به اين گزارش بازاريان در تجمع خود از دادن شعار خودداری کرده و صرفأ اقدام به تجمع سکوت کرده‌اند.

 

اين در حالی است که تارنمای کلمه از تظاهرات بازاريان و سر دادن شعار توسط آنها نوشته است.

 

به گزارش کلمه، ساعتی پيش از ظهر امروز در خيابان‌های ناصر خسرو و اطراف بازار تهران، تعداد قابل توجهی از کسبه و بازاريان دست به تجمع و راهپيمايی زده‌اند.

 

راهپيمايی آنها در مسير خيابان‌های ناصرخسرو، ميدان امام خمينی و خيابان فردوسی ادامه يافته و معترضان در تمام اين مسيرها در حال شعار دادن بوده‌اند.

 

از جمله شعارهايی که سر داده شده، "محمود خائن آواره گردی…"، "محمود حياکن، سياستو رها کن"، "سوريه رو رها کن، فکری به حال ما کن" و… گزارش شده است.

 

کلمه در گزارش‌های جديدتر خود از "حضور پرتعداد"  گارد ضد شورش نيروی انتظامی در ميدان و خيابان فردوسی، نوشته و گفته است گروهی دستگير شده‌اند و پليس برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است. اين گزارش از حضور لباس‌شخصی‌ها و برخورد خشن آنها نيز نوشته است.

 

خبرگزاری مهر نيز ضمن اعلام اين‌که "حضور نيروهای انتظامی در همه مناطق مرکزی تهران چشمگير بود"، نوشت: " تجمعات پراکنده امروز تهران که در خيابان‌های فردوسی، چهارراه استانبول، منوچهری، ميدان امام خمينی ديده می‌شد منجر به بروز ترافيک نسبتأ سنگين در اين مناطق شد که مشکلاتی را برای عبور و مرور مردم ايجاد کرد."

 

گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که بعد از ظهر امروز پس از دستگيری‌ها جو امنيتی شديدی بر تهران حاکم بوده است

مهر افزود: "تعدادی از اخلالگران بازار و دو تبعه يکی از کشورهای اروپايی که با ظاهر توريست در ناآرامی‌های تهران مشغول جمع‌آوری اخبار بودند توسط نيروهای امنيتی بازداشت شدند."

 

در همين حال خبرگزاری کار ايران (ايلنا) به نقل از احمد کريمی اصفهانی، رئيس انجمن‌های اصناف و بازار نوشت: " اين مسائل اصلاً ارتباطی با بازار و بازاريان ندارد و بازاريان تهران تنها به دليل نگرانی‌های امنيتی که داشتند امروز مغازه‌های خود را باز نکردند و اين مسئله که گفته می‌شود اين اقدام آنان جنبه اعتراضی داشته صحت ندارد."

 

رئيس انجمن‌های اصناف و بازار گفت: "بازار از فردا فعاليت عادی خود را از سر می‌گيرد."

 

وی افزود: "تعداد تجمع‌کنندگان به هيچ وجه زياد نبود و مسئله به اين صورت شروع شد که از اول وقت امروز تجمعات کوچکی به تعداد انگشتان دست در بازار سلطانی تشکيل شد که به مرور کمی بيشتر شد اما اين افراد ربطی به بازار نداشتند و از خارج از بازار آمده بودند."

 

ايلنا نوشته است برخی تجمع‌کنندگان تنها علت تجمع را عدم ارائه ارز مورد نياز از سوی صرافان اعلام کردند.

 

همچنين خليل هلالی، رئيس پليس اماکن عمومی به خبرگزاری مهر گفت: "بازار تهران تعطيل نيست و پليس با صنوفی که برای اخلال مغازه‌های خود را تعطيل کرده‌اند بر اساس حکم قضائی برخورد می‌کند."

 

وی افزود: "هميشه جمعيت شناوری نيز در بازار حضور دارند. حضور چند نفر و تماشای اوضاع دليل بر تجمع و تعطيلی نيست و خبری تاکنون در خصوص تعطيلی بازار نداشته‌ايم."

 

گزارش‌های منتشرشده حاکی از آن است که بعد از ظهر امروز پس از دستگيری‌ها جو امنيتی شديدی بر تهران حاکم بوده است.

 

روز گذشته محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران در نشست رسانه‌ای خود گفت نوسانات بازار ارز به خاطر مشکلات اقتصادی نيست و آن را ناشی از "جنگ تبليغاتی و روانی عليه دولت" عنوان کرد.

 

محمود احمدی‌نژاد همچنين تورم جاری در ايران را نيز اقتصادی ندانست و گفت گرانی کالاها ناشی از افزايش قيمت ارز است.

 

رئيس‌جمهور ايران تأکيد کرد که مشکلات اقتصادی موجب نخواهد شد، ايران از موضع خود در مناقشه هسته‌ای عقب‌نشينی کند.

 

در دو روز اخير مقامات ايران بر "امنيتی بودن" مسئله گرانی ارز تأکيد کرده‌اند و مسئولان امنيتی از "برخورد شديد با اخلالگران بازار ارز" سخن می‌گويند.

 

روز گذشته محمدعلی پورمختار، رئيس کميسيون اصل ۹۰ مجلس ايران از دستگيری افرادی در ارتباط با نوسانات ارزی خبر داد و محمود احمدی‌نژاد نيز دستور برخورد با "اخلالگران بازار ارز" را صادر کرد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

بدون اغراق، شرایط امروز ایران رو بسیار بسیار حساس و در نقطه سرنوشت ساز و بی بازگشتی می بینم.جامعه امروز میهنمان به سان انبار باروتی است که هر لحظه امکان انفجار عظیم و گسترده آن می رود.

محمود کیست؟ خامنه ای همه کاره کشور و نظام است. اوست که احمدی نژاد را با آنهمه خسارتهای سنگین به ملت وکشور تحمیل کرد. مگر از اول هم معلوم نبود که کار به اینجا کشیده میشود؟ هر چه گفتند وهشدار دادند خامنه ای زیر بار نرفت و گفت شما بصیرت ندارید. او بود که احمدی نژاد را آورد و کار را به اینجا کشاند. موضوع احمدی نژاد نیست. تمرکز قدرت در دست یک نفر این همه بدبختی به بار آورد. زمان خمینی هم همین بود. بنیادهای مستضعفان،شهید، علوی، 15 خرداد، ... ستاد فرمان امام، پول بیحساب نفت و .... همه بی حساب و بی کنترل در دست خامنه است. تریلی تریلی طلا و دلار از کشور بردند بیرون و ... ؛ قدرت و ثروت در دست خامنه ای است. احمدی نژاد عامل اوست. ولی جنگ قدرت است و اختلاف پیش آمد بر سر قدرت و ثروت. اکنون مردم باید بیایند به خیابانها. هیچ شعاری ندهند تا زمانی که جمعیت میلیونی شود. بی سروصدا ده ها و صد هزار نفر بیایند بیرون و توی خیابانها راه بیفتند. هرکس در منطقه خودش. جدایی خواهان هم سواستفاده نکنند. بگذارند کشور آزاد شود ، با گذاشتن یک قانون مردم محور، نمایندگان مردم کشور را با حفظ حقوق همه اداره خواهند کرد و این بدبختی ها هم به پایان خواهد رسید. ما چکار به اسرائیل داریم. اسرائیلی ها و عربها با هم جنگ داشتند حال جمهوری اسلامی کار را به جایی رساند که با هم علیه ما متحد شدند! با همان امریکا باید روابط خوب داشته باشیم، نه اینکه آشغالهای چینی را از اماراتی ها بخریم، نفت خام بفروشیم و پولش را به حکومت بعثی سوریه بدهند تا از ادعای امارات پشتیبانی ودفاع کند، یا حزب اله لبنان و غزه و ...
دعوای دیگران ربطی به ما ندارد. جمهوری اسلامی میلیاردها دلار پول را با نیروی سرکوبگر به بعثی های سوریه میدهد که از ادعای امارات عربی علیه ایران پشتیبانی و دفاع کند، خامنه ای میخواهد با پول مردم ایران اسرائیل را نابود کند که عربها با خیال آسوده بیایند سراغ ایران، خلیج فارس را عربی بخوانند و خوزستان را بگیرند و ... ! این شد بصیرت ! مردم با هشیاری و همبستگی بیایند بیرون. از فردا در خیابانها هستیم بخواست خدا. تهران : بابک

این تعداد تضاهر کنندگان آنچه را فکر می کنند عمل می کنند و از دست جان و مال رو بی غیرتی ترجیح میدهند در مقابل حداقل 8 میلیون ناراضی ترسو و حانه نشین و منافع پرست و بی غیرت بسیار ناچیزند ... 70 درصد از همه ساکنان ایران میدانند که رژیم جنونهوری اسلامی هستیشان بباد داده بباد میدهد و بباد خواهد داد ....ولی اثر وجودیشان در مقابل ظلم و ستم مانند تکه خمیریست در قابلمه که هرروزه و هرساعته مشت مال آخوندها و اوباشانشان است و صدائی و حرکتی هم از درون قابلمه بگوش نمیرسد !!! صد رحمت به غیرت افغان ها و عرب ها و پاکستانی ها که با عمل انتهاریشون تن به اسارت اشغالگر چه اسرائیلی باشد و چه نیروهای ناتو باشد نمی دهند ....در مقابل تضاهرات کنونی تهران که چند نفری و اونهم به خاطر " ارز" در خیابان ها هارت و پورت می کنند هیچ است ...خاک تو سر ملاها کنن نری خیابون میگیرن مبرنت زندون ....شنیدی "فقط بازاری ها" تضاهرات کردن و کلی شون رو دستگیر کردن .....چه دوره زمونه ای شده ...شیر بوده 700 تومن حالا همون شیر شده 2000 تومن "کسی هم نیست که به دولتی ها چیزی بگه" چقدر بد شده والله....خاک تو سر غربی ها کنن که نمی تونن ببینن که ما اتمی بشیم به این دلیل که دلارهای کیسه کرده شون رو نمیارن دم درب خونه مون بندازن.... کلی کشورها شلوغ کردن کشته دادن که حکومت چی برو گمشو و بلاخره تونستن گاوپیر رو با گوساله عوض کنن ولی در ایران یه عده منتظر نشستن که غربی ها کاری براشون بکنن یه عده شونم نشستن که امام زمان بیاد !!

حقیقتگو! پیام گذار پنجشنبه, 07/13/1391 - 10:56.
زدید به ریشه ! آری جان من ! اگر ما مردم همت و غیرت داشتیم، اگر عقل میداشتیم کارمان به اینجا نمیکشید. کشور را دادیم دست روضه خوانها و برایشان سینه زدیم . اسلام اسلام گفتند و به هرچه نشانی از ایرانی داشت توهین کردند. هنوز هم کشور را غارت میکنند و به هرچه نام ایرانی دارد بی احترامی و توهین میکنند. آمدیم ، فداکاری شد، ولی رها کردیم. حالا هم نمی اییم بیرون. به خدااگر 22 بهمن 88 صدهزار نفر بیرون آمده بودند امروز این وضع را نداشتیم. عده ای رفتند بیرون از تهران بعضی هم درخانه نشستند. عده ای هم رفتیم میدان توحید ولی نیروهای جنگی حکومت ( نه امنیتی ) ما را تارومار کردند و عده ای را گرفتند و ... . به خدا اگر مردم بیایند بیرون بدون شعار، تا جمعیت میلیونی شود ، اینها هیچ کاری نمیتوانند بکنند. متاسفانه تفرقه اندازیها هم زیاد شده. میان مردم با نامهای گوناگون اختلاف و دشمنی می اندازند. عده ای هم سادگی میکنند و باورشان میشود و با تبلیغات چی ها هماهنگ میشوند. باید مردم بیایند در خیابان، هیچ شعاری هم ندهند تا جمعیت زیادشود. بعضی از سرکوبگران سال 88 آخرهای کار در خیابان سربلند نمیکردند و حالت افسردگی داشتند.مثل اینکه چیزهایی فهمده بودند! فهمیده بودند که دارند فدای خامنه ای دگر غارتگران میشوند و با ملت خودشان دارند می جنگند، با ملت دست خالی. در سال بعد که یکی دوتا راهپیمایی گذاشته شد نیروهای جوانتر و نوجوان و نادانتر آورده بودند. به خدا ایران را نابود میکنند مردم باید بیایند بیرون. از همین فردا، هرکس در منطقه خودش یک ساعت برنامه راه رفتن بگذاریم. کم کم جمعیت میلیونی میشود. مگر میتوانند به اندازه مردم نیرو بیاورند؟ تازه گرفتار سوریه هم هستند. عده ای از نابخردان سرکوبگر سال 88 شاید فهمیده باشند که رهبرشان تا چه اندازه بصیرت داشته! این هم از اقای احمدی نژاد! که به رهبر نزدیک بود! آن هم از همراهانش ! این بود نتیجه بصیرت ولی امرمسلمین جهان ! با همه خسارتهای دیگر که به کشور زد. به خدااگر جنگ شود تا چند نسل بدبختر خواهیم بود. بیاییم بیرون. هرروز یک ساعت راهپیمایی کنیم. هرکس در محل خودش. ... تهران : بابک

نماينده ايلام، ايوان، شيروان چرداول، مهران و ملکشاهی در مجلس به گشايش اعتبار ۲۲۰ ميليون يورويی برای اين مجتمع اشاره و تصريح کرد: در حالی که ۴۴۰ ميليارد تومان پول بيت المال در اين پروژه حيف و ميل شده و هيچ کار مثبتی صورت نگرفته است، اين ميزان اعتبار ارزی چگونه مدنظر دولتمردان قرار گرفته که به پتروشمی ايلام تزريق شود؟
شوهانی با بيان اينکه ۴۴۰ ميليارتومان اختلاس شده بايستی به اين مجتمع بازگردانده شود!!

700 ميليارد دلار در آمد نفتی و ساير در آمدها چی شد دزدان ؟
مردم به کليه فروشی و...افتاده اند تا بتوانند از هزينه اجاره و خورد و خوراک و درمان و مدرسه و...برآيند.
شرم کنيد. ا
ين مملکت را نابود و در آستانه جنگی ديگر کشانده ايد .......

نیمی از درامدهای نفتی سالهای 86 و 87 ، یک تریلی ارز و طلا بارزش 5/18میلیارد دلار در مرز ترکیه، سرمایه ها و درامدهای نجومی بنیاد مستضعفان، شهید، 15 خرداد، علوی ، .... ستاد اجرایی فرمان امام ، نفتهایی که روی دریا فروخته میشوند و ... سرمایه های آستان رضوی، شاه ( شیخ )عبدالعظیم و ... پیمانکاریهای سپاه و .... ، همه در اختیار خامنه ای است بی حساب و بی نظارت. پولهایی که به حکومت بعثی سوریه و غزه و حزب الله لبنان داده میشود . هزینه های تظاهرات و اسلحه فرستادن در دیگر کشورها و ... و سرانجام در تلویزیون و رسانه ها و ... به ایرانیان توهین کردن و سرکوب و کشتار و تجاوز و سانسور و هرجنایت و خیانت دیگر ! سرکوبگران بیدار شوید . شما را دربرابر ملت قرار دادند تا خود غارت کنند. بیش ازاین احمق نباشید. برای منافع نابحق خامنه ای و هدستانش با ملت خود نجنگید. تهران : بابک

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما